Wydarzenia

Pardon, To Tu zaprasza na koncerty we wrześniu

13-26.09.2012

2. Koncert JAZZ

Koncert "Koncert "Oleś Brothers & Theo Jörgensmann", Środa, 12.09.2012, wstęp 10/15 zł

Drodzy Goście, Bracia Oleś i mistrz Theo Jörgensmann na jednej scenie w "Pardon, To Tu"!! tego nie można przegapić!!

Muzyka grupy to mieszanka jazzowej dynamiki, brzmień rodem z muzyki współczesnej, energii muzyki etnicznej, autorskich kompozycji w oryginalnym wirtuozowskim wykonaniu.

Zespół w składzie:

Theo Jörgensmann – low G clarinet |D|
Marcin Oleś – kontrabas |PL|
Bartłomiej Brat Oleś – perkusja |PL|

Theo Jörgensmann

urodzony w 1948 roku, niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentaliste europejskiego free jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy’ego Giuffre do najbardziej znaczacych klarnecistów w historii jazzu w Europie.

Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista –

od ponad dziesieciu lat tworza autorska muzyke, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Sa twórcami autorskich projektów oraz towarzysza wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liscie ich współpracowników pojawiaja sie nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Mathew Shippa, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajduja wciaz nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniajac, ze kontrabas i perkusja wystarcza, by stworzyć muzykę kompletna, pełna energii i niespotykanych brzmień.

Bracia Oleś nazywani są największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku... Dziennik, 18.01.2008.

Dyskografia:
Miniatures [Nottwo 2003]
Directions [Fenommedia 2005]
Live in Poznan [Fenommedia 2007]
Alchemia [HatHut 2008]
Transgression [HatHut 2012]

Wstep: 15 zl / 10 zl

 

3. Koncert INDIE POP

Koncert "Mr. Eart", Czwartek, 13.09.2012, godz. 20:30, wstęp 10/15 zł


Czwartek, 13.09.2012 zapraszamy bardzo serdecznie na dźwięki rzadko spotykane w "Pardon, To Tu", a mianowicie styl "indie-popu" z wokalem z Niemiec zespołu "Mr. Eart".

marcel krömker - bass and vocals

flor corallini - vocals

marek kadziella - guitar

cesar latorre - keys

andreas pichler - drums

 

Koncert ETNO FOLK

Koncert "Pieśni Gusanów (Szpura/Postaremczak) & Mike Majkowski!!!", Sobota, 15.09.2012, godz. 20:30, wstęp 10 zł


Pieśni Gusanów | Szpura / Postaremczak & Mike Majkowski Solo & Majkowski / Postaremczak / Szpura

Muzyka ormiańska licząca ponad 3000 lat, łączy w sobie wpływy wielu kultur, począwszy od Asyryjczyków przez Hetytów, Aramejczyków po tradycję kultury Urartu.

Nie bez znaczenia na jej rozwój miała również muzyka perska, grecka, syryjska i bizantyjska.

Z tej mieszaniny wpływów wyodrębniło i rozwijało się mnóstwo nurtów. Głównymi były śpiewy ludowe, szarakany - hymny związane m.in. z muzyką sakralną, oraz pieśni gusanów - ludowych gawędziarzy, poetów, tancerzy, śpiewaków i instrumentalistów - często o charakterze improwizowanym.

Te ostatnie właśnie będzie można usłyszeć w wykonaniu Paweła Szpury (perkusja, imstrumenty perkusyjne) i Pawła Postaremczaka (saksofony) w sobote, 15.09.2012 w "Pardon, To Tu".


Paweł Szpura

perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim.

Paweł Postaremczak

jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Raphaelem Rogińskim, Januszem Stefańskim czy Robertem Kusiołkiem.

Mike Majkowski

kontrabas. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of Music z najwyższą notą. Koncertował w kraju i zagranicą z wieloma Australijskimi znakomitościami takimi jak: Mike Nock, Dale Barlow, Dave Panichi, Kristin Berardi, Elana Stone, Vince Jones oraz Sean Wayland. Jest również członkiem wielu młodych formacji jazzowych stanowiącyk śmietankę sceny jazzowej Sydney. Pośród nich są między innymi takie formacje jak The Vampires, Arrow, Livewire, The Simon Ferenci Quartet, Farfinkel Pugowski, The Adorables, The Keizer/McGinnest Quintet oraz The Three Omegas. Ostatnio został członkiem wydziału jazzu na Wollongong Conservatorium of Music.
 

