Wydarzenia

Koncerty w Progresji w następnym miesiącu

01-31.08.2012

 

6 SIERPNIA - SIX FEET UNDER / LOSTBONE / PERVERSE
Six Feet Under to amerykańska grupa muzyczna wykonująca brutal death metal. Powstała w 1994 roku w Tampie w stanie Floryda z inicjatywy wokalisty Chrisa Barnesa, ówczesnego wokalisty Cannibal Corpse i gitarzysty Obituary, Allena Westa. Do 2010 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw, w tym trzy części z serii "Graveyard Classics" zawierające interpretacje z repertuaru cenionych grup muzycznych. Zespół przyjedzie do Europy w ramach trasy koncertowej promującej najnowszy album "Undead", który ukazał się nakładem wytwórni Metal Blade 22 maja tego roku. Płytę promuje utwór "18 Days". Polskim przystankiem na trasie będzie koncert w warszawskiej Progresji, który odbędzie się 6 sierpnia. W roli supportu zobaczymy krajowe formacje Perverse i Lostbone.
Zespół powstał w 1994 roku w Tampie w stanie Floryda z inicjatywy wokalisty Chrisa Barnesa wstępującego wówczas w zespole Cannibal Corpse oraz ówczesnego gitarzysty Obituary Allena Westa. Wkrótce potem dołączył perkusista Greg Gall i basista Terry Butler. W początkowym okresie działalności muzycy grali w lokalnych klubach interpretacje utworów innych zespołów. Również w 1994 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Metal Blade Records.
Pierwszy album SFU "Haunted" ukazał się 1 wrzesnia 1995 roku. Płyta została zarejestrowana we współpracy z Brianem Slagelem i Scottem Burnsem. W tym okresie Chris Barnes określił Six Feet Under jako swój priorytet w ramach działalności artystycznej. W następstwie w 1996 roku Barnes odszedł z Cannibal Corpse. 29 października tego samego roku ukazał się mini-album "Alive And Dead". Drugi album studyjny "Warpath" ukazał się 9 września 1997 roku.
W 1998 roku West odszedł z zespołu, zastąpił go Steve Swanson znany z występów w Massacre. 13 lipca 1999 roku ukazał się trzeci krążek "Maximum Violence". W przeciwieństwie do poprzednich wydawnictw teksty odwoływały się do pojęcia przemocy. Oprócz autorskich kompozycji na płcie ukazała się interpretacja utworu "War Machine" z repertuaru Kiss. Ciesząca się popularnością płyta sprzedała się w nakładzie 100 000 egzemplarzy na świecie. 30 października 2000 roku ukazała się kompilacja "Graveyard Classics" zawierająca m.in. utwory z repertuaru Scorpions, Black Sabbath, Deep Purple i Accept.
22 maja 2001 roku ukazała się kaseta VHS "Maximum Video", zawierająca trudno dostępne materiały wideo nagrane podczas koncertów; 7 sierpnia tego samego roku album "True Carnage". Gościnnie w nagraniach wziął udział raper Ice T, który wystąpił w utworze "One Bullet Left". Z kolei w utworze "Sick and Twisted" wystąpiła Karyn Crisis. Wydawnictwo zadebiutowało na 18. miejscu listy Billboard Top Heatseekers w Stanach Zjednoczonych. Latem 2002 roku zespół odbył szereg koncertów w Ameryce. Występy Six Feet Under poprzedzały zespoły Skinless i Sworn Enemy. Zarejestrowany 14 czerwca koncert ukazał się na pierwszym albumie koncertowym formacji "Double Dead Redux". We wrześniu muzycy koncertowali wraz z Hatebreed. Natomiast we wrześniu Six Feet Under wystąpił w Europie wraz z grupami Kataklysm i Dying Fetus.
30 stycznia 2003 roku ukazało się pierwsze DVD zespołu "Double Dead". Na płycie znalazł się koncert nagrany 14 czerwca poprzedniego roku w St. Paul w stanie Minnesota. 23 września tego samego roku roku został wydany album "Bringer Of Blood". Natomiast w październiku muzycy odbyli pięciotygodniową trasę po Ameryce Północnej. 9 sierpnia 2004 roku ukazało się kolejne DVD "Live With Full Force & Maximum Video". Z kolei 19 października trafił do sklepów "Graveyard Classics II". Na płycie ukazała się interpretacja całego albumu "Back In Black" AC/DC.
21 marca 2005 roku ukazało się kolejne autorskie wydawnictwo "13". W ramach promocji zespół dobył europejską trasę koncertową wraz z Mantas. Natomiast 31 października ukazał się box "A Decade In The Grave", obejmujący cztery płyty CD oraz płytę DVD zawierającą teledyski oraz nagrania dokumentujące występy na żywo. W listopadzie również 2005 roku Barnes dołączył do fińskiego zespołu deathmetalowego Torture Killer, z którym nagrał album "Swarm!".
Rok 2006 muzycy SFU spędzili podczas licznych koncertów, które poprzedziły nagrania kolejnego albumu studyjnego. 17 kwietnia 2007 roku ukazał się krążek "Commandment". Płyta uzyskała szereg pozytywnych recenzji. W ramach promocji zespół dobył trasę koncertową wraz z grupami Finntroll, Belphegor i Nile. W styczniu 2008 roku Barnes odszedł z Torture Killer. Wokalistę zastąpił Juri Sallinen. 11 listopada tego samego roku został wydany album "Death Rituals". Nagrania odbyły się w studiu Morrisound Recording. 19 stycznia 2010 roku ukazał się "Graveyard Classics III" z utworami pochodzącymi z repertuarów takich grup jak: Ramones, Slayer, Van Halen i Metallica.
W styczniu 2011 roku grupę opuścili basista Terry Butler i perkusista Greg Gall. Nowym perkusistą został Kevin Talley znany z występów w grupach Dying Fetus, Misery Index i DÅÅTH. Skład został także poszerzony o drugiego gitarzystę - Roba Arnolda z zespołu Chimaira. W 2012 roku do składu dołączył basista Jeff Hughell znany z formacji Brain Drill oraz gitarzysta Ola Englund (Facing Death, Scarpoint), który zastąpił Roba Arnolda.

