Teatr Żydowski serdecznie zaprasza na cykl spotkań z Ryszardem Markiem Grońskim pt. „Jest o czym pogadać”. Na każde ze spotkań wstęp jest wolny, a dyskusje będą poświęcone przeróżnym tematom. Najbliższe i ostatnie w tym roku spotkanie poświęcone będzie tradycjom świątecznym.14.12.2011 r., godz. 19.00 (środa)
WSTĘP WOLNY!
tematem będą tradycje bożonarodzeniowe i chanukowe*
Miejsce: Mała Scena Teatru Żydowskiego w Warszawie Serdecznie zapraszamy!
(w celu rezerwacji miejsca prosimy o kontakt: tel. (22) 850 64 50)*Chanuka nazywana jest inaczej "Świętem świateł". W tym roku przypada pomiędzy 20 a 28 grudnia. Upamiętnia cudowne wydarzenie po poświęceniu świątyni, gdy niewielka ilość czystej rytualnie oliwy po otwarciu świątyni jerozolimskiej paliła się przez osiem dni. Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch - drugiego itd. aż do ósmego, kiedy to zapalane jest osiem świateł (świec). Używany jest do tego charakterystyczny świecznik zwany chanukiją z dziewięcioma ramionami. Aby rozgłosić wieść o cudzie, chanukiję należy postawić w drzwiach lub na oknie. Religia nie nakazuje spożywania określonych posiłków, choć powstała tradycja osnuta wokół naleśników z serem, placków ziemniaczanych i pączków nadziewanych konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypanych cukrem pudrem, przygotowywanych na oliwie. Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia (zazwyczaj przypadającego mniej więcej w tym samym czasie), dzieciom daje się prezenty, w tym także gotówkę i słodycze. Ponadto podczas święta popularne są gry hazardowe - dorośli grają w karty, a dzieci w grę, gdzie stawką są np. czekoladki lub cukierki.*
Więcej o chanukowych zwyczajach opowie Ryszard Marek Groński podczas spotkania, na które jeszcze raz serdecznie zapraszamy.