4. Koncert JAZZ

Koncert "TRIPHONIX Orchestra", Poniedziałek, 17.09.2012, godz. 20:30, wstęp 10 zł

Zapraszamy na druga free-funk-punkowa przygodę z Tricphonix Orchestra!!!

Tricphonix Orchestra to jedenastoosobowa free-funk-punk orkiestra pod dowództwem Macieja Trifonidisa. Energetyczna dawka mocnego uderzenia i pozytywnej energii. Pięć saksofonów, puzon, trąbka, tuba, conga, bas i bębny. Mówi się o nich Funkowa Godzilla, gdyż równają z ziemią wszystko, co napotkają. Zespół ma na koncie dwie płyty Tricphonix(2007 Slowdown) Tricphonix Street Band (2010 Slowdown).

Skład TRICPHONIX ORCHESTRA tworzą:

Maciej Trifonidis - alt, sopran sax,
Kacper Szroeder - trąbka,
Tomek Stawiecki - klarnet,
Daniel Polkowski - tenor sax,
Marek Maciejewski – tenor sax,
Bartosz Smoragiewicz – baryton sax,
Robert Żelazko – puzon,
Piotr Janiec – tuba,
Jarek Kulik - conga, percussion,
Jacek Szafraniec – bass,
Marcin Banasiak –drums.

5. Koncert JAZZ

Koncert "Affinity", Wtorek, 18.09.2012, godz. 20:30, wstęp 10/15 zł

KSAWERY WÓJCIŃSKI/PAWEŁ POSTAREMCZAK/KLAUS KUGEL

Skład:
Paweł Postaremczak: soprano saxophone, tenor saxophone
Klaus Kugel: drums
Ksawery Wójciński: bass

"Affinity to trio powstałe z inicjatywy kontrabasisty, kompozytora i improwizatora Ksawerego Wójcińskiego, chociaż wszyscy muzycy są partnerami - na równych prawach. To jego postać - jako, że współtworzył wcześniej projekty z oboma (Nuntium z Klausem Kugel oraz Herę z Pawłem Postaremczakiem) - scaliła ten zespół w jedno.

To trio, które nie sięga po kompozycje czy chociażby komponowane tematy - wszystko w założeniu dzieje się tu i teraz - czy to studio czy na koncercie muzycy oddają się bowiem swobodnej improwizacji, bez stylistycznych ograniczeń i granic formalnych. Bez - chociaż nie tak do końca. Ograniczeniem jest własna kreatywność, zainteresowania, ale i bagaż muzycznych czy pozamuzycznych doświadczeń, które wszyscy trzech dźwigają na karku. Jak pisze sam Ksawery - "Jest to mój autorski pomysł na stworzenie grupy złożonej z muzyków moich marzeń, z którymi to, już od dawna planowałem współpracę. Są to artyści, których nie muszę przedstawiać, osobowości muzyczne, które swoją siłą, oryginalnością i kreatywnością na trwałe wpisują się w krajobraz bardzo szeroko pojętej sceny muzyki improwizowanej."

I taka właśnie jest muzyka tria - zróżnicowana, czerpiąca z przeróżnych stylów i gatunków - od jazzu, poprzez free, klasyczną awangardę i dodekafonikę po folk o wschodnich korzeniach - ale też niezwykle zwarta i jednorodna. U wszystkich trzej słychać bardzo wyraźnie fascynację późną muzyką Johna Coltrane'a i jego spadkobierców tworzących w duchu dojrzałego free jazzu. I chociaż jego duch unosi się nad ich muzyką, wykraczają oni poza rejony przez Coltrane'a wyznaczone, czerpiąc świadomie i kreatywnie z jego doświadczeń.'

Słychać też, jak znakomicie muzycy rozumieją się pomiędzy sobą. Emanują czymś na kształt pierwotnej, skupionej energii, której nie stworzy wsłuchiwanie się w poczynania muzycznego partnera, chwytanie w lot jego zamierzeń, odpowiedź na każdą najmniejszą zmianę w jego barwie, tonie czy tempie, ale która jest już przed wszystkim skupiona w jednym czasie i na wspólnym celu. Cóż, prawdziwe Affinity dusz."

