Wydarzenia

Ten tydzień na Chłodnej 25

17-21.10.2011

19 października (środa)godz. 18.00

spotkanie z książką

OD SAWY DO KAMY

czyli kobiecy ruch społecznikowski

OD SAWY DO KAMY to tytuł najnowszego albumu książkowego autorstwa varsavianistów Tadeusza W. Świątka i Rafała Chwiszczuka. Ukazuje on szczególną rolę kobiet w życiu stolicy, na przestrzeni wszystkich wieków życia miasta, skończywszy na żyjącej bohaterskiej uczestniczce zamachu na Franza Kutscherę – Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, biorącej również udział w Powstaniu Warszawskim, której w 2010 roku przyznano Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy. Album jest bogato ilustrowany rzadkimi, archiwalnymi fotografiami pochodzącymi często ze zbiorów samych autorów.

wstęp wolny.

 

20 października (czwartek)godz. 19.00

„Literatura na świecie” i Uniwersytet Muri im. Franza Kafkizapraszają na spotkanie

BENJAMIN NA JĘZYKU

poświęcone „Benjaminowskiemu” numerowi „Literatury na Świecie” (5-6, 2011).

Czy w języku idzie o coś więcej niż o międzyludzką komunikację? Czy tłumacz i filozof wypełniają zadanie mesjańskie? Czy ekscentryczna, inspirowana kabałą i niemieckim romantyzmem filozofia języka, którą proponuje Walter Benjamin, może być dzisiaj źródłem inspiracji?


Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć:

Andrzej Kopacki (Literatura na Świecie) Piotr Sommer (Literatura na Świecie) Adam Lipszyc (Uniwersytet Muri im. Franza Kafki)

Spotkanie poprowadzi Agata Bielik-Robson (Uniwersytet Muri im. Franza Kafki)

Walter Benjamin, niemiecko-żydowski filozof, krytyk literacki i teoretyk kultury, nie jest w Polsce nieznany.W polskich przekładach dostępne są między innymi monumentalne Pasaże, aforystyczna Ulica jednokierunkowa i tomy jego esejów. Tegoroczny nr 5-6 „Literatury na świecie” prezentuje kanon tekstów Benjamina poświęconych filozofii języka, która stanowiła jeden z głównych przedmiotów jego zainteresowania. Znajomość tych tekstów wydaje się nieodzowna dla zrozumienia całości dzieła tego nader ekscentrycznego, lecz fascynującego myśliciela. Obok nowych przekładów fundamentalnych esejów o zadaniu tłumacza i Karlu Krausie, czytelnik znajdzie w numerze nietłumaczone wcześniej rozprawy „o języku w ogóle i o języku człowieka”czy pojęciu podobieństwa, przede wszystkim zaś obszerne fragmenty słynnej książki o dramacie barokowym, na podstawie której Walterowi Benjaminowi nie udało się uzyskać habilitacji na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem.

 

21 października (wtorek)godz. 20.00

teatr improwizowany KLANCYK

Spektaklem Longplay wchodzimy do świata długich form improwizowanych. Inspiracją jest jedno słowo. Po nim nasz monolog. Następnie seria scen nawiązujących do monologu, układających się w kolaż skojarzeń i nawiązań. Żadnych gier, żadnych wymyślnych założeń, tylko fabuła, wyimprowizowana na waszych oczach przez siedem osób umiejscowionych na scenie i wyposażonych w niepowtarzalne umiejętności kojarzenia rzeczy z rzeczami. Czasem całkiem dziwnych rzeczy.


Na całym świecie długie impro to spektakle w których improwizacja znajduje swoją tożsamość a teatr, gra, zabawa, opowiadanie historii, komedia i energia spotykają się w jednym punkcie. Wy macie tylko przyjść, powiedzieć słowo i wyrabiać się na wirażach skojarzeń. A, no i krzyczeć "głośniej!" jak czegoś nie słychać. Zapraszamy!

Klancyk od pięciu lat wykorzystuje różne formy teatru i komedii improwizowanej - tworzy spektakle skeczowe, muzyczne, wykorzystyjące konwencje gatunkowe oraz oparte o stworzonych wcześniej bohaterów. Najbliższa premiera jest jednocześnie zebraniem wszystkich dotychczasowych doświadczeń, w swej otwartości pozwalającej na najróżnorodniejsze ukazanie działań improwizatorów. Jednocześnie stanowi największe wyzwanie dla aktorów.wstęp 10/15 zł

serdecznie zapraszamy!www.chlodna25.pl/

loading...