Znośna Lekkość Słowa, czyli slamy poetyckie w ZLB
W klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu na warszawskiej Pradze rusza cykl slamów poetyckich. Pierwszy odbędzie się w środę 13 czerwca. Slamy w Lekkości podzielone są na dwie części – na klasyczny slam oraz coverowanie klasyków. Rywalizacje poetów będą miały miejsce w ZLB raz w miesiącu.
Slam to skrzyżowanie poezji i performance'u, stawiające na pierwszym miejscu kontakt poety z ludźmi, którzy słuchają jego wierszy. Słowo slam określa również imprezę, podczas której artyści przedstawiają swoje teksty, a publiczność ocenia na bieżąco zarówno treść wierszy jak i umiejętności oratorskie poety i wyłania najlepszego autora wieczoru. Ważne jest, że rolę jury pełni właśnie cała zgromadzona publiczność, a nie kolejne wielce szacowne grono krytyków i literatów.
W pierwszej części spotkań w ZLB, czyli w klasycznym slamie poeci mogą wykonywać jedynie swoje własne wiersze. Każdy poeta dostaje mikrofon na trzy minuty. Używanie rekwizytów, kostiumów i instrumentów muzycznych jest zabronione. Publiczność może dowolnie reagować na ich twórczość, czyli zagłuszać slamerów buczeniem, nagradzać oklaskami lub im dogadywać. Ilość rund zależeć będzie od liczby zgłoszonych uczestników, dlatego slamerzy powinni przygotować kilka własnych tekstów.
Po rozstrzygnięciu części pierwszej poetyckie afterparty, czyli czytanie przez publiczność poezji klasycznych autorów. Recytowaliście na akademiach Mickiewicza czy Słowackiego? Ciekawie jak poradzicie sobie z tymi teksami po kilku piwach w Znośnej Lekkości Bytu. Wiersze będą losowane, a najciekawsze występy zostaną nagrodzone na barze.
Slamy w Znośnej Lekkości Bytu prowadzić będzie Sebastian Pypłacz, śląski poeta i muzyk, który
w Katowicach systematycznie organizuje i prowadzi slamy poetyckie. Sebastian znany jest również jako założyciel projektów muzycznych Pan Stian oraz Meet the Ambient, z którym dzień po slamie wystąpi
w ZLB, a w sierpniu na tegorocznej edycji festiwalu Sziget na Węgrzech! Od 2011 roku współpracuje również z wydawnictwem Fa-Art przy projekcie Fantazman, którego założeniem jest promocja literatury poprzez muzykę.
Nagrody dla zwycięzców: wpływ z biletów wstępu oraz nagrody ufundowane przez wydawnictwo FA-art.
Zapisy na (do 12.06) i w Znośnej Lekkości Bytu (w dniu Slamu do 20.00).
Patroni medialni: Radio Kampus, 5kilokultury.pl, artysta.pl, students.pl
Start: 20:00
Wstęp: 2 zł
Meet The Ambient w Warszawie
14 czerwca w Znośnej Lekkości Bytu wystąpi Meet the Ambient - solowy projekt Sebastiana Pypłacza, poruszający się po regionach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, od ambientu po noise. W sierpniu tego roku zagra również na Sziget Festival 2012 w Budapeszcie. Warto odnotować fakt, że Sziget został uznany najlepszym dużym festiwalem 2011 roku. Oprócz Meet The Ambient w Budapeszcie zagrają: Crystal Fighters, Hurts, Korn, Placebo, The Horrors oraz wiele innych.
Historia projektu Meet The Ambient zaczyna się jesienią 2010 roku serią koncertów, zarówno solowych jak
i połączonych z różnymi artystycznymi wydarzeniami. Debiutancka płyta ukazała się w czerwcu 2011 roku
w digitalnej dystrybucji. Jak mówi Sebastian Pypłacz, muzyka Meet the Ambient zainspirowana jest głównie życiem w wielkim mieście oraz rozwojem technologii.
