20 marca (wtorek)
MUSIMY POROZMAWIAĆ O KOLORZE #2
drugi z cyklu wykładów o narracji wizualnej w filmie
tym razem na podstawie "King of Comedy" Martina Scorsese
godz.20.00
Wspominamy obrazami, ale mówiąc o filmie najczęściej streszczamy fabułę. Zdarza się, że film wydawał się porywający, ale próba opisania brzmi banalnie. Wszystko da się
nazwać jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami, a te są w zasięgu wzroku.
Film jako struktura formalna to elementy wchodzące ze sobą w skomplikowane relacje i uzupełniające się wzajemnie. W pewnym uproszczeniu film to obraz i dźwięk, powstający w procesie techniczno-produkcyjnym. Zwykle opiera się na zasadach ustalonych wcześniej przez twórców. Jeśli zasady nie są czytelne, twórcy nie potrafią się ze sobą porozumieć lub za bardzo ufają technologicznym procesom film może okazać się porażką. Jednym z najpotężniejszych narzędzi wizualizacji jest kolor. Bywa źle rozumiany, a jego stosowanie mylące i skomplikowane.
Film Martina Scorsese "King of Comedy" pokazuje jak jego zastosowanie może być pomocne w zbudowaniu nastroju poszczególnych scen i utrzymaniu silnej konstrukcji narracyjnej.
Znajomość filmu nie jest niezbędna, ale zachęcam do obejrzenia przed lub po spotkaniu.
----
Cykl wykładów skierowany jest do osób interesujących się sztuką filmową. Twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, reżyserów, scenografów, operatorów, kostiumografów, ale także
reżyserów dźwięku i producentów filmowych. Odkrycie bogactwa znaczeń i form narracji wizualnej może przydać się podczas pracy nad filmem jeszcze na etapie przygotowań. Odpowiednie zdefiniowanie elementów narracji może być pomocne przy wyborze lokacji, budowie scenografii, tworzeniu strojów, wyborze obiektywów i oświetlenia.
Znakomicie sprawdza się podczas tworzenia postaci i późniejszych pracach montażowych. Wykład prowadzony będzie w oparciu o wiedzę dostępną także dla widzów nie związanych bezpośrednio z realizacją filmów.
Serdecznie zapraszam. Kobas Laksa
logo cyklu: AGATA ENDO NOWICKA / KOBAS LAKSA
Wstęp wolny
21 marca (środa)
CELLOVE
Tomasz Pokrzywiński / Judith Maria Blomsterberg
godz. 21.00
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa
Judith Maria Blomsterberg - wiolonczela barokowa
Zapytaj wiolonczelistę, czy istnieje coś lepszego niż wiolonczela, a odpowie zapewne - tak, dwie wiolonczele. I to jest właściwie najprostrze wytłumaczenie genezy projektu CELLOVE - powstał on "z miłości do wiolonczeli", z fascynacji niepowtarzalną barwą i bogactwem dźwięków, które powstają w wyniku połączenia dwóch wiolonczel, a także z nieopisanej radości jaką daje wiolonczeliście gra z… drugim wiolonczelistą!
Duet wiolonczelowy zasadniczo różni się swym charakterem od duetu skrzypcowego. Dwie wiolonczele są jak dwaj przyjaciele - doskonale się uzupełniają i najlepiej czują się w swoim własnym towarzystwie. Owszem, lubią się czasem popisywać i nawzajem "nakręcać", ale mają do siebie o wiele więcej dystansu niż skrzypce, nie biorą tego na serio. Konkurencja jest zdrowa, a jedyną motywacją zdaje się być dobra zabawa.