Perverse hołduje brutalnym i technicznym deathmetalowym dźwiękom na modłę Cannibal Corpse. W swej twórczości zdarza im się sięgać po klasykę heavy metalu - vide "Sweet Leaf" Black Sabbath na "Sick Tunes". Mają już na koncie wspólne występy z Six Feet Under.

W styczniu 2012 ukazał się trzeci album Lostbone "Ominous". 'To zdecydowanie nasz najbardziej zróżnicowany materiał! – komentuje zespół - Stworzyliśmy najwolniejsze i najcięższe utwory w naszym dorobku, ale tuż obok nich mamy totalnie szybkie i wściekłe rzeczy. Jest trochę więcej melodii i zdecydowanie więcej blastów! Pojawiło się też kilku gości!'.
Lostbone powstał w 2005 roku. Już dwa lata później ukazała się pierwsza EP'ka "Time To Rise", z której dwa numery trafiły również na kompilację "Hardcore Attack 2007". W styczniu 2008 roku zespół wydał pierwszy album "Lostbone". W Polsce dystrybuowany był przez Spook Records, natomiast na świecie album ukazał się w formie elektronicznej dzięki Defend Music/IODA. Utwór "Sick Of It" został dodatkowo wydany przez francuską United Winds Records na kompilacji "Moshing Attitude Part 1".
W połowie 2008 roku powstał obecny skład Lostbone, co zespół przypieczętował wydaniem split-EP'ki z Terrordome – "Split It Out". Dwa utwory z tego wydawnictwa ukazały się również na kompilacji "Blood Hardcore" oraz płycie Magazynu Gitarzysta. W lutym 2010 roku, nakładem Altart Music ukazał się drugi album "Severance". Kilka miesięcy później miała miejsce światowa premiera płyty poprzez Quickstar Production/Distrophonix. Album spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno słuchaczy, jak i dziennikarzy i został poparty dwuletnią serią kilkudziesięciu koncertów.
Lostbone jest zespołem koncertowym, mającym na koncie dziesiątki występów, zarówno jako headliner, jak i u boku takich zespołów jak: Cavalera Conspiracy (USA), Kat & RK, Hunter, Frontside, Proletaryat, L’ Esprit du Clan (Francja), Beatallica (USA), Punishable Act (Niemcy), Vermin (Holandia), Corruption, Hedfirst czy Schizma. Wystąpił również na festiwalach Wacken Metal Battle 2011, Metalowa Twierdza, ParkFest, OstFest, Slaughter Night Fest i wielu innych.


