Włoska inwencja, czeski humor i polska fantazja – to naukowa, wybuchowa mieszanka, którą Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej proponuje podczas tegorocznego Pikniku Naukowego w Warszawie. 28 maja zapraszamy do naszego namiotu, gdzie międzynarodowi goście wprowadzą uczestników w fascynujący świat nauki: wspólnie udamy się w głąb Ziemi, uniesiemy w przestworza i nauczymy się języka ptaków.
Komisja Europejska już po raz trzeci zagości na Pikniku Naukowym, tym razem z serią nowych pokazów, przygotowanych specjalnie z tej okazji przez trzy zaproszone przez nas europejskie ośrodki: włoskie Città della Scienza, czeską Techmanię i polski EduPark. W 2011 roku Komisja Europejska – przedstawicielstwo objęła honorowy patronat nad piknikiem.
Włoski żar stopi lodowce i przełamie niejedne lody
Ośrodek Città della Scienza z Neapolu należy do najprężniej rozwijających się ośrodków edukacyjnych się w Europie. W zeszłym roku otrzymał wyróżnienie w kategorii najbardziej postępowej instytucji popularyzującej naukę. Dzięki prowadzącym uczestnicy Pikniku Naukowego z humorem i energią poznają bogactwo i różnorodność naszego świata. Włosi specjalnie dla nas ruszą Ziemię i roztopią jej pokrywę lodową w zwykłej szklanej butelce.
Czeski humor podniesie nas nie tylko na duchu
Miłośnicy podniebnych przygód i latania wzbiją się wysoko balonem razem z naukowcami z Techmanii. To jedna z wielu atrakcji, jaką przygotowali nasi goście z Czech. Nie tylko pokażą, jak działają skrzydła, ale przede wszystkim uskrzydlą nasze umysły, a to za pomocą licznych stymulujących gier i eksperymentów. Prawdziwi „mózgowcy” będą mogli zagrać w znaną na całym świecie grę „Tangram” lub ułożyć słynne drewniane kostki „Soma Cube”. Łamigłówkę tę wymyślił duński architekt i poeta – Piet Hein – podczas wykładu z mechaniki kwantowej, a naukowcy z Techmanii pomogą nam ją rozwiązać.
Polska fantazja w ptasim radiu
Centrum Edukacji z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (EduPark) stawia na zabawę w nauce. Niewątpliwym hitem będzie „Slow motion” – stanowisko umożliwiające nagrywanie na żywo filmów w zwolnionym tempie, do 1000 klatek na sekundę. Zobaczymy, jak bardzo wolno pęka balon z wodą, odbija się piłka, spadają ciała. Każdy uczestnik będzie mógł przyjść i przeprowadzić swój własny „szybki” eksperyment. Z EduPark zbudujemy również maszynę do przekazywania energii, nauczymy się rozpoznawać ptasie trele, a na warsztatach plastycznych poznamy sposoby oszczędzania energii.
Komisja Europejska na Pikniku Naukowym
Przedstawicielstwo Komisji Europejskie bierze udział w Pikniku Naukowym od 2009 r. Tegoroczny program pokazów i warsztatów nawiązuje tematem do hasła przewodniego 15. Pikniku Naukowego Centrum Kopernik i Polskiego Radia, którym jest „Wolność”. W naszych pokazach zwrócimy szczególną uwagę na związki między rozwojem myśli naukowej i niezależności osobistej, zawodowej i obywatelskiej.
Piknik Naukowy to największa w Europie impreza popularyzująca naukę i nowe technologie. Biorą w nim udział instytucje naukowe, edukacyjne i kulturalne z Polski i z zagranicy. Jest to jednodniowa impreza, którą co rok odwiedza ponad 100 tys. osób. Miejscem Pikniku jest Park Rydza- Śmigłego w Warszawie, gdzie ustawione są namioty instytucji, centrów nauki i ośrodków edukacyjnych z całego świata. Komisja Europejska, oprócz pokazów na swoim stoisku, będzie również obecna na scenie głównej ze specjalnymi pokazami o globalnym ociepleniu, energii, atomie i temperaturze oraz różnorodności biologicznej.
Wszystkich sympatyków nauki i pokazów Komisji Europejskiej na Pikniku Naukowym zachęcamy do głosowania na nasz film umieszczony na Facebooku. Mamy nadzieję, że relacja z pokazów w 2010 r. zdobędzie Państwa uznanie i zagłosujecie na nas w konkursie o nagrodę publiczności: www.facebook.com/Pikniknaukowy.
Znajdziesz nas w namiocie nr 186.