Metka i Radioaktywny Świat w Znośnej Lekkości Bytu
28 czerwca w ZLB na warszawskiej Pradze wystąpią dwie młode i pełne energii zespoły, których muzykę śmiało można określić mianem fusion rock. Siedmioosobowy zespół Metka łączy rocka głównie ze ska i riffami metalowymi oraz… z sekcją detą! Natomiast Radioaktywny Świat gra rocka z takimi gatunkami jak punk, ska ale tez folk, reggae a nawet swing i walc!
Nazwę zespołu Metka tworzy zlepek dwóch gatunków muzycznych, które można usłyszeć na koncertach. Ku zdziwieniu smakoszy, nazwa nie pochodzi od gatunku mięsiwa. Met – Metal – riffy metalowe, bardzo delikatnie wkomponowane w całość utworów, w taki sposób żeby nie „przestraszyć” słuchaczy, którzy za takowym gatunkiem nie przepadają, dodają mocy oraz charakteru. Ka – Ska – co tu dużo pisać? Gatunek przeważający, lekki, miły i przyjemny, niepozwalający nogom ustać w jednym miejscu. Skoro już mowa o muzyce to warto a nawet trzeba wspomnieć o tym, że zespół nie zamyka się tylko w dwóch gatunkach muzycznych. Komponując stara się łączyć wszystko w taki sposób aby było jak najciekawiej.
Zespół założył w 2011 roku Krzysiek „Kowal” Kowalczyk, do którego dołączyli Paweł „Padre” Stasiak, Michał „Majkel” Kurowski oraz Jakub „Kubuś” Lewandowski, którego zastąpił Artur "Prezes" Grzenda. Z biegiem czasu dzięki urządzeniu zwanemu komputer z internetem dołączył Maciej Konarowski a wraz z nim Michał Wołczaski i Arek Denkiewicz. Zespół z zapałem zaczął przygotowania do koncertów oraz nagrania dema. Wszyscy członkowie zapowiadają ciągłe samodoskonalenie ażeby każdy koncert był nie tylko ucztą dla ucha ale i duszy.
Radioaktywny Świat powstał w 2011 roku i ma na koncie EP-kę pt. „Radioaktywny Świat” oraz wiele energicznych koncertów m.in. na tegorocznych Juwenaliach. A wszystko zaczęło się od Henri'ego Becquerela i prześwietlonej kliszy z jego kieszeni... potem było już tylko gorzej, w czasach kiedy radioaktywny pył z wysp Bikini rozsiewał się nad atolem wysp Marshalla. Jimi Hendrix oraz jemu podobni tworzyli pierwsze gitarowe dźwięki, dźwięki naszej inspiracji. Inspiracji która zamąciła nam w głowach, tak powstała chęć opowiedzenia wam naszej wizji Radioaktywnego Świata.
Radioaktywny Świat czerpie z różnych nurtów muzyki, głównie rock alternatywny, ale także punk, reggae, folk, swing, a nawet w jednym numerze walc. Na czele składu stoi Gosia Andrzejewska, barwna i energiczna wokalistka, a na codzień aktorka. Wspierają ją Karol Chyliński (skrzypce), Wojtek Sokołowski (gitara), Marek Korwin-Szymanowski (gitara basowa), Tomek Rękawek (perkusja).
Start: 21:00
Wstęp: 10 zł
Nerwowe Wakacje w Znośnej Lekkości Bytu
30 czerwca w Znośnej Lekkości Bytu wystąpią Nerwowe Wakacje - zespół założony przez Jacka Szabrańskiego (The Car Is On Fire) oraz Michała Szturomskiego (Afro Kolektyw). Zagrają materiał ze swojej ostatniej płyty „Polish Rock”. Jako support wystąpi młody zespół również z labelu Wytwórnia Krajowa - Królowie Dnia Ostatniego.
W swej twórczości nawiązują dialog z tradycją polskiej piosenki, zarówno tej spod znaku melodyjnego big bitu, jak i przejmującego swym klimatem ,,zewu wolności” lat 80. Pierwszymi owocami ich działalności były single: ,,Ola boi się spać” (promujący składankę ,,Offensywa 2” Polskiego Radia) oraz ,,Pan Samochodzik” (w autorskiej wersji producenckiej Leszka Biolika), jak i koncert na antenie radiowej Trójki. Przez okres paru lat muzycy mieli rozbrat ze sceną, w trakcie którego skoncentrowali się na studyjnych nagraniach, eksperymentując z kolejnymi zaprzyjaźnionymi producentami i realizatorami. Wtedy też uformował się stały skład grupy.
Muzycy postanowili wydać płytę samodzielnie, pod skrzydłami nowopowstałej Wytwórni Krajowej. Longplay ,,Polish Rock” ukazał pierwszego dnia wiosny 2011 r. i zebrał wiele pozytywnych recenzji (m.in. Przekrój, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, Dziennik) oraz sprowokował dyskusje na temat tożsamości polskiej muzyki popularnej. Wówczas to też formacja powróciła do koncertowania, zagrali między innymi na Open’er Festival 2011, mają za sobą jesienną trasę koncertową oraz występy jako gość 10-lecia Strachów Na Lachy.
W tym roku ,,Nerwowi” pożegnają się uroczyście z rozdziałem ,,Polish Rock” podczas Off Festivalu 2012. Resztę wakacji poświęcą pracy nad nowym materiałem.