7 SIERPNIA - AMON AMARTH: AN EVENING WITH 20TH ANNIVERSARY
7 sierpnia odbędzie się specjalny koncert Amon Amarth z okazji 20-lecia zespołu. Będzie to jeden z serii występów An Evening With - 20th Anniversary, które Szwedzi zagrają między festiwalami letnimi. Zespół zapowiada wyjątkowy, dwugodzinny set - będzie to niezwykła okazja odśpiewania gromkiego 'Sto lat!' w ramach podziękowania im za te lata spędzone na scenie.
Amon Amarth - nazwa grupy wywodzi się od tolkienowskiej Góry Przeznaczenia. W swoich tekstach nawiązują do mitologii skandynawskiej oraz podbojów Wikingów. Pierwotnie zespół nazywał się Scum i pod tym szyldem w 1988 roku wydał jedyne swoje demo. W 1992 roku przyjął obecny szyld. W 1996 roku Pulverized Records wydał mini-album "Sorrow Throughout The Nine Worlds", dzięki któremu Szwedzi szybko stali się rozpoznawalni w metalowym podziemiu i zyskali kontrakt z renomowaną wytwórnią Metal Blade Records. W 1998 roku zostaje nagrany debiutancki album "Once Sent From The Golden Hall", promowany na wspólnych koncertach z Deicide, Six Feet Under, czy Brutal Truth.
W tym samym roku grupę opuszcza perkusista Martin Lopez (dołącza do Opeth). Jego miejsce zajmuje Fredrik Andersson (wcześniej w A Canorous Quintet). Kolejne albumy, to "The Avenger" (1999) i "The Crusher" (2001). Okres dzielących te wydawnictwa Amon Amarth spędza praktycznie non-stop w trasie, dzieląc scenę z takimi grupami jak Marduk, Vader, czy Morbid Angel. W 2002 roku wyruszają w trasę po USA. W tym samym roku wydana zostaje czwarta płyta "Versus The World". W ramach promocji zespół odbywa trzy trasy po Ameryce Północnej i dwie po Europie. Rok 2004 przynosi wydawnictwo "Fate Of Norns", któe zawiera jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy - "The Pursuit of Vikings". Szwedzi po raz kolejny ruszają w trasę, promując album w Ameryce Północnej i Europie, odwiedzając także nowe miejsca jak Islandia, Polska, Chorwacja, Irlandia. Występują również na festiwalu Wacken Open Air. Rok później ukazuje się pierwsze DVD "Wrath Of The Norsemen" - trzypłytowy zestaw z pełnym zapisem pięciu koncertów. W 2006 roku Szwedzi nagrywają kolejny materiał "With Oden On Our Side". W listopadzie tego samego roku wraz z Wintersun i Týr koncertują po Europie, zaś w grudniu odbywają trasę po USA wraz z Children Of Bodom, Sanctity i Gojirą. W następnym roku również odbywają koncerty w Europie i Ameryce Północnej.
W styczniu 2008 roku deathmetalowcy wyruszają w trasę po Australii i Nowej Zelandii. 12 lipca wystąpili na Masters Of Rock Festival w Czechach. W tym samym roku zostaje wydany "Twilight Of The Thunder God", który zbiera bardzo dobre recenzje, zostaje również wybrany albumem miesiąca w kilku renomowanych gazetach, m.in. Rock Hard (Niemcy) czy Metal Hammer (Niemcy). Zespół wyrusza w trasę po Ameryce Północnej oraz w europejską trasę nazwaną Unholy Alliance Part III Tour wraz z grupami: Slayer, Trivium i Mastodon. W marcu 2009 roku odbyła się trasa po Europie wraz z Obituary, Legion Of The Damned i Keep Of Kalessin w ramach objazdowego festiwalu Full Of Hate.
Ostatnie póki co wydawnictwo w dorobku Szwedów, to wydany wiosną 2011 krążek "Surtur Rising".


