Wydarzenia

Pardon, To Tu w styczniu

01.01-31.01.2013

1. Koncert "Wojtek Traczyk Solo", Wt. 08.01.2013, godz. 20:30, Wstęp: 10 pln

Kiedy Wojtek Traczyk wydał na początku tego roku swój debiut pt. "Free Solo", - słuchając tej płyty - bez wątpienia można uznać, ze Wojtek Traczyk jest na dobrej drodze dołączyć do takich wirtuozów jak nieżyjący już Peter Kowald, niedawno na Krakowskiej Jesieni Jazzowej występujący Barry Guy lub Kent Kessler.

Jesteśmy dumni ze możemy zaprosić naszych gości na niezwykle spotkanie z jednym z najlepszych polskich kontrabasistów!! Drodzy goście, bardzo serdecznie zapraszamy na koncert.

Wojciech Traczyk jest kontrabasistą, basistą, kompozytorem i improwizatorem od lat eksplorującym różne muzyczne style, poszerzając tym samym horyzonty, wzbogacając i stale przedefiniowując swój język muzyczny i zwiększając skalę i zakres doznań. Kształcił się w PSM im. F.Chopina w Warszawie, na Wydziale Jazzu w AM im. K.Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Matematyki UW i w zespołach starszych/mądrzejszych/lepszych. 100 lat temu był laureatem różnych konkursów jazzowych, takich jak na przykład Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, grając tam z różnymi zespołami.

Współpracował z różnymi artystami i zespołami, między innymi z: Władysławem Jagiełło, Jimem Bakerem, Aramem Sheltonem, Marią Peszek, Gaba Kulka, Sufity, Neurasja, Tworzywem Sztucznym, Muzykoterapia, The Light, Kamil Szuszkiewicz Band, Młynarski Plays Młynarski, Kari Amirian, Natu, Wacław Zimpel, Janusz Smyk, Kapacitron.

Ostatnio, zainspirowany bardzo ciekawą preparacją kontrabasu, której autorem jest Huba Połoniewicz, oraz otwierającą oczy choć momentami nieco niebezpieczną podróżą.

Wstęp: 10 pln

2. Koncert "Mikołaj Trzaska / Mike Majkowski", Śr. 09.01.2013, godz. 20:30, Wstęp: 20 pln / 15 pln

Wyjątkowi muzycy, silne osobowości, duet najbardziej intrygującego kontrabasisty, mieszkającego w Berlinie Mike'a Majkowkiego i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiego free-jazzu na świecie Mikołaja Trzaski – saksofon, klarnet, to bez wątpienia uczta, która rozbudzi muzyczne zmysły wraz z początkiem nowego roku.

Mikołaj Trzaska, saksofonista, klarnecista, improwizator, kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, kwartetu klarnetowego IRCHA, członkiem m.in: Resonance - Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.

Mike Majkowski, kontrabas. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of Music z najwyższą notą. Koncertował w kraju i zagranicą z wieloma Australijskimi znakomitościami takimi jak: Mike Nock, Dale Barlow, Dave Panichi, Kristin Berardi, Elana Stone, Vince Jones oraz Sean Wayland. Jest również członkiem wielu młodych formacji jazzowych stanowiącyk śmietankę sceny jazzowej Sydney. Pośród nich są między innymi takie formacje jak The Vampires, Arrow, Livewire, The Simon Ferenci Quartet, Farfinkel Pugowski, The Adorables, The Keizer/McGinnest Quintet oraz The Three Omegas. Ostatnio został członkiem wydziału jazzu na Wollongong Conservatorium of Music

3. Koncert "Kamil Szuszkiewicz / Hubert Zemler", Nd. 13.01.2013, godz. 20:30, Wstęp: 10 pln

Po ponad półrocznej przerwie, kiedy ostatnio zagrał na naszej scenie trębacz Kamil Szuszkiewicz z repertuarem jego autorskiej płyty "Prolegomena" (którą można też nabyć w naszym sklepiku muzycznym), nie możemy się już doczekać aby ponownie przywitać go w naszych skromnych progach!

Tym niemniej, że zagra wspólnie z wyjątkowym na tle polskiej muzyki, perkusistą Hubertem Zemlerem, który nie tylko na swojej 2 lata wydanej solowej płycie "Moped" pokazał, że jest bardzo, może nawet za bardzo wszechstronny, lecz również w swoich rożnych projektach bardzo przekonujący.

