Wydarzenia

Ten tydzień na Chłodnej

13-19.02.2012

13.02 (poniedziałek)
Co mówi Warszawa?

godz. 18.00

Warszawa się zmienia. Raz po raz z tkanki miasta znikają bary mleczne, a otwiera się coraz więcej sieciowych kawiarni i oddziałów banków. Architektura składająca się na miejski pejzaż – dworce, mosty, kamienice – ginie pod warstwami reklam. Zagrożone likwidacją są ikoniczne przestrzenie stolicy, jak chociażby, jeszcze miesiąc temu, osiedle domków fińskich przy Parku Ujazdowskim. Jednocześnie pełno jest ciekawych działań społecznych, a życie kulturalne kwitnie.

Dynamiczne przekształcenia przestrzeni miasta świadczą o licznych konfliktach interesów, ale również idei i wartości. Coraz trudniej mówić dziś o tożsamości Warszawy i warszawiaków. To raczej zlepek różnych tożsamości, kolaż dźwięków, obrazów i głosów. Na ulicach mijają się starzy i nowi warszawiacy, lokalni patrioci i kosmopolici w supermarkecie kultury, studenci, białe kołnierzyki, urzędnicy, działacze społeczni, biznesmeni i emeryci. A każdy z nich ma inną wizję stolicy, innych rzeczy w niej szuka, inne problemy napotyka w codziennym życiu.

Chcemy porozmawiać o konfliktach o przestrzeń, o zderzeniach różnych tożsamości, o miksowaniu się stylów bycia. Wychodząc od tematów palących i aktualnych przyjrzymy się, jakie znaczenie dla dzisiejszego obrazu miasta jego przeszłość. Zapytamy, w jakim stopniu pamięć o niej dotyczy historii, a w jakim wyobrażeń o niej, i czy odkrywane na nowo tradycje nie są aby tradycjami wynalezionymi.

Punktem wyjścia dyskusji będzie książka Mówi Warszawa pod redakcją Marka Kochana, zbierająca opowieści o Warszawie autorstwa dwudziestu jeden pisarzy i pisarek, różniących się wiekiem, poetyką i poglądami. Autorzy i autorki, każde z nich na swój sposób, podejmują kwestie konfliktów społecznych, tożsamości, pamięci, historii. Ich zebrane narracje stają się lustrem, w którym przegląda się dzisiejsza Warszawa.

W debacie wezmą udział:
Paweł Dunin-Wąsowicz, krytyk, publicysta, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, autor m.in. Warszawy fantastycznej, 

Joanna Frużyńska, dr w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW, 

Marek Kochan, dr w Instytucie Dziennikarstwa UW, pisarz, pomysłodawca i redaktor książki Mówi Warszawa,

Kaja Malanowska, dr biologii, pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”,

Bohdan Sławiński, pisarz, poeta, członek zespołu redakcyjnego „Res Publiki Nowej”,

Bogna Świątkowska, dziennikarka, animatorka kultury, prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Spotkanie poprowadzi Xawery Stańczyk.
Patronem wydarzenia jest kwartalnik „Res Publica Nowa”.
Wydawcami tomu Mówi Warszawa są Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego i Wydawnictwo Trio.

wstęp wolny

 

14.02 (wtorek)
Walentynkowy NetWtorek o haktywizmie i ACTA

godz. 18.30

Przez kilka ostatnich dni byliśmy świadkami wejścia do powszechnej świadomości (i mediów) tematu negocjacji i podpisania przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA, a także związanych z tym protestów społecznych – w związku z tym lutowy NetWtorek postanowiliśmy poświęcić międzynarodowym haktywistycznym działaniom podjętym w akcie sprzeciwu wobec wprowadzenia ACTA, a także amerykańskich projektów ustaw SOPA i PIPA.

Spotkanie poświęcone będzie przede wszystkim nie samym dokumentom i niuansom prawnym, a społecznej reakcji oraz roli, jaką w protestach odegrał Internet – jak wyglądają i mogłyby wyglądać zorganizowane formy obywatelskiego sprzeciwu w Internecie? co może haktywista? kim są Anonymous i Telecomix? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć z pomocą Piotrka
„Shota” Szotkowskiego (jednego z organizatorów NetWtorku, adiunkta w Instytucie Telekomunikacji PW) oraz Piotrka „piorka” Fiorka (z Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA).

