Uroczyste otwarcie wystawy malarstwa wizerunkowego „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”
W piątek 14 października o godzinie 18.00 w Sali Białej Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się uroczystość otwarcia wystawy „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”. Osią tematyczną wystawy jest obecność i działalność rodu Lubomirskich w Wilanowie w XVIII i XIX wieku.
W ramach uroczystego otwarcia przewidziane są wystąpienia Księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, Dyrektora Pałacu Muzeum - Pawła Jaskanisa, Kuratorki wystawy - Anny Ekielskiej oraz Teresy Perkowskiej – autorki kwerendy i badań naukowych nad portretami Lubomirskich. Otwarcie wystawy uświetnią znamienici goście ze świata kultury, sztuki i biznesu blisko związani z rodem Lubomirskich.
Dla znakomitej większości naszych gości pałac w Wilanowie jest przede wszystkim rezydencją Jana III Sobieskiego – uważa Anna Ekielska, kurator wystawy. – Tradycję patrzenia na Wilanów, jako na pamiątkę po Janie III ustanowiła tak naprawdę Elżbieta Sieniawska - córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Odkupiła niszczejący pałac od synów króla i zleciła budowę skrzydeł bocznych, najprawdopodobniej realizując dawne plany Sobieskiego.
Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję Wilanowską przez niemal cały XVIII wiek. Do dziś w samym pałacu i historycznych zbiorach muzeum zachowały się dzieła sztuki z tego okresu. Wśród nich jest najbogatsza w polskich zbiorach kolekcja portretów członków rodu Lubomirskich licząca 62 obrazy, wyróżniające się staropolskim sarmackim, trochę surowym urokiem. Jak podkreśla Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis: Opracowania takich kolekcji są rzadkością w Polsce, chociaż zespoły obrazów składające się kiedyś na galerie portretowe stanowiące wyraz aspiracji i pozycji społecznej zamożnych rodów są bogate i niezwykle interesujące.
Pierwsza część ekspozycji - „Polityka” - będzie prezentowała wielkoformatowe portrety najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lubomirskich – Stanisława, Jerzego Sebastiana, Hieronima Augustyna i Stanisława Herakliusza. Galeria portretów rodowych, którą stworzymy w Sali Białej będzie podróżą w czasie. Portrety Lubomirskich z historycznej kolekcji wilanowskiej pozwolą nam przywołać do życia nieistniejącą Galerię Portretową z XIX-wieku - zauważa Anna Ekielska.
Druga część wystawy - „Prywatność” - będzie poświęcona postaci Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej bliskim. Portrety prezentowane będą w jej apartamencie w skrzydle południowym pałacu – Przedpokoju, Salonie i Złotej Sypialni. W czasie wystawy będzie można zobaczyć wnętrza apartamentu kąpielowego - Łazienki Lubomirskiej, na co dzień niedostępne dla zwiedzających.
Przez wnętrza pałacowe poprowadzona będzie ścieżka tematyczna poświęcona mecenatowi Lubomirskich w Wilanowie. Ułożona jest z dziesięciu przystanków w miejscach gdzie zachowały się artystyczne świadectwa działalności członków rodu.
Na wystawie będzie się też można przekonać samemu, jak wyglądać mogły reprezentacyjne sale w rezydencjach rodów arystokratycznych XVII i XVIII wieku z wzbudzająca szacunek i respekt galerią portretów przodków. Pokażemy nieznane zupełnie obrazy, schowane dotychczas w muzealnych magazynach, w przestrzeni i kontekście do jakiego zostały stworzone – podkreśla Anna Ekielska.
Wystawa przygotowana została dzięki wsparciu i współpracy z Fundacją Książąt Lubomirskich. Towarzyszy jej przewodnik „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”.
Z edukacyjną prezentacją multimedialną można zapoznać się pod adresem:
www.wilanow-palac.pl/file/multimedia/13_lubomirscy/
Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 15 października – w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę od 9.30 do 15.00 i w niedzielę od 10.30 do 15.00. Łazienka Lubomirskiej będzie otwarta w każdy piątek.
Portret Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej