Wydarzenia

Chłodna 25 w tym tygodniu

28.11.-04.12.2011 i 17.12.2011

28 listopada, godz. 19.00

spotkanie poświęcone książce Kamila Sipowicza„Czy marihuana jest z konopi?”

w dyskusji udział wezmą:

Kamil Sipowicz

Janusz PalikotKrzysztof Lewandowski
Jacek Dobrowolski

Spotkanie poprowadziJoanna Ziółkowska

Imię: Marihuana Nazwisko: Canabis
Wiek: 12 tys. lat Status: wyższa użyteczność publiczna
Narodowość: obywatel świata Wyznanie: każde możliwe
Profil ogólny: 12 tys. lat symbiozy z homo sapiens Współczesny status: od ponad 100 lat wróg publiczny
Miejsce ostatniego pobytu: międzynarodowe więzienie

Książka Sipowicza to w istocie biografia kontrowersyjnej dziś rośliny - konopi. Autor w ciekawy i dobrze udokumentowany sposób przedstawia historię związku człowieka i konopi. Począwszy od starożytnych kultur poprzez cywilizację Dalekiego Wschodu aż do Europy wieków średnich, XIX-wiecznych Stanów Zjednoczonych i wreszcie czasów współczesnych, – którym poświęca zdecydowanie najwięcej uwagi - opisuje nie tylko wielorakie zastosowanie konopi, ale też – a może przede wszystkim - pokazuje ich wyjątkowe miejsce w historii człowieka. Szczególnie zaskakują i przykuwają uwagę dokumenty z różnych epok, m.in. artykuły prasowe z lat 30., opisy salonów haszyszowych czy reklamy zachęcające do zakupu produktów z konopi.

Książka Kamila Sipowicza jest próbą odpowiedzi na pytania, skąd wzięło się tyle nienawiści i agresji wobec konopi, oraz czy istnieją szanse na ich rehabilitację i przywrócenie im należnego miejsca w życiu człowieka. Czy rzeczywiście prześladowanie ludzi używających konopi w celach mistycznych lub rekreacyjnych jest prześladowaniem czysto politycznym – jak sugeruje autor? Czy „biowładza” i „biopolityka” pragną napiętnować tych, którzy ośmielają się realizować swoją wolność poznawczą? Czy delegalizacja marihuany jest łamaniem prawa dostępu do informacji, wolności poglądów, wyznań i samostanowienia jednostki? Czy legalizacja/delegalizacja marihuany to kwestia polityczna czy kulturowa?

wstęp wolny 

 

28 listopada, godz. 21.00 koncert Wovoko
Chabiera/Rogiński/Rzepka/Szpura

Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturą transowym ameryki północnej. Skład ten interpretuje przedewszystkim bluesy pochodzące z pierwszych nagrań terenowych jak i muzykę czarnych Indian i Indian północno amerykańskich jak i tworzy własne kompozycje wzorowane na tych tradycjach.

skład:Mewa Chabiera - śpiew
Rahpael Rogiński - gitaraOla Rzepka - organy
Paweł Szpura - perkusja

wstęp 20 zł

 


2 grudnia, godz. 18.00

promocja książk iDariusza Wilczaka"Generalissmus"


Wojciech Jaruzelskito jedna z niewielu postaci polskiej rzeczywistości ostatnich dekad, która wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony racjonalną, czasem ideologicznie motywowaną krytykę i potępienie, z drugiej – bezrefleksyjną akceptację. Rozmawiając z wieloma bliskimi Jaruzelskiemu ludźmi i z samym generałem Dariusz Wilczak stara się odpowiedzieć na pytanie kim właściwie jest ten człowiek, którego indywidualny życiorys i doświadczenia polityczne są wypadkową procesów historycznych, jakich doświadcza Polska od czasów przedwojennych do dziś. Dariusz Wilczak pyta nie tylko o zdarzenia, w których generał uczestniczył i których był sprawcą, ale także o uczucia, takie jak miłość, przyjaźń, obawa, strach, odwaga, niechęć, nienawiść czy honor. W książce znajdą się też opisy sytuacji, zdarzeń, które nigdy nie wydostały się z gabinetów rządzących Polską w czasach PRL. Opisy zdarzeń dramatycznych, ale także zabawnych, pokazujących specyfikę tamtych czasów i zaskakującą naiwność ocen rządzących.