8 SIERPNIA - DAYS OF THE CEREMONY: CROWBAR / BLINDEAD / VAGITARIANS
CROWBAR - założony przez Kirka Windsteina w 1989 roku w Nowym Orleanie amerykański zespół grający mieszankę doom metalu i hardcore określaną mianem sludge metalu. Reaktywowany w 2003 roku, nieprzerwanie koncertuje i wydaje płyty. Planowany na kwiecień 2010 roku koncert Crowbar w Polsce został odwołany w związku z żałobą po katastrofie smoleńskiej. Tym razem przyjeżdżają do nas promując swoje najnowsze dzieło "Sewer The Wickedhand". Skład: Kirk Windstein (gitara, wokal), Patrick Bruders (bas), Matthew Brunson (gitara) i Tommy Buckley (perkusja).

BLINDEAD - zespół post-metalowy, w swoich brzmieniach nawiązujący zarówno do doom metalu, jak i sludge metalu. Grupa powstała w 1999 roku w Gdyni pod nazwą IncorrectPersonality. W kwietniu 2009 roku ukazał się pierwszy mini-album "Impulse". Wydawnictwo zostało zrealizowane w gdyńskim studiu Sounds Great Promotion. W październiku 2010 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Mystic Production. W listopadzie tego samego roku ukazał się trzeci album studyjny formacji "Affliction XXIX II MXMVI" W skład Blindead wchodzą: Patryk Nick Wolverine Zwoliński - śpiew; Mateusz Havoc Śmierzchalski - gitara; Marek Deadman Zieliński - gitara; MatteoBassoli - bas; Konrad Ciesielski - perkusja oraz Bartosz H_12 Hervy - sampling, instrumenty elektroniczne.

VAGITARIANS - Twór pięcioosobowy o zabarwieniu stoner-sludge'owym. Zwycięzcy ostatniej edycji Pepsi Rock Battlefield, działają także pod postacią akustyczną. Rok 2012, póki się nie skończy, będzie świadkiem ukazania się trzech wydawnictw Vagin - płyty długogrającej "Wood", akustycznej EP'ki oraz winylowego splita z LuckyFuneral. Będzie brudno, bagnisto, ale zarazem ładnie i zwariowanie. Skibidibi!!! W skład Vagitarians wchodzą: Rutkoś - gitara; Piter - gitara; Sagan - wokal; Marian Odsłuch - bas i Grabarz - perkusja.


10 SIERPNIA – METAL ZAKAZANY
W dniach 9-11 sierpnia do Polski przyjedzie najstarszy libański zespół heavymetalowy Blaakyum. Działają na tamtejszej scenie od ponad 16 lat mimo cenzury i zakazów wykonywania rocka i metalu w kraju. Założony wkrótce po wojnie domowej w Libanie, przetrwał wojnę z Izraelem, a także trzy największe fale aresztowań muzyków sceny metalowej. Są pierwszym zespołem libańskim, któremu udało się zorganizować trasę koncertową z uwzględnieniem Europy - zagrają na Ukrainie, Słowacji, w Polsce i Niemczech.
Jako aktywiści od lat walczą z cenzurą i domagają się wolności słowa w kraju, działają też na polu praw człowieka i praw kobiet w Libanie. Dlatego też trasa jest poświęcona nie tylko muzyce, ale także walce jaką toczy wielu muzyków sceny rockowej i metalowej tego państwa z ograniczeniami względem ich aktywności artystycznej. Hasło Metal zakazany (Banned Metal) ma zwrócić uwagę na działalność aktywistów, którzy dążą do zmiany w libańskim prawie. Polski przystanek jest dla zespołu bardzo ważny, ponieważ uważają, że istnieje wiele analogii w historii polskiego metalu w latach 80. i współczesnej sceny metalowej.

