Wydarzenia

Pazdziernik w Teatrze Powszechnym

01-31.10.2012

GDZIE RADOŚĆ, TAM CNOTA
Wariacje Tischnerowskie
16 i 17 października, g. 19.30

reżyseria, scenariusz, opracowanie muzyczne Artur Baron Więcek
obsada Paulina Chruściel, Justyna Sieńczyłło, Jacek Beler, Mariusz Benoit, Tomasz Sapryk, Mariusz Wojciechowski

Pełen energii, ciepła i humoru spektakl, w którym mieszają się ze sobą wybitny intelekt księdza Tischnera oraz góralska gwara, muzyka i taniec.

 

ESPRESSO
Lucia Frangione
16 i 17 października, g. 20.00

reżyseria Małgorzata Bogajewska
obsada Eliza Borowska, Michał Napiątek

Liryczna i zabawna opowieść o poszukiwaniu własnego ja. Bohaterka konfrontuje swoje życie nowoczesnej singielki we współczesnej Kanadzie z tradycyjnym i konserwatywnym światem jej włoskiej rodziny. Co wyniknie ze zderzenia tak różnych poglądów i wartości?

 

ZBRODNIA I KARA
Fiodor Dostojewski
18,19 października, g. 19.00
20 i 21 paździenika, g. 17.00
reżyseria Waldemar Śmigasiewicz
obsada Paulina Holtz, Anna Moskal, Jarosław Gruda, Kazimierz Kaczor, Michał Napiątek, Marcin Perchuć (gościnnie), Michał Sitarski, Maciej Więckowski (gościnnie)

Nikt go [Raskolnikowa — przyp. red.] nie podejrzewa i nie może podejrzewać.
I tu właśnie odsłania się cały psychologiczny mechanizm zbrodni. Przed mordercą stają pytania, na które nie może znaleźć odpowiedzi, uczucia, których w sobie nie podejrzewał i nie spodziewał się, dręczą jego serce. Boska prawda i prawo ziemskie bierze górę i bohater kończy tym, że sam musi złożyć na siebie doniesienie. (Leonid Grossman, Dostojewski, wyd.: Czytelnik, Warszawa 1968)

 

REWOLUCJA BALONOWA
Julia Holewińska

19 i 20 października, g. 20.00

reżyseria Sławomir Batyra
obsada Katarzyna Maria Zielińska

Nagroda publiczności dla najlepszej aktorki 3. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” dla Katarzyny Marii Zielińskiej (czerwiec 2012).
Rewolucja balonowa to barwna i sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojo­wej lat 90-tych, widzianej oczami malej dziewczynki. To portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków. Kim są? Które z ich marzeń się spełniły? Co zostało z zachwytu kapitalizmem i demokracją?

 

DZIEŃ WALENTEGO
Iwan Wyrypajew
20 i 21 października, g. 19.30
reżyseria Iwona Kempa
obsada Paulina Holtz, Elżbieta Kępińska, Joanna Żółkowska, Sławomir Pacek

Melodramat i śmiech z melodramatu. Dwie kobiety, które kochały tego samego mężczyznę żyją teraz w jego domu, wspominając ukochanego. Jedna była jego żoną, druga kochanką. Barwne postaci i znakomity, żywy tekst złożyły się na prawdziwy przebój sceniczny.

 

ZŁY
Leopold Tyrmand

23 i 24 października, g. 19.00

scenariusz na motywach powieści Wojciech Tomczyk
reżyseria Jan Buchwald

obsada Paulina Chruściel, Agnieszka Krukówna, Karolina Dafne Porcari (gościnnie), Maria Robaszkiewicz, Karina Seweryn, Jacek Beler, Tomasz Błasiak, Grzegorz Falkowski, Jarosław Gruda, Zbigniew Konopka, Piotr Ligienza, Michał Napiątek, Sławomir Pacek, Daniel Salman (gościnnie), Dariusz Siastacz, Zygmunt Sierakowski, Michał Sitarski, Krzysztof Plewako-Szczerbiński
Miłośnik jazzu, amerykańskiej literatury i skarpet w paski, intelektualny i obyczajowy prowokator – Leopold Tyrmand nareszcie na stołecznej scenie, w spektaklu na kanwie jego kultowej warszawskiej powieści!