Dariusz Wilczak, ukończył etnografię na Uniwersytecie Łódzkim i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Autor słuchowisk radiowych oraz książek: „Pajęczyna” (wspólnie z Barbarą Stanisławczyk), „Mucha za szybą”, „On Kwaśniewski” (wspólnie z Grzegorzem Indulskim), „Ponad stan”. Od dziesięciu lat jest dziennikarzem tygodnika ,,Newsweek Polska”.

wstęp wolny

 

1 grudnia, godz. 21.00

WARSAW: IN BETWEEN7 KLUBÓW // 7 MIAST // 7 DJ-ÓW // 12 PERFORMERÓW

Chłodna 25, Powiększenie, Znajomi Znajomych, Jedyne Wyjście, Regeneracja, Coco de oro, OsiRProjekt "Warsaw: In Between" opowiada o nawiązywaniu relacji w dzisiejszej Europie bez granic i pielęgnowaniu ich za pomocą internetowej komunikacji. Scenariusz wydarzenia będzie opracowany na podstawie prawdziwych materiałów archiwalnych (maili, czatów, smsów). Jednego wieczoru 7 warszawskich klubów zamieni się w 7 europejskich stolic połączonych siecią rozmów on-line i koncertami muzyki elektronicznej. Pomiędzy łączącymi się przez komunikator performerami zabrzmią poetyckie rozmowy on-line.

W projekcie udział biorą performerzy: Jimi Lend, Weronika Lewandowska, Aneta Kamińska, Carolina Albano, Dawid Żakowski, Marta Jalowska, Zbyszek Kowalski, Jarek Sacharski, Marcin Cecko, Daniel del Rosal Garcia, Agata Życzkowska, Dominika Strojek a także DJ-e: KiM, Błażej Malinowski, Michał Wolski, LeveUho, Nmls, Daniel Zorzano, Dimidi.

Więcej na www.sztukanowa.plPartnerzy:
Warszawska Szkoła Reklamy (szkolareklamy.pl/)Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (www.pjwstk.edu.pl/)
Austriackie Forum Kultury (www.austria.org.pl/)Instytut Camoes (www.instituto-camoes.pt/)
Art Equipment (www.artequipment.pl/)International Erasmus Students Network (www.esn.org/)

Patroni medialni:Aktivist, EMMA PAK, Ultra Żurnal, Independent.pl, Wars Sawa Junior, Mówią Na Mieście
Warsaw: In Between to wydarzenie performatywno-dźwiękowe realizowane w ramach przedsięwzięć kulturalnych polskiej prezydencji w Unii Europejskiej dzięki dotacji z M.St. Warszawy.

wstęp wolny

 

2 grudnia, godz. 21.00

koncert DAKTARI

Nowy materiał noise-klezmerskiego składu DAKTARI.

Daktarito prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego warszawska grupa improwizatorów. Ich muzyka to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry'ego.

Grupa powstała w 2010 r. w Warszawie. Po raz pierwszy dali znać o sobie warszawskiej publiczności organizując Avant Jam Sessions w klubie Grawitacja. Mają też na swoim koncie występy na festiwalach: Nowa Muzyka Żydowska 2011, Warsaw Summer Jazz Days, Tzadik Poznań Festival, Warszawa Singera, Heineken Opener oraz w finale festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

W sierpniu 2011 nakładem wytwórni Multikulti ukazał się debiutancki album grupy pod tytułem „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.”. Płyta została nagrana „na żywo ale w studio” i zawiera wyłącznie własne kompozycje, odwołujące się do muzyki klezmerskiej. Zamiast odtwarzania dawnych dźwięków, zespół tworzy swoją autorską wizję tej muzyki. Premiera płyty miała miejsce na Tzadik Poznań Festival, na którym prezentowane są najciekawsze zjawiska nowej muzyki żydowskiej.

Kompozycje Daktari jeszcze przed premierą można było usłyszeć między innymi w Radiowej „Jedynce”, „Dwójce”, TOK FM, Radio PIN, Kampus, czy też Radio Jazz, a w sierpniu „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.” była płytą miesiąca w Radio PIN oraz płytą tygodnia w Programie 2 Polskiego Radia.

Po jesiennej trasie koncertowej zespół planuje nagrywanie drugiej płyty.

www.myspace.com/daktaripl" target="_blank">independent.pl/www.myspace.com/daktaripl
www.facebook.com/daktaripl" target="_blank">daktaripl.bandcamp.com/www.facebook.com/daktaripl

Olgierd Dokalski– trąbkaTrębacz i cybernetyk, urodzony w Warszawie. Samouk, na trąbce zaczął grad w wieku dziewiętnastu lat. Stypendysta niemieckiego programu Culturia (wspieranego przez Konrad Adenauer Stiftung). Obecnie prowadzi zespół Daktari, współprowadzi antropologiczno-muzyczny projekt Altona oraz współtworzy trio kIRk.

