WARSZAWA W BUDOWIE
FESTIWAL PROJEKTOWANIA MIASTA
1-30 października 2011
Otwarcie: 1 października (sobota), godz. 19.00
Aula Spadochronowa Szkoły Głównej Handlowe
jal. Niepodległości 162
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Szkoła Główna Handlowa zapraszają na inaugurację tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE do spektakularnej Auli Spadochronowej w Gmachu Głównym SGH. Tu, na trzech wieżach, eksponowana będzie główna wystawa festiwalu, zatytułowana "Powrót do miasta". Otwarciu towarzyszy koncert Roberta Piotrowicza - jednego z czołowych europejskich twórców muzyki elektroakustycznej. Jego występ będzie swoistą rzeźbą dźwiękową wpisaną w architekturę Jana Witkiewicza Koszczyca, projektanta kampusu SGH. Muzyka zsynchronizowana zostanie z pokazem unikalnej iluminacji Auli!
WARSZAWA W BUDOWIE w tym roku to ponad 60 wydarzeń - wystawy, wykłady, wycieczki, warsztaty, pokazy filmowe i projekty specjalne. Program festiwalu próbuje dać odpowiedź na trzy pytania, ważne dla każdego warszawiaka: Jak mieszkać tu taniej i lepiej? Co możemy zrobić, by poprawiać nasze miasto? Jak przywrócić w Warszawie ład przestrzenny?
Pełny program festiwalu dostępny jest na stroniewww.warszawawbudowie.pl"> www.warszawawbudowie.pl
Otwarcie wystawy BLACK2 i wykład Konstantina Grcica
Już w poniedziałek, 3 października o godz. 20.00 w ramach WARSZAWY W BUDOWIE otwarcie wystawy "BLACK2" niemieckiego projektanta Konstantina Grcica, jednego z najważniejszych designerów świata, prezentującej jego wybór kultowych produktów przemysłowych, których formą jest czarny prostopadłościan.
Wystawa prezentowana będzie w siedzibie tymczasowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3.
Konstantin Grcic przyjeżdża z tej okazji do Warszawy - jego wykład, zatytułowany "Rzecz o czasie", 3 października w Sali Rudniewa w Pałacu Kultury o godz. 18.00, przed wernisażem wystawy.
Zbigniew Libera laureatem Nagrody Filmowej
Laureatem pierwszej Nagrody Filmowej Polskiego Instytut Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powołanej we współpracy z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, został Zbigniew Libera za swój projekt "Popołudnie w Barze Ozon". Zwycięzcę wyłoniło jury w składzie: Wojciech Marczewski, Edward Żebrowski, Sebastian Cichocki, Łukasz Ronduda.
Projekt Libery najpełniej godził jakości sztuk wizualnych z kinem współczesnym. Innowacyjny formalnie kształt filmu, wywodzący się z dotychczasowej twórczości tego artysty, został ciekawie połączony z intrygującą wizją świata, bohaterami i ich historią. "Akcja filmu dzieje się w nieokreślonej bliżej przyszłości, świata post-kontroli, z miliardami nanokamer wdzierającymi się w każdy zakamarek rzeczywistości, nad którymi już utracono jakąkolwiek kontrolę. Bohaterowie spędzają swoje ostatnie dni zawieszeni w ekstremalnej sytuacji czasu ostatecznego, który zmusza ich do odpowiedzi na najważniejsze pytania" - czytamy w eksplikacji Zbigniewa Libery.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
00-124 Warszawa, ul. Pańska 3
www.artmuseum.pl