 

…„JESTEŚ PIĘKNE — MÓWIĘ ŻYCIU"...
wg Wisławy Szymborskiej

23 i 24 października, g. 19.30

adaptacja i reżyseria Waldemar Śmigasiewicz
obsada Joanna Żólkowska, Paulina Holtz, Anna Moskal

Trzy kobiety słowami wierszy noblistki próbują opisać świat w wymiarze kosmosu i mikro­kosmosu.
37 wierszy poetki, zebranych z różnych okresów twórczości, spiętych klamrą towarzyszącej im muzyki, tworzy spektakl będący piękną i mądrą opowieścią o życiu, którego każdy przejaw godny jest uwagi, nawet śmierć żuka na leśnej drodze.

 

KIESZONKOWY ATLAS KOBIET
Sylwia Chutnik

25 i 26 października, g. 19.30

adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne Waldemar Śmigasiewicz
obsada Paulina Holtz, Anna Moskal, Joanna Żółkowska, Kazimierz Kaczor, Sławomir Pacek
Sceniczna adaptacja głośniej powieści Sylwii Chutnik. Bohaterkami są mieszkanki kamienicy przy Opaczewskiej w Warszawie, kobiety różnych pokoleń, doświadczone przez hi­storię i pełne dramatycznych okoliczności życie. Jest też pewien mężczyzna, który w głębi ducha wolałby być kobietą…

 

NIESKOŃCZONA HISTORIA
Artur Pałyga
26 i 27 października, g. 19.00
28 października, g. 17.00

reżyseria Piotr Cieplak
obsada Eliza Borowska, Aleksandra Bożek, Elżbieta Kępińska, Maria Robaszkiewicz, Olga Sawicka, Karina Seweryn, Katarzyna Maria Zielińska, Mariusz Benoit, Cezary Kosiński, Andrzej Mastalerz, Michał Napiątek, Krzysztof Plewako-Szczerbiński

Najlepsze przedstawienie 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, ogłoszonego przez MKiDN.
Nagrody: za reżyserię dla Piotra Cieplaka, za scenografię dla Andrzeja Witkowskiego, za muzykę dla Jana Duszyńskiego, za rolę męską dla Andrzeja Mastalerza oraz Nagroda im. Jana Swiderskiego za rolę Suki Azy dla Elizy Borowskiej.

 

CZYNNY DO ODWOŁANIA
wg tekstów Marcina Świetlickiego

27 i 28 października, g.19.30

adaptacja Piotr Bikont, Edward Pasewicz, Maciej Piotr Prus
reżyseria Piotr Bikont
obsada Maria Czykwin, Jacek Beler, Grzegorz Falkowski, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek
Postaci dramatu łączy przestrzeń knajpy pogrążonej w „magicznym klimacie Krakowa”. Tam rozgrywają cykl flirtów, sporów i prowokacji. Nie zabraknie wątku kryminalnego, szczypty sensacji, satyry i groteski, nie obędzie się bez nieszczęśliwego romansu.
Szczególny walor ma warstwa muzyczna przedstawienia — koneserska mieszanka wyboro­wych kąsków z klubowych parkietów.

 

BIEDNA ALE SEXI
26,27,28 października, g. 20.00
reżyseria Wojciech Urbański
występuje Magdalena Wróbel
W Biedniej ale sexi Marzena – nastolatka z rodziny trwale dotkniętej bezrobociem - mocno i bez sentymentalizmu mówi o ubóstwie i wykluczeniu społecznym, ale też odmawia przyjęcia roli biernej ofiary podziałów ekonomicznych.
 

loading...