Mateusz Franczak– saksofon tenorowyMultiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, saksofon, gitara), improwizator, z wykształcenia kulturoznawca. Zaczynał od grania na gitarze w grupach punk rockowych, ale ostatecznie jego głównym instrumentem został saksofon. Odnajduje inspiracje w najróżniejszych gatunkach muzycznych. Oprócz Daktari współtworzy zespół 22pm.

Robert Alabrudziński- perkusjaPerkusista, improwizator. Przez wiele lat współtworzył awangardowo-instrumentalnetrio Strange Brew. Udzielał się w wielu projektach - głównie w kręgach muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Uczęszczał do Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy w klasie Bogdana Kulika (Marek&Vacek, Old Timers, Swing Workshop).

Maciej Szczepański– basBasista, samouk i poszukiwacz nowych inspiracji, które czerpie głównie ze spotkań z innymi muzykami. Udzielał się w wielu projektach alternatywnych (m.in. zespół Plazmatikon), hip hopowych (wystąpił gościnnie na płytach zespołów Hemp Gru i HiFi Banda), klezmerskich i improwizatorskich. Występował m.in. z Mazzollem, Andrzejem Przybielskim, Tomaszem Dąbrowskim, Frankiem Londonem i Paulem Brody.

Miron Grzegorkiewicz– gitaraMiron Grzegorkiewicz - urodzony w 1987 roku w Warszawie, student Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej, gitarzysta, improwizator swobodny, sound designer, grafik. Związany z grupami How How (Bumpy EP, Flickers - Antena Krzyku 2011), Daktari (This is the last song I wrote about Jews. Vol.1 - Multikulti Project 2011),
PTKCSS (My Shit in your Coffee).

wstęp 15pln

 

4 grudnia, godz. 10.30

zapraszamy na ŚNIADANIE

Jak co tydzień, zapraszamy na pyszne śniadanie
talerz: 15 zł

 

4 grudnia, godz. 21.00

Cello Jazz
Krzysztof Lenczowski/Mikołaj Pałosz/Jan Stokłosa

Projekt Cello Jazz powstał w 2009 roku z inicjatywy dwóch wiolonczelistów – Krzyśka Lenczowskiego i Jaśka Stokłosy. Muzycy, których zainteresowania wychodzą daleko poza muzykę klasyczną, postanowili przygotować program obejmujący standarty jazzowe, a także własne kompozycje w opracowaniu na dwie wiolonczelę. W 2011 rokudołączył do zespołu Mikołaj Pałosz - muzyk, który porusza się głównie w muzyce nowej. Standarty w aranżacjach Krzyśka nabierają nowej jakości a wykonywane przezimprowizujących wiolonczelistów są ciekawą odskocznią od tradycyjnych zespołów jazzowych. Koncerty formacji Cello Jazz zawsze przyjmowane są z entuzjazmem i zaciekawieniem publiczności.
KrzysztofLenczowski – urodzony w 1986 r. w Krakowie, jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego. Od kwietnia 2008 r. do listopada 2009 r. pracował w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 r. wchodzi w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez prof. Andrzeja Bauera . Jest wiolonczelistą Atom String Quartet, jednego z nielicznych na świecie i pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. Z tym zespołem zdobył Grand Prix na konkursie 13. Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa 2011, oraz stał się laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska” 2011. Jako gitarzysta jazzowy ukończył Policealne Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Jest członkiem kwintetu Jazz Construction, oraz kwartetu Fusionator. Wśród artystów wykonujących kompozycje lub aranżacje autorstwa Krzysztofa Lenczowskiego znaleźli się: Maxim Vengerow, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Andrzej Bauer, oraz wielu innych wybitnych muzyków zarówno z kręgu muzyki poważnej, jak i jazzowej.
Mikołaj PAŁOSZ, niezależny wiolonczelista i improwizator, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i awangardowej, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Występował m.in na festiwalach Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, w serii Portrety Kompozytorów organizowanym przez ZKP, contem ucha w Łodzi, Audiologie w Lublinie, Ad Libitum, Audio Art i w serii Playback Play. W latach 1998-2008 był członkiem zespołuwiolonczelowegoConjunto Ibérico, z siedzibą w Holandii, z którym koncertował w Europie, Brazylii, Meksyku i USA. Jest stałym członkiem Warszawskiej Grupy Cellonetpod kierunkiem Andrzeja Bauera. Współpracuje z zespołem Kwartludium. Jego solowa płyta CellovatorDUX 0628 sponsorowana ze środków stypendium Ministra Kultury w programie Młoda Polska z kompozycjami współczesnymi i improwizacjami ukazała się w 2008 r. Nagranie Mikołaja znalazło się na płycie Exploratory Music from Polandprezentującej najciekawsze zjawiska w muzyce polskiej nagrane w ostatnich latach opisane w magazynie WIRE 7/2010. Wspólnie z saksofonistą Rayem Dickaty i perkusistą Pawłem Szpurą tworzą improwizujące trio Osaka Vacuum, które wydało płytę Emerging Viewpod szyldem Slowdown Records.