Szczegóły wizyty w naszym kraju: Etap warszawski (9-10 sierpnia)
9 sierpnia - spotkanie z muzykami w pubie Beirut oraz projekcja filmu dokumentalnego "Arab Metalheads Lebanon" poświęconego cenzurze w obszarze sceny rockowej i metalowej. Po filmie odbędzie się spotkanie z muzykami, podczas którego opowiedzą oni o historii metalu w Libanie i o własnych doświadczeniach z cenzurą (m.in. aresztowaniach wokalisty grupy).
10 sierpnia w Progresji odbędzie się koncert pod hasłem Metal zakazany. U boku Blaakyum wystąpią polskie grupy wspierające ich walkę o wolność słowa: Heart Attack, Scream Maker, Taliban Monkey Soldier. Koncert poprzedzi projekcja filmu "Arab Metalheads Lebanon".
Etap krakowski (11 sierpnia)
W klubie Kazamaty odbędzie się wystawa zdjęć dotyczących sceny metalowej w Libanie, następnie wyświetlony będzie film dokumentalny "Arab Metalheads Lebanon", po którym muzycy będą mieli okazję opowiedzieć o historii metalu i cenzury w Libanie. Po nim nastąpi koncert zespołów polskich (Heart Attack, Taliban Monkey Soldier) oraz libańskiego Blaakyum.
Wydarzenie będzie unikalne, ponieważ będzie to pierwsza trasa metalowego zespołu libańskiego po Europie, ale także pierwsza okazja nie tylko do zapoznania się przez Polaków z tym rodzajem muzyki, ale i stanem sztuki i problemami prawnymi artystów w tym kraju. Celem spotkań i koncertów jest stworzenie klimatu dla integracji artystycznej, promował wolność słowa i wartości demokratyczne.
Po zakończeniu trasy w Libanie planowane jest spotkanie przeznaczone dla muzyków rockowych i metalowych z Libanu, podsumowujące doświadczenia zespołu połączone z prezentacją multimedialną materiału zebranego w krajach europejskich. Specjalne miejsce ma być poświęcone Polsce, jako krajowi którego scena metalowa ma duży wpływ na muzyków libańskich, o czym też opowiedzą artyści podczas konferencji. Oprócz tego muzycy zwracają uwagę na podobieństwa w historii scena metalowej w Polsce w latach 80. i w Libanie obecnie.

"Arab Metalheads Lebanon" - jeden z dwóch dokumentów, które powstały w 2009 roku na terenie Libanu i Jordanii. Film będzie zaprezentowany po raz pierwszy szerokiej publiczności, ponieważ do tej pory żadna arabska telewizja (publiczna ani prywatna) nie zdecydowała się na pokazanie tego obrazu. Pochodzący z Jordanii reżyser Osama Zamel uchwycił w swoim dokumencie obrazki nie kojarzące się Polakom zupełnie z Bliskim Wschodem m.in. arabską publiczność metalową szalejącą pod sceną, dziewczyny w czarnych mini z rozpuszczonymi długimi włosami i dużymi dekoltami skaczące przy barierkach, wytatuowanych długowłosych mężczyzn. Pokazał też kulisy sceny i oblicze muzyków poza nią, którzy są przez władze religijne i państwowe okrzyknięci czcicielami diabła i satanistami.
Jak wygląda arabska scena metalowa? Czemu wzbudza tyle kontrowersji i obaw? I ostatecznie czy muzycy naprawdę uważają się za wyznawców szatana? Przyjdźcie i sprawdźcie sami.