Drodzy goście, bardzo serdecznie zapraszamy na koncert:

KAMIL SZUSZKIEWICZ / HUBERT ZEMLER

Pięć lat temu Szuszkiewicz i Zemler nagrali EPkę "Detrytus", opublikowaną potem przez wspaniały netlabel Iskry. Potem zagrali w duecie kilka koncertów i skupili się na innych projektach (w niektórych zdarzało im się spotkać, na przykład w Kapacitronie i zespole Arturasa Bumsteinasa). Teraz powracają z nowymi pomysłami, nowym repertuarem i nową estetyką.

Kamil Szuszkiewicz

Trębacz związany z warszawską sceną muzyki niezależnej, cenioną za wielokierunkowość i brak ortodoksji. Na swojej drodze twórczej miał szczęście spotkać tak wyjątkowe postaci jak Jan Jelinek, Marcin Masecki, Władysław Jagiełło, Tadeusz Sudnik, Ziv Ravitz, Adama Kamissoko, Fred Frith, Ray Dickaty, Arturas Bumsteinas, Wojtek Traczyk, Sobura, Piotr Bejnar, Piotr Pawlak, Wolfram, Macio Moretti, Piotr Zabrodzki, Coldair, Baaba, Janek i jego Combo i wiele, wiele innych. Członek cenionego zespołu Profesjonalizm i niszowego zespołu Kapacitron. Jego wydana w 2011 autorska płyta "Prolegomena" spotkała się z ciepłym przyjęciem.

Hubert Zemler

Warszawski perkusista o akademickim wykształceniu, doskonale czujący się w świecie muzyki improwizowanej. Jego wielokierunkowe zainteresowania muzyczne pozwalają mu zarówno na występy na perkusji solo jaki i kooperację z artystami z bardzo wielu kręgów muzycznych.

Współpracuje miedzy innymi z Piotrem Kurkiem w projekcie "Piętnastka", Duetem Sza/Za i współtworzy trio Horny Trees. Ponad to koncertuje i nagrywa z zespołami Babadag, Frozen Bird, Neurasja, Incarnations, Natu, The Saintbox.

"It's just an EP, with only three tracks, but it's quite powerful in

its simplicity. It is creative, fresh, joyful, intimate and pure. Even

the somewhat darker second track demonstrates - despite its more

avant-garde leanings - a total lack of artificiality, and even fun

when the sound of sports shoes rubbing the floor is used as a rhythmic

gimmick. And the last piece is a great open-ended meditative

improvisation." - Stef Gijssels, FreeJazz-Stef Blog


Wstęp: 10 pln

4. Koncert "Jacek Kita Solo", Sr. 16.01.2013, godz. 20:30, Wstęp: 10 pln

Pierwszy solowy koncert w Pardon, To Tu, naszego przyjaciela, ale przede wszystkim wspaniałego pianisty, kompozytora, aranżera Jacka Kity.

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalność kompozycja (klasa Krzysztofa Pendereckiego). Laureat wielu konkursów i festiwali (m.in. Festiwal Pianistów Jazzowych, Jazz nad Odrą, FAMA). Współtwórca tria Levity z którym w 2009 roku wydał debiutancką płytę (wyd. LadoABC). Kierownik muzyczny i aranżer wielu koncertów m.in. "Odloty" i "Reinkarnacje" wg. Ciechowskiego, prezentowanych m.in. na Festiwalu Gwiazd, Studenckim Festiwalu Piosenki, a także transmitowanych przez telewizję. Autor muzyki do spektakli muzycznych i teatralnych ("Nigdy nie otwierać okna" do tekstów Rafała Wojaczka, "Najzwyklejszy Cud").

5. Koncert "Oleś Brothers & Theo Jörgensmann", Pn. 21.01.2013, godz. 20:30, Wstęp: 20 pln / 15 pln

TRANSGRESSION TOUR / 10-lecie muzycznej współpracy!!

Muzyka grupy to mieszanka jazzowej dynamiki, brzmień rodem z muzyki współczesnej, energii muzyki etnicznej, autorskich kompozycji w oryginalnym wirtuozowskim wykonaniu.


Zespół w składzie:

Theo Jörgensmann – low G clarinet |D|

Marcin Oleś – kontrabas |PL|

Bartłomiej "Brat" Oleś – perkusja |PL|


Theo Jörgensmann

urodzony w 1948 roku, niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentalistę europejskiego free jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy’ego Giuffre do najbardziej znaczących klarnecistów w historii jazzu w Europie.

Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista

od ponad dziesięciu lat tworzą autorska muzyke, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Sa twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liscie ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Mathew Shippa, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą, by stworzyć muzykę kompletną, pełna energii i niespotykanych brzmień.

Bracia Oleś nazywani są największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku... Dziennik, 18.01.2008.

