1. Koncert JAZZ
Koncert "Magnolia Acoustic Quartet", Poniedziałek, 03.09.2012, godz. 20:30, wstęp wolny
Magnolia Acoustic Quartet
Grupa powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Szymona Nidzworskiego. Magnolia to młodzi muzycy, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i studenci Akademii Muzycznej W Krakowie na wydziale jazzowym. W grudniu 2009 roku zespół zdobył II MIEJSCE na Międzynarodowym Konkursie Zespołów jazzowych "JAZZ JUNIORS" w Krakowie. Również na tym samym konkursie nagrodzony został nagrodą indywidualną Leszka Możdżera perkusista - Patryk Dobosz.
W maju 2010 roku MAQ zdobył I n agrodę "VI Europejskich Integracji muzycznych" w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika, Pawła Pańty i Cezarego Konrada., a indywidualną nagrodę zdobył saksofonista zespołu - Szymon Nidzworski.
W repertuarze zespołu znajdują się utwory autorskie pianisty Kuby Sokołowskiego. Zespół swoją grą nawiązuje do tradycji trzeciego nurtu jak również czerpie garściami z muzyki współczesnej. Nowojorska scena improwizowana i M-base w połączeniu z eksperymentami szkoły Darmstadt to dźwięki im najbliższe.
Nazwa Magnolia powstała z inspiracji muzyką nowoorleańską i pochodzi od nazwy utworu, który grany był na pogrzebach w nowym orleanie przez orkiesrtry jazzowe. Insirując się muzyką współczesną odnajdujemy inny obraz przekazu muzyki żałobnej jak np w muzyce Lutosławskiego. Łącząc to zjawisko z duchem i brzmieniem nowoorleańskich pieśni znajdujemy coś dziwnie wyjątkowego. Z jednej strony aleatoryczne ciągi i naprzeciw swingujący background.
Patryk Dobosz
Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie Pana Piotra Glińskiego. Obecnie student Akademii Muzycznej w Krakowie w katedrze muzyki współczesnej i jazzowej w klasie Pana Łukasza Żyty. Osiągnięcia: III Nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Perkusyjnych we Wrocławiu (2003) - Stypendysta Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej J&S Pro Bono Poloniae (2005)-I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008)-II Nagroda na konkursie „JAZZ JUNIORS” z zespołem „Magnolia Acoustic Quartet” (2009)-Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009)-I Nagroda na „VI Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Magnolia Acoustic Quartet” (2010).- I Nagroda na Rck Pro Jazz Festiwal z zespolem Tuźnik/Kądziela/Dobosz (2011).- I Nagroda na Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011).- I Nagroda na XV Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu z zespołem High Definition (2012).- Zwycięstwo zespołu HIGH DEFINITION w programie fundacji "Maestro" - "Young Jazz Project".Współpracował min. z Tomaszem Dąbrowskim, Maciejem Obarą, Alkiem Koreckim.
Mateusz Dobosz
absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Jako muzyk klasyczny udziela się w licznych projektach orkiestrowych pod batutą takich dyrygentów jak: Jerzy Semkow, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Miguel Gomez – Martinez.
W latach 2006 – 2010 zdobywa doświadczenie podczas współpracy z orkiestrami: Chopin Academia Orchestra pod kierunkiem Jana Staniendy, Warszawscy soliści - Concerto Avenna, Polska Orkiestra Radiowa, Lutoslawski Youth Orchestra. W maju 2010r. zdobył I nagrodę na VI Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie wraz z Magnolia Acoustic Quartet. Nagroda ta została przyznana przez jury w składzie: Włodek Pawlik, Paweł Pańta, Cezary Konrad. Współpracuje z Teatrem Żydowskim im. Estery Racheli i Idy Kamińskich oraz Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Od października 2010 jest kontrabasistą Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Kuba Sokołowski
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Laureat Grand Prix Konkursu TVP „Dolina Kreatywna”. Od 2009 roku współpracuje, komponuje i gra muzykę improwizowaną z pod znaku trzeciego nurtu. Tworząc muzykę MAQ łączy tradycje muzyki współczesnej z estetyką środowiska Nowojorskiej awangardy.
Szymon Nidzworski
Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Hochschule fuer Musik „Hans Eisler” w Berlinie. Obecnie jest studentem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu dr Pawła Gusnara oraz Conservatoire à Rayonnement Régional Cergy-Pontoise ( Francja) gdzie pobiera nauki u światowej sławy saksofonisty i pedagoga Jean Yves Fourmeau.
Uczestniczył w licznych warsztatach i kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych saksofonistów m.in. Hubert Prati, Claude Delangle, Jean – Yves Fourmeau, Nobuya Sugawa, Joel Versavaud, Dominique Tassot , Radek Knop, Detlef Bensmann.
Koncertował z czołowymi orkiestrami oraz zespołami kameralnymi jak np. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, European Workshop For Contemporary Music.
Jest laureatem licznych konkursów i festiwali w zakresie muzyki klasycznej.
W 2011 roku współpracowal z Teatrem Polskim.
Tytuły utworów na płycie wg kolejności:
Boozer- Sokołowski
Tale- Obara
Dzwony cerkiewne- Lutosławski
Cold Hands- Dąbrowski
Kwartofle- Sokołowski
Bumerang- Sokołowski
Bobby trap- obara
Recenzja koncertu Magnolii z tygmontu
kulturaliberalna.pl/2012/01/17/kozlowski-bezczelnie-dobry-jazz/
2. Koncert JAZZ
Koncert "Dominik Strycharski / Rafal Mazur - Special Guest: Waclaw Zimpel", Środa, 05.09.2012, godz. 20:30, wstęp 10 zł.