Blaakyum - po wieloletnich zmaganiach i wyrzeczeniach doczekali się debiutanckiej płyty. W styczniu 2012 roku odbyła się premiera krążka "Lord Of The Night". Są najstarszą, istniejącą heavymetalową grupą w Libanie. Powstali zaraz po wojnie domowej w 1995 roku z inicjatywy wokalisty Bassema Deaibessa. Zespół nie miał jednak szczęścia do okoliczności politycznych w kraju. Zaraz po tym jak zdążyli wypuścić na rynek pierwszy singiel "Am I Black", muzyka rockowa i metalowa zostały w Libanie zakazane, a cenzura usunęła z mediów i scen wszelkie utwory, które zdołała zakwalifikować do tych gatunków muzycznych, wprowadzając przy okazji indeks płyt zakazanych.
Ze względu na niesprzyjające okoliczności i trudności związane z organizacją koncertów Deaibess porzucił na kilka lat swój projekt i związał się z syryjskim zespołem Hourglass. Jednak w 2007 roku idea Blaakyum odżyła. Muzycy włożyli wszystkie swoje środki finansowe w stworzenie profesjonalnego studia nagrań, w którym mogłaby powstać debiutancka płyta. Trwało to kilka lat, podczas których zespół mimo zakazów dawał koncerty korzystając z przejściowych okresów zelżenia cenzury. W 2007 roku dał także występ w Londynie podczas Global Battle Of the Bands, dzięki któremu zajął 7 miejsce wśród 3 tysięcy biorących udział w bitwie grup. To dodało im skrzydeł. Od 2007 roku grupa jest stałym gościem największych rockowych i metalowych festiwali w Libanie: Back To The Roots, Rock Nation i Summer Fusion, a w 2009 roku zagrali jako support dla Lake Of Tears.
Z materiału, który przez lata zgromadziło Blaakyum muzycy wybrali 11 kawałków, które zostały spięte klamrą przez dwa napisane specjalnie na płytę utwory instrumentalne. Album prezentuje niezwykłe bogactwo inspiracji muzycznych, z jednej strony słychać w nim echa muzyki filmowej, zwłaszcza w dwóch niezwykle epickich utworach instrumentalnych, z drugiej wykorzystane są fragmenty tradycyjnej arabskiej piosenki oraz melodyka klasycznej muzyki arabskiej. Inspiracje europejskie i amerykańskie zwłaszcza z nurtów klasycznego rocka i metalu to zasługa wszystkich członków zespołu, którzy otwarcie przyznają się do fascynacji nie tylko thrashem i heavy metalem, ale także klasyką rocka. Wszystkie utwory zarówno w warstwie muzycznej jak i lirycznej zostały skomponowane przez wokalistę Bassema Deaibessa.
Muzycy nie wahają się także brać udziału w eksperymentalnych projektach łączących różne style muzyczne. Basista Rany Battikh jest w wykształcenia muzykiem jazzowym i często wykorzystuje swoje zdolności jako muzyk sesyjny, natomiast wokalista i leader Bassem Deaibess współpracuje z różnymi grupami rockowymi i metalowymi (m.in. z syryjskim The Hourglass), a ostatnio wziął udział też w niecodziennym projekcie polsko-libańskim.
Po wydaniu płyty Blaakyum Bassem zaangażował się w międzynarodowy projekt z udziałem tradycyjnych muzyków polskich: Marii Pomianowskiej i Bartłomieja Pałygi, którzy w marcu 2012 roku przyjechali na tygodniowe warsztaty muzyczne i koncerty skupiające artystów różnych stylów Deaibess był jedynym muzykiem metalowym w tym projekcie. Powstało wtedy demo z trzema utworami łączącymi różne muzyczne inspiracje i wplatające w nie erotyki Tadeusza Różewicza śpiewane po arabsku przez wokalistę Blaakyum.
Po zakończeniu polsko-libańskiego projektu ruszyli w trasę promującą album "Lord Of The Night". Po sukcesie w Kairze w kwietniu 2012 roku zespół zdecydował się na szereg koncertów poza Bejrutem, co również spotkało się z zaskoczeniem fanów. Jako pierwsza grupa metalowa w historii libańskiej sceny postanowili wystąpić poza dwoma największymi miastami kraju, czyli Bejrutem i Trypolisem, mimo to zapełniają kolejne sale.