Dyskografia:

Miniatures [Nottwo 2003]

Directions [Fenommedia 2005]

Live in Poznan [Fenommedia 2007]

Alchemia [HatHut 2008]

Transgression [HatHut 2012]

6. Koncert "Ray Dickaty Solo & Pokusa (Kryszk/Bryndal/Olter), Wt. 22.01.2013, godz. 20:30, Wstep: 15 / 10 pln

Ray Dickatysaksofonista, kompozytor. Na karierę muzyczną Raya Dickaty składa się ponad 60 nagrań z różnymi artystami. Brał też udział w kilku światowych tournee z zespołem Spiritualized. Jest autorem aranżacji partii sekcji dętych do utworów Spiritulized na płycie "Anutha Zone". Jako saksofonista i flecista grał w zespole Dr. Johna, był członkiem zespołów Too Pure i Moonshake, z którymi nagrał 2 albumy. Występował z PJ Harvey i Stereolab. Nagrywał i koncertował z Cornershop, Gallon runk, Durutti Column, AMP, Lush, The Duke Spirit i Six By Seven. Współpracował z legendą i założycielem AMM Eddiem Prevostem w Londynie i Liverpoolu

Dickaty’ego wspomoże zespół Pokusa w składzie: Natan Kryszk, Tymon Bryndal, Teodor Olter

To już drugi raz kiedy zespół Pokusa zagra na deskach sceny Pardon, To Tu. Zadebiutowali w trakcie ostatniej, VII edycji festiwalu "Niewinni Czarodzieje" podczas wieczoru Jam Session/instalacja Projekt "A".

Warto!

7. Koncert "Organic Panic" (Strycharski/Dickaty/Górczyński/Zemler), Nd. 27.01.2013, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Zapraszamy na muzyczny, niezwykły elektroakustyczny kwartet Organic Panic, ktory tworzą: Dominik Strycharski – Elektronika live, Michał Górczyński – Klarnet, Ray Dickaty – Saksofon, Hubert Zemler – Perkusja. Idea tego zespołu to komponowanie na żywo niezwykłego spektaklu dźwiękowego w dwóch wymiarach – akustycznym oraz elektroakustyczno/elektronicznym. Instrumenty są na żywo wzmacniane, przetwarzane, manipulowane i zapętlane. Freeimprov zyskuje tu zupełnie inny wymiar. Muzyka powstająca na oczach widza jest wielowymiarowa i wymyka się jasnym kategoriom. Wykracza poza jazzowy czy współczesny język pozostając równocześnie pełną komunikacją muzyków na scenie.

Dominik Strycharski

to kompozytor, flecista, wokalista i improwizator. Stworzył muzykę do filmów, niezliczonej ilości spektakli teatralnych - w tym także spektakli teatrów tańca! Działa zarówno solo (jako Doministry), jak i w projektach: własnym Pulsarus, oraz Kostas New Progrram czy Max Klezemer Band.
Współpracuje m.in. z teatrem, Bretoncaffe, Wojciechem Klemmem, Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwicińskim, Jerzym Mazzollem, Adamem Pierończykiem, Melba Kolektyw, Frantzem Hautzingerem, Rafałem Dziemidokiem, Kazuchisa Uhichashi i wieloma, wieloma innymi.

Michał Górczyński

Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne oraz utworów dla teatrów dramatycznych i lalkowych. Występował jako solista z takimi zespołami jak Kwartet Śląski, Orkiestra „Aukso” czy holenderski de Ereprijs. Uczestniczył w Międzynarodowych kursach Muzyki współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat muzyki, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Człownek sekstetu Marcina Maseckiego, Cukunftu prowadzonego przez Raphaela Rogińskiego, współzałożyciel kwartetu klarnetowego Mikołaja Trzaski - Ircha. Od 2008 roku pracuje nad poszerzeniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beatboxem i współpracuje z jednym z najlepszych polskich beatboxerów – Patrykiem „Tik Takiem” Matelą.

Ray Dickaty

saksofonista, kompozytor. Na karierę muzyczną Raya Dickaty składa się ponad 60 nagrań z różnymi artystami. Brał też udział w kilku światowych tournee z zespołem Spiritualized. Jest autorem aranżacji partii sekcji dętych do utworów Spiritulized na płycie "Anutha Zone". Jako saksofonista i flecista grał w zespole Dr. Johna, był członkiem zespołów Too Pure i Moonshake, z którymi nagrał 2 albumy. Występował z PJ Harvey i Stereolab. Nagrywał i koncertował z Cornershop, Gallon runk, Durutti Column, AMP, Lush, The Duke Spirit i Six By Seven. Współpracował z legendą i założycielem AMM Eddiem Prevostem w Londynie i Liverpoolu.

