Wydarzenia

Forum na Chłodnej na temat getta warszawskiego

21.05.2012

 

21 maja (poniedziałek)
Dzielnica czy cmentarz? | Czy i jak warszawiacy pamiętają o getcie | Forum na Chłodnej
godz. 18.00
wstęp wolny

"Wąwozy, skarpy, wzgórza. Uliczki, ścieżki, domy. Schody, tarasy i mostki. Podwórka, przedszkola, szkoły. Z gruzobetonu i ludzkiego prochu. I jakiejś dziwnej cegły. (...) Obserwując suszące się pranie, bawiące się dzieci i koty wystawiające futerko do słonca doszliśmy do wniosku, że nie był to najgorszy pomysł na uczczenie wymordowanych. Żywi mają tu zieleń, ciszę, spokój. Niepochowani umarli - bliski kontakt z żywymi." (Janicka, Festung Warschau, str. 285-6 ).

"Cmentarz-miasto" - jak mówi o tej części Warszawy Elżbieta Janicka. Dzielnica żywych i umarłych. Tablice, pomniki, murale, ślady muru getta na chodnikach, wreszcie "odbudowana" kładka na ulicy Chłodnej. Warszawa pamięta o getcie, czy raczej pamięć wymazuje? Co i w jaki sposób przedstawione z tej historii widać w przestrzeni miasta? Co wiedzą o dzielnicy zbudowanej na gruzach jej mieszkańcy?

O tym wszystkim 21 maja o godz. 18.00 rozmawiać będą Elżbieta Janicka, Jacek Leociak i Maria Lewicka. Spotkanie poprowadzi Michał Bilewicz.
Zapraszają Forum Dialogu Między Narodami i Klubokawiarnia Chłodna 25

Elżbieta Janicka - literaturoznawczyni, fotografka, wykładowczyni Collegium Civitas. Autorka niedawno wydanej książki "Festung Warchau" (Krytyka Polityczna. 2012) opowiadającej o przestrzeni dzielnic zbudowanych na terenie getta i tym jak widać w niej pamięć o getcie lub jej brak. Wraz z Wojciechem Wilczykiem pracuje nad projektem fotograficznym "Nowe Miasto" poświęconym przestrzeni miejskiej Śródmieścia Warszawy.

Jacek Leociak - literaturoznawca, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Autor wielu książek o Getcie Warszawskim, m.in. "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście" (wraz z B. Engelking) i "Spojrzenie na Warszawskie Getto", (Dom Spotkań z Historią, 2011)

Maria Lewicka - profesor na Uniwersytecie Warszawskim, psycholog społeczna. Zajmuje się psychologią środowiskową, a dokładniej tym jak przestrzeń miasta wpływa na psychiczne funkcjonowanie jego mieszkańców. W swojej najnowszej książce "Psychologii Miejsca" (Scholar, 2012) przedstawia m.in. psychologiczne problemy miast, w których doszło do etnicznej wymiany mieszkańców (jak np. Wrocław czy właśnie Muranów). Od lat mieszka i pracuje na Muranowie.

Michał Bilewicz - wiceprezes Forum Dialogu Między Narodami, psycholog społeczny, kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Wychował się na Krochmalnej, pracuje na Stawkach, więc Muranów był dla niego zawsze ważną prestrzenią. 

loading...