Heart Attack powstał w 2001 roku z inicjatywy Pawła Szostaka (perkusja) i Marcina Ziobro (gitara). Skład uzupełnili Piotr Gustkowicz (bas) zastąpiony później przez Krzysztofa Jaglińskiego oraz Rafał Juras (wokal). Każdy z członków miał wcześniej do czynienia z muzyką rockową (m.in. Spirythm, Awaria, Zakaz Wjazdu, Broker). Przez pierwsze trzy lata działalności Heart Attack rejestruje cztery materiały demo i szlifuje umiejętności sceniczne u boku takich grup jak: Frontside, Virgin Snatch, Decapitated, Hate, Sceptic, Proletaryat, czy Closterkeller. W czerwcu 2006 roku. w składzie pojawia się druga gitara - za sprawą Gniewomira Latacza (Spirythm, Totem). Trzy lata później w tym składzie album "Polaris", promowany klipem "Babilon". Na początku roku 2010 biorą udział w trasie Creative Act Of Music Tour, obejmującej 12 największych polskich miast. W maju tego samego roku szeregi zespołu zasila nowy basista Radosław Nattich (Skull & Bones), a stanowisko wokalisty obejmuje Mateusz Chmielewski. Pod koniec roku u boku Frontside i Totem objeżdżają centralną i południową Polskę prezentując na koncertach nowe numery. Rok 2011 to seria koncertów na północy oraz w centralnej i południowej części kraju. Przychylność publiczności, jak również recenzje płyty i występów (aktualnie ponad 160 koncertów na koncie) powalają pozytywnie patrzeć w przyszłość. Jesienią biezącego.roku ukaże się ich nowa płyta.

Scream Maker to wybuchowa mieszanka klasycznego heavy metalu. Obecny skład uformował się w 2011 roku i liczy pięć osób. Wyróżniają się porywającym wokalem, ostrymi riffami, bogatą perkusją i dynamiczną sekcją rytmiczną. Zainspirowani zespołami takimi jak Iron Maiden, Dio czy Judas Priest tworzą muzykę wobec której z pewnością nie da się przejść obojętnie. Udowadniają to zabierając swoich słuchaczy w emocjonującą podróż na każdym koncercie.

Taliban Monkey Soldiers (dawniej Incorporated) tworzy grupa pięciu muzyków znanych z takich formacji jak Unquadium, Lostbone, Blindfolded. Zespół powstał latem 2010 roku, w tym czasie uformował się skład i zaczęły powstawać pierwsze kompozycję. Na początku 2012 roku ukazała się debiutancka płyta, na której znalazło się 11 energetycznych utworów. Muzyka TMS to połączenie różnych gatunków takich jak metal, stoner, a nawet elementy hardcore czy death metalu.


15 SIERPNIA - MAMY WATA
Niezwykła pieśniarka, kompozytorka i wulkan sceniczny. Mamy Wata (prawdziwe nazwisko to Dea Nam Ganna - oznaczające kogoś, kto pomaga rodzinie na próżno) urodziła się w Baya, Pochodzi z rodziny żarliwych wojowników, którzy byli zaangażowani w wojnie przeciwko francuskiej kolonizacji w Republice Środkowoafrykańskiej. W dzieciństwie poznała mroczną stronę życia, przywieziona do Francji w bagażu przez ojca uciekiniera politycznego w czasach dyktatury Bokassy. Niezwykła siła woli pozwoliła jej pokonać wszystkie przeciwności losu. Krytycy i fani określają jej sposób śpiewania jako pełen pasji, ciepła i energii, dzięki którym jest w stanie ogarnąć całą scenę i zapanować nad sercami słuchaczy, także dzięki swoim lirycznym tekstom śpiewanym po francusku.


