Wydarzenia

Wydarzenia na Chłodnej 25 w tym tygodniu

05-11.12.2011

5 grudnia (poniedziałek)

Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną
godz. 18.00


 

Ostatnie w tym roku spotkanie w ramach projektu "Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną" przebiegać będzie pod hasłem "Czy te zdjęcia mogą kłamać ". Gościem klubokawiarni Chłodna 25, 5 grudnia, o godz. 18.00, będzie Włodzimierz Krzemiński.

Fotografia od zarania służyła do informowania, ale też do urabiania opinii. Jej mit wiarygodności jeszcze dziś jest wykorzystywany do przekonywania, że „tak było”. Jak dowiedli historycy wiele ikon fotografii, to obrazy specjalnie stworzone by przekonywać nie zupełnie zgodne z prawdą. Czy te zdjęcia mogą kłamać - właśnie wiarygodność fotografa będzie tematem spotkania.

Dotychczas w ramach projektu odbyły się spotkania z Filipem Ćwikiem, Maćkiem Nabrdalikiem, Maćkiem Jeziorkiem, Agnieszką Rayss i Włodzimierzem Krzemińskim. Na wszystkie spotkania jest wstęp wolny. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach projektu "Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną - człowiek zanurzony w rzeczywistości".

Moderatorem wszystkich spotkań jest Andrzej Zygmuntowicz, szef Rady Artystycznej ZPAF i kierownik Akademii fotoreportażu.

Włodzimierz Krzemiński, rocznik 1953. Od 1979 członek Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1987 Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku „realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia”. Wykładowca w Studium Fotografii ZPAF oraz w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie.

Patronat medialny: pdf.edu.pl, fotografuj.pl, optyczne.pl, empikfoto.pl, Akademia fotoreportażu, Poka Poka, uw3d.tv

Partner projektu: klubokawiarnia Chłodna 25 oraz Centrum Druku i Kopiowania

wstęp wolny


5 grudnia (poniedziałek
Czwarty czwartek vol 7.Gokieli/ Orłowski / Wójciński
godz. 20:30


Na kolejnej odsłonie Czwartego wystąpi wyjątkowe trio : Marcin Gokieli / Kuba Orłowski (gitara) / Ksawery Wójciński (kontrabas). Wirtuozeria i telepatia stać mogą nie tylko w jednym domu, ale i na jednej scenie. Bez żadnego problemu, że hej. Tradycyjnie zaprezentowana zostanie nowa, duża bajka. Obok tego zespół przedstawi premierowy materiał - piosenki nagrywanej płyty Marcin Gokieli & Gębulec

Kuba Orłowski – gitarzysta, kompozytor i producent znany z zespołów Stały Fragment Gry, Muchomory, Volno, czy Patomazo. Wirtuoz gitary elektrycznej, jak również syntezatorów gitarowych. Jego grę wyróżniają charakterystyczne chwiejne zataczające się rytmy. PErfekcjonista pracy studyjnej. Przez kilka lat współpracował jako artysta audio z grupą Twożywo, udźwiękawiał i towrzył muzykę i filmy Marcina Jażyńskiego.

Ksawery Wójciński – niezwykle wszechstronny, klasycznie wykształcony kontrabasista, swobodnie poruszający się w stylistykach sięgających od muzyki dawnej po współczesną muzykę improwizowaną. Wójciński dysponuje bardzo charakterystycznym, głębokim dźwiękiem i wyjątkowym poczuciem rytmu, przywołując na myśl wielkich kontrabasistów afroamerykańskich. Jego wirtuozowska technika smyczkowa pozwala mu na prowadzenie partii melodycznych wchodząc w równoprawny dialog z solowymi instrumentami. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Michaelem Zerangiem, Raphaelem Rogińskim, Mikołajem Trzaską. Współtworzy zespoły Hera oraz Eurostandard.