Hubert Zemler

Warszawski perkusista o akademickim wykształceniu, doskonale czujący się w świecie muzyki improwizowanej. Jego wielokierunkowe zainteresowania muzyczne pozwalają mu zarówno na występy na perkusji solo jaki i kooperację z artystami z bardzo wielu kręgów muzycznych.

Współpracuje miedzy innymi z Piotrem Kurkiem w projekcie "Piętnastka", Duetem Sza/Za i współtworzy trio Horny Trees. Ponad to koncertuje i nagrywa z zespołami Babadag, Frozen Bird, Neurasja, incarnations, Natu, The Saintbox.

8. Koncert "A-Kineton" (Wojtczak/Pater/Urowski/Gorzycki), Wt. 29.01.2013, godz. 20:30, Wstep: 20 pln / 15 pln

A-Kineton - (Kamiński, Pater, Urowski, Gorzyck)i to projekt założony przez gitarzystę Kamila Patera oraz saksofonistę Aleksandra Kamińskiego. Do grupy dołączył perkusista Rafał Gorzycki oraz kontrabasista Paweł Urowski. Artyści na co dzień tworzą takie zespoły jak: Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Sextet, Ecstasy Project, Trio Poems, Lamia Reno.
Doświadczenia oraz inspiracje kierują ich w stronę połączenia muzyki jazzowej, filmowej, eksperymentalnej... Efektem tego jest płyta "Dziki Jazz" wydana w październiku 2009 r. Płyta otrzymała nominację do nagrody "Fryderyki 2010" w kategorii Jazz - Fonograficzny debiut roku. Tym razem pozycję saksofonisty przejął Irek Wojtczak znany ze współpracy z Leszkiem Możdżerem i Tymonem Tymańskim. Na płycie gościnnie wystąpił trębacz Maurycy Wójciński.

Kamil Pater - gitara
Irek Wojtczak - saksofony, klarnet basowy, flet, głos
Paweł Urowski - kontrabas
Rafał Gorzycki - perkusja

Posłuchaj trailer: soundcloud.com/a-kineton/trailer-18/

9. Koncert "Henrik Walsdorff / Adam Melbye / Kasper Tom" (DE/DK), Sr. 30.01.2013, godz. 20:30, Wstep: 20 pln / 15 pln

Ostatni styczniowy koncert w Pardon, To Tu to wyjątkowo energetyzująca dawka. Sceniczne połączenie niemiecko duńskie pokazało nam jak dobra może być muzyka spontaniczna i dynamiczna.

Trio, które wystąpi tworzą:

Henryk Waldorff – saksofon

Adam Pultz Melbye – kontrabas

Kasper Tom - perkusja


HENRIK WALSDORFF / saksofon

Jazzman urodzonyw roku 1975 w niemieckim Braunschweig. Jest członkiem takich zespołów jak Berlin Improvisere Orchestra, HEnrik Walsdorff Trio, Lax, The Most, The Real Latinos, Soko Steidle, Sven-Ake Johanssons Ol'Man Rebop Ensemble, Ulrich Gumpert Workshop Band.

ADAM PULTZ MELBYE / kontrabas

Muzyk urodzony w 1981 roku obecnie mieszka w Kopenhadze i spośród wielu projektów jakie współtworzy można wymienic m.in. Jesper Zeuthen Trio, Maria Faust Group, The Mighty Mouse oraz Melbye/Berre/ Brötzmann. Jest członkiem kolektywu wydawniczego Barefoot Records.

KASPER TOM / perkusja

Lider zespołu FUSK. Gra na perkusji i komponuje muzykę. O 2007 żyje w Berlinie i współtworzy tamtejszą scenę jazzową. Muzyk dyplomowany w Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Kasper wywodzi się z nowego pokolenia twórców, łączących wiele nurtów muzyki i przetwarzających je na swoją. Nagrywał płyty m.in. z duńskim zespołem QUARTz i polsko-duńskim zespołem Kran. Grał trasy koncertowe w Polsce, Niemczech, Danii i Nowym Jorku, występował na festiwalach Copenhagen Jazzfestival, Leverkuserner Jazztage, Jazz w Ruinach Festival w Gliwicach, New Coorperation Jazzfestival w Zamościu and Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Tom dysponuje niesłychaną energią muzyczną i osobistym brzmieniem zarówno jako perkusista jak i kompozytor. Inni współpracownicy to również Tobias Delius, Axel Dörner, Håvard Wiik, Kasper Tranberg, Uffe Steen, Marek Kądziela, Mads la Cour.
 

loading...