Paweł Postaremczak - saksofonista znany ze współpracy z Mikołajem Trzaską, formacją Snowman i Emergency. Jest wyrazistą postacią na polskiej scenie muzyki improwizowanej, odnajdując swój osobisty głos w oparciu o szeroko rozumianą tradycję jazzową. W 2008 roku wraz z zespołem Snowman, nakładem wytworni Kartel Music, wydał swoją debiutancką płytę "Lazy". Współtwórca - wraz z Wacławem Zimplem, Ksawerym Wójcińskim oraz Pawłem Szpurą - kwartetu Hera. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Robertem Kusiołkiem, Januszem Stefańskim, Markiem Tokarem.

Klaus Kugel, jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych niemieckich perkusistów. Ukończył School of Jazz w Monachium. W roku 1989 rozpoczął trwającą po dziś dzieńwspółpracę z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem (m.in w ramach Ganelin Trio Priority). Stały współpracownik całej plejady najwybitniejszych jazzowych awangardzistów -grał i nagrywał m.in. z Karlem Bergerem, Tomaszem Stańko, Charlim Mariano, Kentem Carterem, Michelem Pilzem, Theo Jörgensmannem, Kennym Wheelerem, Bobo Stensonem, Glenem Moorem, Stevem Swellem, Sabirem Mateenem, Robertem Dickiem, Kenem Filiano, Peterem Evansem, Brucem Eisenbeilem, Perrym Robinsonem, Albrechtem Maurerem, Arkadym Shilkloperem, Sironem, Ericiem Vloeimansem, Burtonem Greenem, Hilliardem Greenem, Vijay'em Iyerem, Charlesem Gaylem, Johnem Lindbergiem, Herbem Robertsonem, Louie Belogenisem, Matthew Shippem, Williamem Parkerem, Bobbym Few.

Ksawery Wójciński - Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Mikołaj Trzaska, Hans Peter Salentin, Norris Garner,Michael Zerang,Klaus Kugel, Hamid Drake,Nicole Mitchell, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency ,
Affinity, Hera. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.


polish-jazz.blogspot.com/2012/06/postaremczak-wojcinski-kugel-affinity.html
jazzarium.pl/aktualnosci/ods%C5%82uch-pawe%C5%82-postaremczak-ksawery-w%C3%B3jci%C5%84ski-klaus-kugel-affinity

6. Koncert JAZZ

Koncert "Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet feat Anders Mogensen", 20.09.2012, godz 20:30, wstęp 10/15 zł

Tomasz Licak - tenor sax; Tomasz Dąbrowski - trumpets; Artur Tuznik - piano; Andreas Lang - bass; Anders Mogensen - drums; we are on iTunes!
Opis
„ QUINTET is an excellent contemporary record and real must listen in 2011.“
Stephan Moore, JazzWrap

„(…) młodzi członkowie kwintetu to muzycy w pełni dojrzali i z charakterem – prawie 80 minut muzyki to wciąż za mało, kiedy mają tak wiele do powiedzenia poprzez improwizację!”
Niels Overgaard, JazzSpecial (DK)

„(...)polsko-duński kwintet pokazuje wszem i wobec, jak się gra nowoczesny, interesujący jazz i to, jak pozostając w mainstreamie, umiejętnie korzystać z osiągnięć awangardy.“
Olga Spasojewska, Polskie Radio

Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet feat. Anders Mogensen to międzynarodowa formacja prezentująca nowoczesny jazz akustyczny. Tworzą ją muzycy polscy i duńscy, mieszkający obecnie na terenie Danii, Niemiec i Francji. Dzięki stylistycznej różnorodności jej członków, grupa prezentuje oryginalny język muzyczny, bazujący na tradycji hardbopowej ale cechujący się wyraźnymi wpływami skandynawskiej awangardy oraz free jazzu.

Muzyka tej formacji to niezwykle ciekawa mieszanka wielu wpływów, nowoczesne kompozycje liderów Quintet'u, melodyjność i ekspresja, wsparte niezwykle silną energią sekcji rytmicznej oraz bogatym doświadczeniem wszystkich muzyków. Wszystko to daje wybuchowy efekt na koncertach, potężną dawkę energii i świetny odbiór publiczności. To wyjątkowy projekt na polskiej scenie jazzowej.
Liderzy QUINTET'u to muzycy wielokrotnie nagradzani w Polsce i za granicą, laureaci nagród Grand Prix na międzynarodowych konkursach takich jak: Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz nad Odrą, Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Krokus Jazz Festival czy Novum Jazz Festival.