Zapraszamy na ten niezwykly duet MAZUR / STRYCHARSKI.
jako "Special Guest" dolaczy mistrz WACLAW ZIMPEL!!!
Rafał Mazur - muzyk-improwizator, filozof
Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków - improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.
Obecnie Rafał Mazur działa między innymi w zespołach: Ensemble 56, Mockunas/Mazur/Strid Trio, Mazur/Neuringer Duo, „HiQ” - audiowizualny projekt realizowany wraz z Aleksandrem Janickim.
Absolwent studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie na studiach doktoranckich w Instytucie Filozofii UJ realizuje program badawczy dotyczący daoistycznych strategii działania używanych w praktyce „swobodnej ekspresji” - metodzie artystycznej kreacji stosowanej w kręgu wenren, i możliwości zastosowania tych strategii w praktyce swobodnej improwizacji. W kręgu jego filozoficznych zainteresowań, oprócz filozofii i estetyki Dalekiego Wschodu znajdują się: estetyka sztuk performatywnych, filozofia sztuki, neuroestetyka i prakseologia.
Rafał Mazur gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej przez Jerzego Wysockiego i używa strun Thomastik-Infeld.
www.rafalmazur.eu
Dominik Strycharski
to kompozytor, flecista, wokalista i improwizator. Stworzył muzykę do filmów, niezliczonej ilości spektakli teatralnych - w tym także spektakli teatrów tańca! Działa zarówno solo (jako Doministry), jak i w projektach: własnym Pulsarus, oraz Kostas New Progrram czy Max Klezemer Band. Współpracuje m.in. z teatrem, Bretoncaffe, Wojciechem Klemmem, Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwicińskim, Jerzym Mazzollem, Adamem Pierończykiem, Melba Kolektyw, Frantzem Hautzingerem, Rafałem Dziemidokiem, Kazuchisa Uhichashi i wieloma, wieloma innymi.
Wacław Zimpel
ukończył z wyróżnieniem studia w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w Hochschule für Musik und Teather w Hannowerze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza. Zimpel prowadzi działalność nagraniową, koncertową i kompozytorską. Współpracował z najważniejszymi przedstawicielami polskiej i międzynarodowej awangardy muzycznej, między innymi z Kenem Vandermarkiem, Bobbym Few, Joe McPhee, Stevem Cohnem, Christianem Ramondem, Mikołajem Trzaską, Timem Daisym, Stevem Swellem, Davem Rempisem, Klausem Kugelem, Marcinem Maseckim, Raphaelem Roginskim. Jego wspólny projekt z Timem Daisym „Four Walls” (w którym udział wzięli również Mark Tokar i Dave Rempis) został uznany płytą roku 2008 w ankiecie serwisu „Diapazon”.
3. Koncert ETNO
Koncert "Gamid Group (Ibadullayev/Kwapisiński)", Niedziela, 09.09.2012, godz. 20:30, wstęp 10/15 zł
Gamid Group:
duet muzyków z Warszawy. Zespół gra muzykę improwizowaną. Grupa jest otwarta na współpracę z różnymi muzykami, a także reżyserami teatralnymi i filmowymi przy tworzeniu oprawy muzycznej filmów i spektakli.
W 2010 r. zespół wydał debiutancką płytę pt. "Bes" (po azersku "Pięć"). Dzięki uprzejmości Paula Soina ukazał się EP zespołu p.t. "fragments". W maju 2012 ukazała się druga płyta, która jest częścią instalacji przestrzennej Gamida Ibadullayeva.
Gamid Ibadullayev - perkusja
Wojciech Kwapisiński - gitara, tar
soundcloud.com/gamid-group-1/sets/gamid-group-beyond-tranquility/s-gYhgK
soundcloud.com/gamid-group
gamidgroup.bandcamp.com/
www.myspace.com/gamidgroup
Wstep: 10 zl
4. Koncert JAZZ
Koncert "Koncert "Oles Brothers & Theo Jörgensmann", Środa, 12.09.2012, wstęp 10/15 zł
Drodzy Goscie, Bracia Oles i mistrz Theo Jörgensmann na jednej scenie w "Pardon, To Tu"!! tego nie mozna przegapic!!
Muzyka grupy to mieszanka jazzowej dynamiki, brzmien rodem z muzyki współczesnej, energii muzyki entnicznej, autorskich kompozycji w oryginalnym wirtuozowskim wykonaniu.
Zespół w składzie:
Theo Jörgensmann – low G clarinet |D|
Marcin Oles – kontrabas |PL|
Bartłomiej Brat Oles – perkusja |PL|
Theo Jörgensmann
urodzony w 1948 roku, niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentaliste europejskiego free jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego
klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy’ego Giuffre do najbardziej znaczacych klarnecistów
w historii jazzu w Europie.
Marcin Oles kontrabasiasta i Bartłomiej Brat Oles perkusista –
od ponad dziesieciu lat
tworza autorska muzyke, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Sa twórcami autorskich projektów oraz towarzysza wielu sławnym jazzmanom z całego swiata tworzac rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liscie ich współpracowników
pojawiaja sie nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Mathew Shippa, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajduja wciaz nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniajac, ze kontrabas i
perkusja wystarcza, by stworzyc muzyke kompletna, pełna energii i niespotykanych brzmien.
Bracia Oles nazywani sa najwiekszym skarbem polskiego jazzu XXI wieku... Dziennik, 18.01.2008.
Dyskografia:
Miniatures [Nottwo 2003]
Directions [Fenommedia 2005]
Live in Poznan [Fenommedia 2007]
Alchemia [HatHut 2008]
Transgression [HatHut 2012]
Wstep: 15 zl / 10 zl