Do zobaczenia w Walentynki (14 lutego) o 18:30 na Chłodnej 25!

Lekturze przed spotkaniem polecamy linki z etherpada Centrum Cyfrowego: pad.centrumcyfrowe.pl/ro/r.xjVxIWG6UuB5koFH

wstęp wolny

 

16.02 (czwartek)
Szkoła Infografiki w Centrum Cyfrowym

godz. 19.00

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska uruchamia nowy projekt - Szkołę Infografiki!
Od marca ruszamy z warsztatami wizualizacji danych na które zapraszamy przede wszystkim przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych. Podczas zajęć poznają oni zasady pracy z danymi, nauczą się je porządkować, przetwarzać i czytać. Poznają programy do pracy z danymi (np. Google Refine), nauczą się podstaw programowania i wizualizacji danych. Jedną z ważniejszych kompetencji jakie wyniosą jest umiejętność wyciągania historii z danych, patrzenia na nie jako na odbicie zmian w rzeczywistości.

Jeśli brzmi to dla Ciebie ciekawie, to zapraszamy na spotkanie informacyjne w Klubokawiarni Chłodna 25. Opowiemy na nim szerzej o infografice, przetwarzaniu danych, przedstawimy program warsztatów.
Rekrutacja już trwa - po info zapraszamy na stronę Centrum Cyfrowego: www.centrumcyfrowe.pl

wstęp wolny

16.02 (czwartek)
Bartosz i Bartłomiej czyli Cock Tail Party vol. V

godz. 21.00

Szanowni Państwo!
Szykuje nam się swego rodzaju jubileusz. Już 16 lutego świętować będziemy piątą odsłonę naszego Cock Tail Party. Łzy wzruszenia płyną nam do oczu, rzeki wzbierają lodem, my trochę starsi, ale silniejsi rozumem chcielibyśmy Was zaprosić na Chłodną 25, gdzie zaprezentujemy Wam jak zwykle mieszaninę zakurzonych przebojów z szufladek oznaczonych słówkami 'lounge', 'exotica', będzie też jak zwykle trochę muzyki z filmów, których nikt nie pamięta, a na koniec jak zwykle damy się poprowadzić w stronę nieznanego i zagramy Slejer. Do zobaczenia wkrótce!
Bartosz i Bartłomiej

wstęp wolny

 

18.02 (sobota)
LONGPLAY feat. Dorota Masłowska

19.02 (niedziela)
LONGPLAY

godz. 20.00

Spektakl Longplay to świat długich form improwizowanych. Inspiracją jest jedno słowo. Po nim monolog. Następnie seria scen nawiązujących do monologu, układających się w kolaż skojarzeń i nawiązań. Żadnych gier, żadnych wymyślnych założeń, tylko fabuła, wyimprowizowana na oczach widowni przez siedem osób umiejscowionych na scenie i wyposażonych w niepowtarzalne umiejętności kojarzenia rzeczy z rzeczami. Czasem całkiem dziwnych rzeczy.

Na całym świecie długie impro to spektakle w których improwizacja znajduje swoją tożsamość a teatr, gra, zabawa, opowiadanie historii, komedia i energia spotykają się w jednym punkcie. Wy macie tylko przyjść, powiedzieć słowo i wyrabiać się na wirażach skojarzeń. A, no i krzyczeć "głośniej!" jak czegoś nie słychać. Zapraszamy!

Klancyk od pięciu lat wykorzystuje różne formy teatru i komedii improwizowanej - tworzy spektakle skeczowe, muzyczne, wykorzystyjące konwencje gatunkowe oraz oparte o stworzonych wcześniej bohaterów. Najbliższa premiera jest jednocześnie zebraniem wszystkich dotychczasowych doświadczeń, w swej otwartości pozwalającej na najróżnorodniejsze ukazanie działań improwizatorów. Jednocześnie stanowi największe wyzwanie dla aktorów.

bilety 25/15 zł.
bilety do kupienia w barze
rezerwacje:

19.02 (niedziela)
Śniadanie na Chłodnej

zaczynamy o 10.30

magiczny talerz zawsze pełen jedzenia 20 zł.
smacznego !!!
zapraszamy serdecznie!

--
Klubokawiarnia Chłodna25
tel.(022) 620 24 13 /603 300 635 /603 300 835
chlodna25.blog.pl ;

loading...