Weekend w Kinomuzeum:
16 lutego (czwartek), godz. 19:00
Curating Cinema: film-performans Light Music awangardowej artystki brytyjskiej Lis Rhodes działającej w ramach powstałej w połowie lat sześćdziesiątych grupy London Filmmakers Co operative. Tę symbiotyczną grę dźwięku i obrazu w filmie odtworzy znany artysta dźwiękowy, kompozytor i improwizator Robert Piotrowicz a o Lis Rhodes opowie kurator filmu Tate Modern Gallery - Stuart Comer.
17 lutego (piątek), godz. 19:00
Artist Moving Image: przegląd prac legendarnego artysty i pioniera eksperymentalnej sztuki filmowej, Stana VanDerBeeka. Filmy z przełomu lat pięćdziesiątych, pokazywane w ramach Kinomuzeum wykonane są w technice animacji opartych na kolażu wykorzystującym papierowe rysunki, materiał found footage oraz zdjęcia z czasopism. To wizjonerskie propozycje języka obrazu, które opierają się na dadaistycznym humorze i ironicznym komentarzu do postępu technologicznego i współczesności.
18 lutego (sobota), godz. 19:00
Curating Cinema: wykład Thomasa Bearda, założyciela i dyrektora Light Industry, organizacji poświęconej sztuce filmowej i elektronicznej w Nowym Jorku. W 2011 roku kurator Thomas Beard przygotował wystawę dla Barbara Gladstone Gallery w Nowym Jorku, w której przyjrzał się niedokończonym filmom ("The Unfinished Film" Barbara Gladstone Gallery, 24.06-29.07 2011).
W wystawie zawarte zostały dzieła filmowe porzucone przez swoich twórców z frustracji, zatrzymane przez kurczące się zasoby finansowe, przerwane przez śmierć lub ograniczone przez polityczne okoliczności. Niektóre z nich nigdy nie były pokazywane publicznie. Obok siebie stanęły oniryczne epizody Harryego Smitha i Leslie Thornton obok eseji Godarda i Passoliniego i przede wszystkim niedokończony film Magellan Hollisa Framptona. W wykładzie dla Kinomuzeum Thomas Beard opowie o wystawie i przedstawi najbardziej interesujące fragmenty swojego projektu.
19 lutego (niedziela), godz. 19:00
Artist Moving Image: polska premiera projektu filmowego Anri Sala i Šejli Kamerić. Ze wspólnie nakręconego materiału Sala i Kamerić zmonto wali dwa filmy, które są pokazywane pod tytułem 1395 Days without Red. Oba są powtórzeniem traumatycznych przeżyć mieszkańców Sarajewa podczas trwającego 1395 dni krwawego oblężenia miasta w latach 1992-1996. Projekt został wyprodukowany wspólnie przez Artangel Projects i Manchester Film Festival.
Premiera Tajnego dziennika Mirona Białoszewskiego oraz książki Tadeusza Sobolewskiego Człowiek Miron
spotkanie: 20 lutego (poniedziałek), godz. 18.00
Muzeum oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie, w którym udział wezmą Tadeusz Sobolewski, Wojciech Bąkowski oraz Adam Poprawa (prowadzenie).