22 SIERPNIA - THEODOR BASTARD
Theodor Bastard to jeden z bardziej niezwykłych rosyjskich kolektywów. Grupę powołał do życia w 1996 roku w Sankt Petersburgu - gitarzysta i wokalista - Fiodor Swołocz. Pod obecnym szyldem grają od 1999 roku.
Ich twórczość, to magiczne połączenie world music, darkwave i trip-hopu. Znakiem rozpoznawczym formacji jest niepowtarzalny głos Jany Wewy, która wykorzystuje tradycyjne techniki wokalne zaczerpnięte z kultury arabskiej i hinduskiej.
Najsłynniejszy album "Pustota" (2004) był wydany niezależnie przez cztery wytwórnie: Fulldozer (Rosja), Pandaimonium (Niemcy), Muzikal Yapim (Turcja), Art records (Meksyk). Teledysk do utworu tytułowego, wyprodukowany przez Kolę Biełowa, zdobył pierwsze miejsce na Newgrounds.com - największy na świecie portalu animacji fleszowych.
Kolejne albumy to: koncertowa "Sueta" (2006) skompilowana z materiałów nagranych podczas trasy Pustota, zawierający niepublikowane wcześniej utwory; "Beloe" (2007) zainspirowany słowiańską mitologią i rosyjskim folkiem, zrealizowany w dwóch wersjach: elektronicznej/eksperymentalnej i rytmicznej world music.
W listopadzie 2011 roku swoją premierę miał krążek "Remixed", które współtworzyli tacy artyści jak: Neotropic, Animals on Wheels, Up, Bustle&Out (wszystkie trzy zespoły z Ninja Tune), Scanner, State of Bengal, Geomatic, czy Flint Glass.
Prace nad najnowszym albumem "Oikoumene" rozpoczęły się w pierwszych dniach bieżącego roku i przebiegały w trzej różnych miastach - Sankt Petersburgu, Londynie i Paryżu. W nagraniach muzycy użyli szeregu niecodziennych instrumentów, które zgromadzili podczas swoich wojaży po świecie, wśród nich znalazły się między innymi: daf, doira, dumbek, udo, kalimba, reko-reko, caxixi, ashiko, tam-tamy, djembe i konga, didgeridoo, sarod, chiński flet bawu, fletnia pana, okaryna, a także dźwięki wydobyte z pustych butelek i orzechów kokosowych. Ponadto w nagraniach jako gości usłyszymy muzyków Fun-Da-Mental, Zulu Choir The Mighty Zulu Nation, indysjskiego mistrza instrumentu sarod - Rampura Raniego oraz afro-francuskiego wokalistę Juliena Jacoba.
Współpracowali z takimi muzykami, jak Martin Attkins (Pigface), Peter Christopherson (Coil), czy saksofonista Ethan Jordan.
W 2007 roku supportowali Nine Inch Nails podczas rosyjskiej części trasy koncertowej.


30 SIERPNIA - SERPENT SERMON TOUR 2012
Pod takim sztandarem pancerna dywizja Marduk wyruszy na podbój Europy we wrześniu. Trasa potrwa ponad półtora miesiąca i obejmie 40 koncertów! Marduk promować będzie swój najnowszy album "Serpent Sermon" wydany w barwach Century Media. Morgan i spółka obiecują najbardziej ekstremalne koncerty jakie do tej pory dali, a pomagać im w tym będą Amerykanie z Immolation! Gość specjalny z USA, znani jako jeden z najlepszych technicznych deathmetalowych zespołów na naszym globie! Zespół będzie tuż po nagraniach nowej płyty, na którą trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać. Ukaże się pod koniec roku nakładem Nuclear Blast.
Na trasie zobaczymy również młodsze i mniej znane zespoły, które wystąpią gościnnie w charakterze supportów. Będą to czeski Heaving Earth, nowozelandzki Sinate oraz francuski Forsaken World. Zawitamy we wszystkie zakątki Europy od Wschodu do Zachodu, włączając Wyspy Brytyjskie i Bałkany. Długo oczekiwane koncerty w Skandynawii oraz krajach bałtyckich odbędą się podczas drugiej części trasy.

loading...