„Hiszpańskie wariacje, polskie szaleństwa…” Nowa Galeria w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Od 12 października br. w Muzeum Plakatu w Wilanowie bedzie można podziwiać wystawę „Hiszpańskie wariacje, polskie szaleństwa…”, która obejmuje prace tworzone przez polskich i hiszpańskich artystów w latach 1950–2009.
Wystawa „Hiszpańskie wariacje, polskie szaleństwa…” rozpocznie się wernisażem o godzinie 18:00 w Muzeum Plakatu w Wilanowie 11 października 2011 r. i potrwa do 8 stycznia 2012 r. Na ekspozycji prezentowanych będzie ok. 190 plakatów filmowych, teatralnych, muzycznych i politycznych z lat 1950–2009, które dotychczas były eksponowane wyłącznie okazjonalnie i zazwyczaj na marginesie dokonań twórców szkoły polskiego plakatu.
Wbrew sugestii tytułu, wystawa nie ograniczy się tylko do prezentacji prac powstałych na terenie Polski i Hiszpanii. Przyczyniła się do tego emigracja artystów, związana z sytuacją polityczną obu państw (odpowiednio) po zakończeniu wojny domowej (1936-1939) i II wojny światowej. Interkulturowy kontekst ekspozycji pogłębiają skomplikowane biografie artystów, w tym m.in. Andrzeja Klimowskiego – Polaka urodzonego i wychowanego w Wielkiej Brytanii, Eduardo Muñoza Bachsa – Kubańczyka o hiszpańskim rodowodzie, Jaime Nieto – Hiszpana urodzonego we Francji, a wychowanego w Polsce. Widoczne na plakatach zestawienie obu kultur, pokazuje ich atrakcyjność, różnorodność a także wspólne dla nich tematy i pozwala na uwydatnienie skomplikowanych związków polsko-hiszpanskich.
W celu ułatwienia odbioru, materiał prezentowany na wystawie, został podzielony
na następujące grupy:
I. plakaty teatralne (z klasyfikacją na „festiwale teatralne” „klasykę hiszpańską”, „współczesną klasykę polską” oraz „klasykę ogólnoświatową”);
II. plakaty anonsujące wydarzenia i instytucje świata kultury;
III. plakaty muzyczne (odnoszące się do różnych rodzajów muzyki oraz widowisk i festiwali muzycznych);
IV. plakaty filmowe – z poddziałami: „kino hiszpańskie”, „kino polskie” i „festiwale filmowe”;
V. plakat turystyczny;
VI. plakat polityczny.
Jeśli chodzi o dwie ostatnie pozycje, są to jedynie wybrane prace z licznych zestawów kolekcji.
„W dwóch lub trzech przypadkach do prac eksponowanych dodaliśmy pojedyncze plakaty pochodzące z krajów sąsiadujących z Polską i Hiszpanią (Czechy, Portugalia), chcąc trochę na zasadzie żartu, a trochę poprzez zaskoczenie pokazać, jak na „neutralnym gruncie” interpretowano analogiczne tematy. Być może uda się nam osiągnąć w ten sposób efekt „krzywego zwierciadła”, czyli jeszcze jeden, wzbogacający punkt widzenia.” – mówi Jacek Szelegejd, kurator wystawy w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających Muzeum Plakatu w Wilanowie, będzie trwająca od 3 października 2011 r. do 20 listopada 2011 r. w Głównej Galerii wystawa "Popatrz na mnie jeszcze raz! Artyści oczami innych artystów". Prezentuje ona ponad dwieście plakatów przedstawiających ludzi kultury i sztuki. To przekrojowy i autorski wybór dzieł z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie od przedwojennych, aż po plakaty z XXI wieku, prezentowane podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz tegorocznego Salonu Plakatu Polskiego. Kuratorem wystawy jest Aleksandra Oleksiak.
****
O Muzeum Plakatu w Wilanowie:
Muzeum Plakatu Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów oraz 33 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata.
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00
od wtorku do piątku w godzinach 10.00 -16.00
w soboty i niedziele w godzinach 10:00-16:00