Jan Stokłosa – wiolonczelista, muzyk Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Absolwent UMFC w Warszawie. Porusza się zarówno w muzyce klasycznej jak i jazzowej i rozrywkowej. Laureat konkursów solowych i kameralnych m.in III nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych II Stopniaw Łodzi (2004), II nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009) jako muzyk "Loco Trio". Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych kursach i festiwalach muzycznych m.in "Internationale Junge Orchester Academie", „Com’in“ „SIC“ „Opole“, „Ad Libitum“, "Orange Warsaw Festival“. Aktywnie działa jako solista i kameralista. Wiolonczelista kwartetu smyczkowego „Fair Play“pracującego głównie przy nagraniah studyjnych (płytowych i telewizyjnych). Także jako solowy wiolonczelista Jasiek jest cenionym muzykiem sesyjnym.
Współpracujem.in z Sinfonią Varsovią, TVP, Studio Buffo, Robertem Janowskim, Januszem Radkiem, Anią Szarmach. Obecnie mocno zaangażowany w solowy projekt Kari Amirian.
wstęp 10 pln
Dodatkowo w tym miesiącu ...

 

18 grudnia, godz. 21.00
koncert
KEV FOX (UK) + Sqbass

Kev Foxto artysta związany ze sceną Manchesteru, a ostatnio tworzący w Północnej Walii. Charakterystyczna, stylowa postać, szczególnie dobrze znana angielskim i irlandzkim wielbicielom oryginalnych, akustycznych dźwięków. Parę lat temu wydał minialbum Help Yourself, który - bez wsparcia prasy ani wytwórni - sprzedał się w nakładzie 5000 egzemplarzy. Od czterech lat intensywnie w trasie, bez większego trudu zdobywa serca słuchaczy w całej Europie.

W trakcie swojego drugiego pobytu w Polsce zauroczył swoim brzmieniem nie tylko widownię, ale także uznanego polskiego muzyka i producenta, Andrzeja Smolika, który zaprosił Foxa do współpracy. Rezultatem jest wspólnie nagrany singiel promujący nową płytę Smolika, której premiera miała miejsce jesienią zeszłego roku.
Kev tak upodobał sobie polską publiczność, a ona jego, że odbył tu już pięć tras koncertowych zdobywając sobie uznanie mediów i wzruszenie słuchaczy. Podczas ostatniej wiosennej trasy promował swój debiutancki album "King For a Day", a dziś pracuje już nad materiałem na kolejną płytę.

Misternie skonstruowane melodie pełne melancholii, niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal przeciwstawiony minimalistycznemu brzmieniu gitary, zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż…
Dla sympatyków: Bon Iver, Damien Rice, Jeff Buckley, the Swell Season Dzielił sceny z: Elbow, Stephen Fretwell, Echo and The Bunnymen, Cherry Ghost

www.facebook.com/pages/Kev-Fox-Music/162407540442065
www.kevfox.com
www.youtube.com/watch?v=0iWtIvjdACE
vimeo.com/9983530
www.youtube.com/watch?v=KAMoBnxvTw4&;feature=related

Sqbass- wokalista, gitarzysta, songwriter. Znany ze współpracy ze Smolikiem, Noviką, Kayah, Fisz Emade. Pracuje nad autorską płytą, która wyjdzie na wiosnę pod skrzydłami wytworni Kayax. Na Chłodnej 25 grając akustycznie jako support dla znakomitego Keva Foxa, zaprezentuje kilka premierowych utworów.

wstęp 20 pln
zapraszamy serdecznie!
 

loading...