Nowa Sztuka Narodowa: Zbigniew Dowgiałło
"Bitwa o Wolność, Bitwa o Miłość. Malarstwo jako istota sztuki, na podstawie twórczości własnej"
wykład: 24 lipca (wtorek), godz. 19.00
Zbigniew Dowgiałło, absolwent ASP w Warszawie, jest autorem obrazu "Smoleńsk", prezentowanego na wystawie. Dyplom obronił w pracowni Stefana Gierowskiego. Początkowo wystawiał razem z Wojciechem Tracewskim, był jednym z pierwszych polskich "nowych dzikich". Od 1987 współpracował z Anną Gruszczyńska, tworząc wizje sztuki przyszłości: obrazy "barokowo-kosmiczne" i projekty architektury ery kosmicznej. Od 1999 roku tworzy pełnometrażową animacją komputerową "Patmos - Apokalipsa".
Nowa Sztuka Narodowa: Nowoczesna sztuka prawicowa
Paweł Rojek, Łukasz Białkowski, Łukasz Gazur, Jakub Moroz, Dawid Wildstein
sesja: 26 lipca (czwartek), godz. 16.00
Sesja została zaprogramowana, na zaproszenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przez krakowski magazyn "Pressje". Pismo wydawane jest przez Klub Jagielloński, ukazuje się od 2002 roku. Skupia wokół siebie młodych krakowskich konserwatystów, głównie wykładowców i absolwentów kierunków humanistycznych UJ. Kolejne numery, nazywane "tekami", podporządkowane są jednemu, często w kontrowersyjny sposób zarysowanemu, tematowi (najnowsza teka poświęcona jest powrotowi mesjanizmu). W 25. numerze pisma zatytułowanym "I Love Lewica", którego okładka prezentowana jest na wystawie, redaktorzy "Pressji" pisali: "Formułujemy nowy program prawicowego heterointelektualizmu: należy interesować się lewicą, mówić jej językiem i korzystać z jej idei. W ten sposób można w nowy sposób wyrazić konserwatywne wartości, skutecznie bronić ich we współczesnym świecie i znaleźć nowych sojuszników."
Nowa Sztuka Narodowa: Muzeum św. Andrzeja Boboli
wycieczka: 29 lipca (niedziela), godz. 14.00
Podczas pracy nad wystawą kuratorzy wystawy trafili m.in. do sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Prowadzone jest tam muzeum, poświęcone postaci żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku polskiego kaznodziei i jezuity. Zginął on z rąk Kozaków w czasie Powstania Chmielnickiego w 1657 roku. Zmumifikowane ciało męczennika, jednego ze świętych patronów Polski, znajduje się w przeszklonej trumnie przed ołtarzem kościoła. W muzeum prezentowane są zarówno pamiątki związane z kultem świętego, dzieła sztuki jak i relikwie (w tym ocalona relikwia, która znajdowała się na pokładzie TU-154 lecącego do Smoleńska).
Nowa Sztuka Narodowa: Oprowadzanie
29 lipca (niedziela), godz. 14.00
Muzeum zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Nowa Sztuka Narodowa.
"Nowa Sztuka Narodowa" jest najżywiej i najczęściej komentowaną medialnie wystawą ostatnich miesięcy. Recenzje i wywiady z kuratorami wystawy ukazały się ostatnio m.in. w Art & Business, Dwutygodniku, Frondzie, Gazecie Wyborczej, Gościu Niedzielnym, Krytyce Politycznej, Kulturze Liberalnej, Magazynie Świątecznym, Notesie na 6 Tygodni, Obiegu, Polityce, Przekroju, Rzeczpospolitej czy Tygodniku Powszechnym. O wystawie piszą też dziennikarze na swoich blogach, komentarze zamieścili m. in. Edwin Bendyk i Janina Paradowska. Kuratorzy wystawy wzięli udział w licznych audycjach radiowych i programach telewizyjnych poświęconych zjawisku "realizmu narodowo-patriotycznego w Polsce".
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
00-124 Warszawa, ul. Pańska 3
www.artmuseum.pl