Supportujący zespół Królowie Dnia Ostatniego powstali z potrzeby powrotu do korzeni rockowego grania - głośno, bez kompromisów i bez udawania. Gotowi na podbój wszechświata, z dumą niosą sztandar mocnego uderzenia po polsku. Skład: Piotr Machałowski, Krzysztof Nowicki, Łukasz Nowicki, Dominik Siejak.
Linki:
wytworniakrajowa.pl/nerwowewakacje.html
Teledyski:
www.youtube.com/watch?v=-3YRjPKjCmg
www.youtube.com/watch?v=sVtZfCiIYM0
Patroni medialni: Radio Kampus, 5kilokultury.pl, muzyka.pl, Mówią Na Mieście, EMMA PAK, Planero.pl, Netfan, Fuck You Hipsters, Artysta.pl, TV Południe
Start: 21:00
Wstęp: 15 zł
Kobieta Kalendarz – instalacja teatralna w Znośnej Lekkości Bytu
1 lipca w Znośnej Lekkości Bytu spektakl „Kobieta Kalendarz #1. Ekspozycja” w wykonaniu kolektywu artystycznego Sztuka Ciała. Aktorki wcielają się w sześć kobiecych archetypów, konfrontują siebie i widza z pewnymi pojęciami – kluczami, które dotyczą kobiety i kobiecości, m.in.: kobieta vs. kanon piękna, świętość, seksualność, doświadczanie, natura, relacja z mężczyzną, problemy emocjonalne. „Kobieta Kalendarz” pokazuje kobietę wielowątkową, nieoczywistą, a jednocześnie bardzo dobrze znaną widzowi. Inspiracją są m.in.: sztuki plastyczne, teatr pantomimy i ruchu, ale przede wszystkim indywidualne rozumienie tematu kobiecości przez twórczynie projektu.
Każda z kobiet prezentowanych przez aktorki ma swój skrawek rzeczywistości, swój świat, w którym odprawia codzienne rytuały. Tworzą swojego rodzaju żywą galerię, do której zwiedzania zapraszają widza. Działanie kolektywu Sztuka Ciała w spektaklu „Kobieta Kalendarz” oparte jest na elementach physical theatre, performance oraz pantomimy, nie mniej jednak aktorki wykorzystują także głos. Dopełnieniem całości jest muzyka skomponowana przez Sambora Dudzińskiego i grana przez niego na żywo.
Wydarzenie artystyczne adresowane do odbiorców mających utrudniony dostęp do życia kulturalnego” realizowanego przez Fundację Sztuka Ciała. Do obejrzenia instalacji autorki projektu chcą zachęcić zwłaszcza lokalnych mieszkańców dzielnicy Praga Północ i Południe. Po prezentacji odbędzie się dyskusja dotycząca m.in. zagadnień: czym jest kobiecość? jakie role przyjmują na siebie kobiety? , w której wezmą udział widzowie, aktorki, muzyk oraz psycholog społeczny.
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa
OBSADA: Agata Brzozowska, Ewelina Grzechnik, Izabela Klimowicz, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Ewelina Ciszewska
MUZYKA NA ŻYWO: Sambor Dudziński
MODEROWANIE ROZMOWY PO PREZENTACJI: Adam Gąsecki
REALIZACJA: Fundacja Sztuka Ciała
www.sztukaciala.pl
www.kobietakalendarz.pl
„Kobieta Kalendarz zarysowując odbiorcy szkice stereotypów kobiet, pokazuje, że tak naprawdę każda z sześciu pań na scenie ma w sobie zarówno cos z modliszki jak i z tak zwanej kury domowej. Ostatnim i być może najważniejszym plusem omawianego spektaklu jest to, że przez cały czas jego trwania, widz nie czuje się przygnieciony problemami bohaterek, a jednocześnie nie ma wrażenia stykania się z oczywistościami widocznymi na co dzień i zbędnymi w teatrze. Właśnie za celne wykorzystanie zdolności przemycenia prawdy o świecie, w którym żyjemy z uśmiechem i refleksją należą się zespołowi wielkie brawa.”
„Kobieta Kalendarz” Barzy
„Łódzkie Spotkania Teatralne – Bezkompromisowa Gazeta Festiwalowa”
1-2.12.2011
„Twórczynie Kobiety Kalendarza umiejętnie przedstawiają różne kulturowe wyobrażenia kobiet, w których grzęzną odgrywane przez nie postaci. Powtarzalność gestów i zachowań bohaterek świadczy o tym, że nie potrafią one wyrwać się z przyjętych ról, są zamknięte w tych niewidocznych, mentalnych klatkach. Przekaz jest jasny, a jednocześnie oparty na nie tak znowu dosłownych, czasem zaskakujących konceptach (…). Trzeba przy tym zauważyć, że instalacja jest bardzo dopracowana pod względem wizualnym, a także dramaturgicznym - aktorki świetnie trzymają się wymaganego rytmu.
„Kobieta Kalendarz” Magdalena Wrzesień
www.halolodz.pl
2.12.2011
„Przewrotny ten manifest. Nienachalny, podszyty subtelnym szyderstwem, ironią ukrytą, pastelową. W gestach, ruchach, dźwiękach lekkie pokpiwanie da się wyczuć. Z naszych głęboko poukrywanych uprzedzeń, stereotypowych wyobrażeń, z ról i póz jakie przyjmujemy.”
„Wypięta pupa kobiecości”
www.iolecko.com
25.10.2011
Start: 18:00
Wstęp wolny