Wydarzenia

"Wędrowanie numinosum. Religie jako nośnik literatury sakralnej"

16.01.2012


Laboratorium Dramatu zaprasza, 16 stycznia o godz. 19:00, na wykład dr. Jerzego J. Kolarzowskiego "Wędrowanie numinosum. Religie jako nośnik literatury sakralnej". Scena Przodownik, wstęp wolny.

www.labodram.pl/index.php?option=com_content&;view=article&id=1393:wdrowanie-numinosum-religie-jako-nonik-literatury-sakralnej&catid=81:aktualnosci&Itemid=335

 

Religia obok swoich wielorakich funkcji odgrywa rolę wehikułu przenoszącego treści numinalne z wnętrza jednej kultury do innych obszarów cywilizacyjno-religijnych. Religii, tak jak danego filozoficznego systemu nie sposób zrozumieć w oderwaniu od kontekstu historyczno-kulturowego, w którym powstały. Poznanie dróg przemieszczania się określonych treści religijnych w czasie i przestrzeni jest fascynującym kierunkiem badań we współczesnym religioznawstwie.

Święte księgi ludzkości, przenoszone poza obręb kultury macierzystej, nabierają niekiedy nowego znaczenia wskutek ich rozbudowywania i przekształcania. Taką rolę odegrało chrześcijaństwo w okresie szczególnego ożywienia zainteresowania Biblią jak i buddyzm wobec świętej literatury hinduizmu. Chrześcijaństwo rozpowszechniło przekaz biblijny, nadając mu nowych znaczeń w nowym środowisku kulturowym poza Palestyną. W początkach naszej ery najgłębszą istotę przepojonej kulturą hebrajską ziem będących kolonią Rzymu stanowiła Biblia, niezwykła święta księga, która była świadectwem życia religijnego, jak też złożonych losów niewielkiej, ale duchowo prężnej kultury etnicznej.

Cywilizacyjny krąg Indii z okresu V wieku p. n. e., kiedy pojawił się buddyzm, wyróżniał się bogactwem literatury sakralnej, jej złożonością, wielowątkowością i niezwykłą wyobraźnią. Nauki Buddy, których zamierzeniem miało być przekształcenie zastygłych form życia społecznego Indii, trafiły głównie do elit i zaczęły przenikać do odmiennych obszarów kulturowych. Buddyzm inspirował niemal całą daleką Azję – Hindusów, Chińczyków, Koreańczyków, Japończyków – a dziś trafia do Ameryki Północnej i Europy.

dr hab. Jerzy J. Kolarzowski – adiunkt w Instytucie Historii Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Prawa i Administracji). Zainteresowania: historia instytucji życia publicznego i prywatnego, myśl etyczna i religijna Europy (zwłaszcza okresu reformacji). Bada nieoficjalne nurty i idee inspirujące kulturę europejską w Starożytności, czasach reformacji i współcześnie. Dodatkowe kwalifikacje: Master of Art of NLP. Autor dwóch książek: „Filozofowie i mistycy. Na drogach neoplatonizmu”, ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury, 2005; „Idea praw jednostki w pismach Braci Polskich. U narodzin nowożytnej koncepcji praw człowieka”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2009..
Wykład w cyklu "Numinosum" Patronat merytoryczny: Redakcja "ALBO albo. Problemy psychologii i kultury".www.eneteia.pl/

loading...