Program koncertu będzie subiektywną opowieścią dwojga wiolonczelistów o tym, co w barokowym repertuarze na ich instrument najlepsze. Będzie to "barok" szeroko rozumiany - od utworów tak wczesnych, że to w zasadzie jeszcze renesans, po tak późne, że to już klasycyzm; od kompozytorów bardzo znanych (Vivaldi), po postaci rozpoznawalne tylko przez niektórych wyznawców baranich kiszek. Przewidziane są również wycieczki w kierunku muzyki nie-poważnej…
Judith Maria Blomsterberg
Mieszka w Szwecji, w małej miejscowości pod Malmo, ale pochodzi z Niemiec, studiowała w Holandii, a pracuje w zasadzie na całym świecie. Studiowała u jednego z najlepszych wiolonczelistów barokowych i zarazem jednego z prekursorów ruchu muzyki dawnej - Holendra Jaapa ter Lindena. Po studiach Jaap zaprosił ją do wspólnego nagrania sonat wiolonczelowych Vivaldiego. Od tamtego czasu zapraszana jest do współpracy przez wybitnych muzyków nurtu muzyki dawnej (m.in.Enrico Gatti, Lars Ulrik Mortensen). Występuje również z najlepszymi orkiestrami barokowymi europy - m.in.Concerto Copenhagen (Dania) i Arte dei Suonatori (Polska), jak również z Holland Baroque Society (gdzie poznali się z Tomkiem)
Tomasz Pokrzywiński
Mieszka w Warszawie, ale prawie nigdy nie ma go w domu, ponieważ albo gra z Arte dei Suonatori (Polska - ale rzadko grają w Warszawie, a często gdzieś daleko), albo z Holland Baroque Society (Holandia-w tej orkiestrze poznali się z Judith), albo z Academy of Ancient Music, czy La Nuova Musica (Anglia). Najczęściej jako koncertmistrz wiolonczel, czasem jako solista. Jak jest w Warszawie, to znaczy, że albo coś kombinuje z Marcinem Maseckim (grali już Bacha i trochę Beethovena, szykują więcej), albo wymyśla i realizuje razem z przyjaciółmi projekty muzyczno-edukacyjne. Gra też dużo kameralistyki barokowej z muzykami z całego świata.
Wstęp 20 zł
23 marca (piątek)
GRUPPA WSCHÓD Dravnel/Gorodeckaja/Kosowski/Paprocki/Somló/Urbański
godz. 21.00
GRUPPA WSCHÓD powstała w 2010 podczas spotkania na Chłodnej 25. Zespół tworzą znajomi, którzy interesują się muzyką oraz kulturą rosyjską, której od 20 lat brakuje w Polsce. „Ta muzyka ma klimat rosyjski ale ma też pewne treści, które są aktualne w Rosji oraz w Polsce.” – mówi lider Gruppy Wschód Wojciech Urbański. Zespół inspiruje twórczość Wiktora Coja, kultowego rockmana, założyciela i lidera legendarnej grupy KINO. Projekt „polskie КИНО” nawiązuje do utworów Coja, ale został rozszerzony o osiem utworów przetłumaczonych na język polski, które zostaną zaprezentowane na najbliższych koncertach. Śpiewane przez nich teksty uznają za ponadczasowe, muzyce nadają nowe aranżacje.
W skład zespołu wchodzą:
Jan Dravnel - wokal
Wiktoria Gorodeckaja - wokal, skrzypce
Rafał Kosowski - ukulele
Paweł Paprocki - fortepian
Dawid Somló - inst. perkusyjne
Wojtek Urbański - gitara
oraz gościnnie: Ksawery Wójciński – kontrabas
Planowane są dwa koncerty:
23.03 – Chłodna 24
03.04 – Teatr Rozmaitości
wstęp 20 zł
25 marca (niedziela)
NAWIJAK ! [odcinek czternasty]
godz. 20.00
Anegdota i wódka od zawsze się siebie trzymają, dobrze sobie robią i nawet bez siebie żyć nie mogą. Nawiązując zatem do biesiadnego pochodzenia anegdoty, zapraszamy na Nawijak, wieczór opowiadania z wątkiem gastronomicznym w tle. Przyciągnie was swoją prostotą – każdy może opowiedzieć historię. Kto to zrobi, dostanie pięćdziesiątkę zimnej Wyborowej lub ciepłej Starogardzkiej. O tym, który trunek oddaje charakter danej historii decyduje publiczność.
Niezmiennie zapraszamy zarówno zainteresowanych czynnym, jak i biernym uczestnictwem. Przyjdź, opowiedz, posłuchaj i pomyśl sobie rzeczy takie jak: „A to ci!” albo „Nie do wiary”.
Za każdym razem opowiadamy do ostatniej historii. Rezerwujcie czas.
Wstęp wolny
25 marca (niedziela)
Śniadanie na Chłodnej
zaczynamy o 10.30
magiczny talerz zawsze pełen jedzenia 20 zł.
smacznego !!!
zapraszamy serdecznie!
--
Klubokawiarnia Chłodna25
tel.(022) 620 24 13 /603 300 635 /603 300 835
chlodna25.blog.pl