Płyta QUINTET, wydana w 2011 nakładem duńskiej wytwórni BlackOut, to podsumowanie dotychczasowej pracy i działalności koncertowej zespołu w Polsce i w Danii. Album został doskonale przyjęty przez międzynarodową krytykę,
zbierając wyśmienite recenzje w prasie muzycznej, radiu oraz portalach internetowych. QUINTET dostępny jest w wielu krajach zarówno w sprzedaży fizycznej jak i internetowej, m.in. iTunes czy Amazon.

Zainteresowania
itunes.apple.com/us/album/tomasz-licak-artur-tuznik/id430185114


7. Koncert JAZZ

Koncert "Sing Sing Penelope", Środa 26.09.2012, godz. 20:30, wstęp 10/15 zł

Zespół założony został w 2001 roku w Bydgoszczy przez muzyków o przygotowaniu jazzowym, rockowym, czy klasycznym i związanych wcześniej z jazz-rockowym zespołem Jaskinia orazklubem MÓZG. Formację do życia powołali– Daniel Mackiewicz (electric piano), Patryk Węcławek (bas), Rafał Gorzycki (perkusja)oraz Tomasz Glazik (tenor & baritone saxes)

W 2003 roku do zespołu dołącza trębacz: Wojciech Jachna(grający wtedy w grupach „Mordy i „Dubska”). W 2004 roku dochodzido nagrania debiutanckiej płyty pt.”Sing Sing Penelope”, bardzo dobrze przyjętej w całej Polsce(premiera 2005r). Kolejne płyty „ Music for Umbellas” (2006) oraz „We Remember Krzesełko” (2008) , zyskują świetne recenzje w prasie muzycznej i sytuują stylistycznie bydgoską formację obok takich zespołów jak Pink Freud czy Robotobibok. Styl zespołu można śmiało określić jako nawiązanie do wczesnego okresu jazz-rocka z przełomu lat 60/70, jednak z dużym naciskiem na emocjonalność przekazu, a nie na fajerwerki muzyczne. W 2008 roku dochodzi do nawiązania współpracy z legendarnym free jazzowym trębaczem Andrzejem Przybilskim. Efektem współpracy jest płyta „Stirli People – Live in Jazzga”, która zdobywa bardzo duże uznanie w kręgach muzyki improwizowanej. Ostatnie lata pracy to polsko-norweski projekt „Electrogride”, w ramach którego zespół nawiązuję współpracę z norweskim gwiazdorem DJ-em Strangefruitem, wcześniej współpracującym z Bugge`m Wesseltoftem,czy Nilsem Peterem Molvaerem. Efektem jest darmowy w ogólnopolskiej dystrybucji album: „Elecrogride”.Od 2007 roku współpracuje z zespołem (grający na najnowszej płycie już jako pełnoprawny członek zespołu)alcista i sopranista Aleksander Kamiński – mieszkający w Gdyni, gdzie gra w tamtejszym Teatrze Muzycznym. Najnowszy krążek „ This is the Music, vol 1” to podsumowanie 10 lat istnienia zespołu i doświadczeń zebranych w tym czasie. Płyta zawiera materiał komponowany na przestrzeni kilku lat i obejmujący zarówno odniesienia do improwizowanych form muzycznych charakterystycznych dla współpracy z Andrzejem Przybielskim, jak i form przygotowanych, wzbogaconych o nowe brzemienia. Te nowe brzmieniado grupy wnieśliwystępujący gościnnie: DJ Strangefruit oraz Sebastian Gruchot – bydgoski skrzypek jazzowy i klasyczny, który wyemigrował do Norwegii przed laty a współpracującyjuż wcześniej z SSP na płytach „Music for Umbrellas” oraz „We Remember Krzeselko”.


Zespół koncertował wielokrotnie poza granicami kraju – w Niemczech, Anglii, Szkocji, Portugalii , Norwegii, Austrii, Belgii oraz Czechach, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech.

Przygotował także muzykę do kilku filmów niemych, które prezentował na festiwalach kina niemego. SSP bywałowyróżniane przez polskie i europejskie media a zaliczane jest obecnie do nowej gwardii polskiego jazzu.

www.singsingpenelope.com

loading...