Meet The Ambient ma na celu zajęcie dalszego planu w umyśle odbiorcy. Główną ideą albumu jest stworzenie muzyki tła, która wplecie się w życie słuchacza. Gdzieś pomiędzy odgłosami przejeżdżających po ulicy samochodów, dzwoniącymi telefonami, krokami psów i odgłosami komputera…
Twórca Meet Th Ambient Sebastian Pypłacz to śląski muzyk i poeta, znany przede wszystkim jako założyciel formacji Pan Stian, z którą wydał dwie EPki: „Kilka Minut” i „Drugi Ulubiony Organ”. Od 2011 roku współpracuje z wydawnictwem Fa-Art przy projekcie Fantazman, którego założeniem jest promocja literatury poprzez muzykę. Na swoim koncie ma również seanse muzyczne do niemych filmów, a wolnych chwilach grywa chilloutowe dj sety. Sebastian jest organizatorem wielu slamów poetyckich – głównie
w Katowicach, ale na dzień przed warszawskim koncertem poprowadzi pierwszy z cyklu slamów poetyckich w klubie Znośna Lekkość Bytu. Szczegóły na www.facebook.com/events/176189835840073/.
Oficjalna strona: www.stian.trafri.net
Profil projektu: www.facebook.com/MeetTheAmbient
Start: 20:00
Wstęp: 10 zł
UDA w Warszawie
15 czerwca w klubie Znośna Lekkość Bytu na warszawskiej Pradze wystąpi zespół określany jako polski towar eksportowy, jeżeli chodzi o alternatywny jazz. Rockowa i funkowa motoryka, jazzowe brzmienie, surrealistyczny humor i nieograniczona swoboda to składniki charakteryzujące muzykę Ud.
UDA nagrały dwie płyty- „ Hurtownia przebiśniegów” (2010) oraz „Witaj pokarmie” (2011) zbierając entuzjastyczne recenzje w wielu liczących się pismach i portalach (min. Życie Warszawy, Megatotal, Independent, Progrock, E-Splot, Esencja, Darkplanet). Formacja koncertowała u boku między innymi Uriah Heep, Acid Drinkers, Pogodno, Anthimosa Apostolisa, Olafa Deriglassoffa, Wojciecha Mazolewskiego, wystąpili na trójmiejskim VIII Fląder Festiwal. Zespół udźwiękawiał również na żywo filmy nieme, takie jak "Generał" (reż. Buster Keaton, 1926) czy "Październik" (reż. Sergiej Eisenstein, 1928).
UDA powstały późną, krakowską jesienią 2009 roku i dość szybko zwróciły na siebie uwagę intensywnym, żywiołowym koncertowaniem oraz swobodą, z jaką trójka twórców poruszała się po rozmaitych stylistykach w poszukiwaniu autorskiego, zaskakującego brzmienia. Formacja zaczęła być porównywana do takich zespołów jak Something Like Elvis czy Pink Freud. Muzyka zespołu, w lwiej części instrumentalna, gęsta i nieco niepoczytalna, przywodzi na myśl skojarzenia przede wszystkim z fusion i rockiem progresywnym, ale również z psychodelią, jazzem, free czy wręcz hard rockiem. Mieszanka ta, doprawiona solidną dawką surrealizmu, stworzyła intrygujące danie muzyczne, nazwane przez twórców szpiegowskim jazzem lub rockiem postmodernistycznym, ewoluującym z czasem w stronę brutalnego fusion.
Znakiem rozpoznawczym UD są postrzępione i częściowo improwizowane kompozycje, swobodnie dryfujące pomiędzy różnymi odcieniami rocka i jazzu, zanurzone w szkarłatnych odmętach surrealistycznego humoru.
UDA to:
Kuba Sieńczyk - basy, głosy, harmonijki
Łukasz Krzywicki - gitary, głosy, FX
Michal Zawadzki - perkusje, trąby, megafony
Patroni medialni: Megatotal.pl,Independent.pl, e-splot.pl, esencja.pl, progrock.org.pl
Start: 21:00
Wstęp: 10 zł