Latający Domek Jednorodzinny.
Architektura Jana Głuszaka-Dagaramy
wykład Emilii Kiecko: 11 stycznia (środa), godz. 18.00
wstęp: Dawid Radziszewski
Z górą 30 lat temu Jan Głuszak "Dagarama" (1937 - 2000) przewidział, iż wkrótce po 2000 roku nastąpi zrozumienie jego dzieła, teorii i praktyki. Prezentowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wykład ma być jeszcze jednym z coraz liczniej podejmowanych w ostatnim czasie dążeń mających na celu doprowadzenie do realizacji tej przepowiedni.
Wykład poświęcony będzie trudnemu zadaniu stworzenia syntetycznego obrazu szerokiej twórczości tego wizjonera i utopisty. Niestrudzonego rysownika o wyróżniającej sile wyobraźni, używającego bardzo oryginalnych środków i narzędzi twórczych. Wzbogacającego swoje oeuvre także o utwory poetyckie, liryczne zapisy wizji sennych, filozoficzne i moralizatorskie napomnienia. Wreszcie zaś sporządzeniu portretu człowieka zmagającego się z własną ciężką chorobą, potrzebą sensu i przynależności do otoczenia, które niejednokrotnie przerastał.
W narrację wykładu wplecione będą fragmenty tekstów teoretycznych Dagaramy poświęconych m.in. architekturze, jej przyszłości, znaczeniu dla kondycji człowieka w świecie. Przedstawiony zostanie szereg jego prac dokumentujących ewolucję jego architektonicznych koncepcji, odzwierciedlającą przemiany, jakie zachodziły w architekturze współczesnej w drugiej połowie ubiegłego wieku. Zaprezentowany będzie także wybór jego niewielkich dziełek plastycznych tworzonych dla przyjemności lub jako dary dla licznych przyjaciół.
Wykład poprzedzi wstęp Dawida Radziszewskiego na temat projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”.
MUZEUM OTWARTE
cykl: Nowe ruchy społeczne
spotkanie: 12 stycznia (czwartek), godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Nowe ruchy społeczne" organizowane we współpracy z Zespołem Analizy Ruchów Społecznych oraz Centrum Badań Społeczności.
12 stycznia 2012, godz. 18.00-20:00: Co widzi Minin? Audiowizualny zapis badania społecznego radykalnej młodzieży w Rosji. (Marcin Grabowski, Łukasz Jurczyszyn).
Warsztatowe seminarium wokół audiowizualnej dokumentacji z badania terenowego zostanie poprowadzone przez jej autorów: scenarzystę oraz badacza. 35-o minutowy materiał dotyczy działalności kilku radykalnych ruchów młodzieżowych w Niżnym Nowogrodzie (czwartym co do wielkości mieście Rosji), takich jak: antyrasiści, anarchiści, narodowi bolszewicy, radykalni nacjonaliści, w tym neonaziści. Głównym motywem dokumentacji jest proces radykalizacji młodzieży we współczesnej Rosji, związany z nasileniem się konfrontacji radykalnych antyrasistów i nacjonalistów. Za proces ten odpowiedzialna jest głownie władza, która traktuje zbuntowaną młodzież jak wrogów, bez rozróżnienia ideologicznego, stosując wobec nich represje, spychając ich tym samym do podziemia, gdzie rodzi się przemoc. „Co widzi Minin?” został wyróżniony w czerwcu 2011 roku nagrodą Sekcji Obrazu Narodowego Centrum Badań Naukowych Francji.
Prezentacja dokumentacji stanie się punktem wyjścia do szerszej dyskusji nie tylko, co do jej treści, ale również na temat celowości i tajników dwumiesięcznej współpracy przedstawicieli tak różnych rzemiosł, dotyczącej tak trudnej a jednocześnie ważnej tematyki. W jaki sposób film może pomóc badaniom społecznym i odwrotnie? Czy i jak zmienia się warsztat pracy przedstawicieli tak różnych sposobów widzenia i opisywania rzeczywistości?
Wyświetlenie dokumentacji zostanie poprzedzone wstępem zawierającym kontekst społeczno-polityczny oraz najważniejsze konkluzje projektu badawczego.
"Koniec światła. Wokół twórczości Zbigniewa Rogalskiego i Szymona Rogińskiego"
spotkanie: 14 stycznia (sobota), godz. 18:00
Zbliżający się finisaż wystawy "Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970" jest dobrą okazją, by przyjrzeć się idei tytułowego wspólnictwa praktykowanej przez współczesnych artystów. Zbigniew Rogalski i Szymon Rogiński to świetnie znani publiczności i krytykom artyści, których twórczość własna to także współpraca z aktorami teatralnymi, rzeźbiarzami, a także projektantami mody.
Jednocześnie, Rogiński i Rogalski od niemal dekady pracują razem zawodowo, a w ostatnim roku wykonali wspólnie dzieło - „Koniec światła” - które zaprezentowane zostanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spotkanie ze artystami poprowadzi Adam Mazur.
26 stycznia 2012, godz 18.00-20.00:
Czy Pokolenie Y jest globalnym ruchem społecznym?
(dyskusja z ilustrowanym wprowadzeniem badaczy Tomasza Jędrkiewicza i Pawła Kuczyńskiego)
Partnerem cyklu jest Collegium Civitas
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
00-124 Warszawa, ul. Pańska 3
www.artmuseum.pl