Marcin Gokieli – Wokalista, autor tekstów, teoretyk. Stara się pisać teksty w taki sposób, by pozostawiały one wiele miejsca na interakcję z muzyką i dawały dużo możliwości do improwizacji. Wierzy święcie, że nie ma lepszych multimediów niż dźwięk + słowo albo słowo i obrazek, i że głos człowieka dotrze do człowieka. Oczywiście, w praktyce różnie z tym bywa. Współpracował, współpracuje i pewnie będzie współpracować z takimi muzykami, jak Paweł Szpura, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel, Mikołaj Biberstein, Zosz Chabiera, Paweł Szamburski, Paweł Postaremczak, Patryk Zakrocki, Ksawery Wójciński czy Daniel Pigoński. Współtworzy(ł) ltakie zespoły, jak MRC, Mała Rzecz a Cieszy, Eurostandard, Kinkonk & Świta, Volno, PatoMazo. W ramach cyklu "Czwarty Czwartek" co miesiąc prezentuje na Chłodnej 25 koncert solo. Ma nadzieję, że wszystko będzie bardzo dobrze.

wstęp 15 zł

 

6 grudnia (wtorek)
Wieczór wokół najnowszej książki Lidii Ostałowskiej "Farby wodne".
godz. 18.30


Spotkanie poprowadzi Joanna Szwedowska.
Fragmenty przeczyta Katarzyna Nowak.

W 1943 roku do obozu w Auschwitz-Birkenau trafia Dina Gottliebova, Żydówka z Brna, studentka akademii sztuk pięknych. Ma malować numery na blokach, ale okazuje się, że bardziej potrzebny jest portrecista. Doktor Mengele bada "mieszańców cygańskich", odcienie oczu i skóry najlepiej wyjdą na akwareli.

W 1942 roku w rodzinie oświęcimskiego kolejarza umiera najmłodsze dziecko. Trzy dni po wyzwoleniu Auschwitz jego syn idzie do obozu po sierotę, która zastąpiłaby zrozpaczonej matce utraconą córkę. Wybiera małą dziewczynkę, węgierską Żydówkę o imieniu Ewa. Jakiś więzień daje mu w prezencie akwarele, które walają się po baraku.

W 1963 roku muzeum KL Auschwitz-Birkenau odkupuje obrazy od Ewy. Kilka lat później udaje się odszukać autorkę. Dina Gottliebova mieszka w Stanach, jest żoną znanego Disneyowskiego rysownika Arta Babbitta. Przyjeżdża, ogląda obrazy, prosi o fotografie. A potem milknie, by w połowie lat 90. zażądać zwrotu oryginałów...

Kto jest właścicielem portretów? Kobieta, która je wykonała? Portretowani Romowie, potraktowani jako model przedstawicieli podrasy? A może muzeum KL Auschwitz-Birkenau, skrzętnie dokumentujące zbrodnie przeciwko ludzkości?Farby wodne to studium złożoności dziedzictwa powstałego w nieludzkich warunkach. To także próba uchwycenia tego, czym jest tożsamość romska i gdzie kończy się los jednostki, a zaczyna zagłada narodu.

"W Muzeum Auschwitz-Birkenau stajemy przed portretami Cyganów namalowanymi przez Dinę Gottliebovą, przeczuwamy, że musi kryć się za nimi jakaś niesamowita historia, i idziemy dalej. My, ludzie po Zagładzie, która niesie nie tylko śmierć zgładzonych, ale także inne życie ocalonych. Przypomina ono rozbitą mozaikę, której każdy kamyczek jest zaginiony w swojej prawdzie, rozłączeniu, cząstkowości. Lidia Ostałowska do jednego kamyczka dobiera drugi, szuka dalej, na żadnym nie poprzestaje, nie wyrzuca tych z początku niepasujących, każdy ceni na równi, świadoma, że tajemnica mozaiki kryje się ostatecznie w spoiwie budującym całość. Misterna praca ze ściśniętym sercem, w której trzeba zapanować nad drżeniem ręki. Dokładnie tak, jak przy malowaniu akwareli, kiedy każde pociągnięcie pędzla jest ostateczne. Farby wodne zawiązują na nowo opowieść, której przeznaczone było żyć w rozerwanych na strzępy fragmentach na różnych kontynentach i w różnych językach. Tak się podważa ostateczność Zagłady. Ta książka to jedno z największych osiągnięć polskiej szkoły reportażu".
Krzysztof Czyżewski

"Na kanwie życia więźniarki, która malowała 'Cyganów doktora Mengele', Lidia Ostałowska przedstawia historię zagłady europejskich Romów i powojenne zawirowania polityki pamięci. Farby wodne to spokojny reportaż z piekła, książka, której nie można zapomnieć".
Irena Grudzinska-Gross

wstęp wolny 

 

7 grudnia (środa)
Raphael Rogiński + goście (Ola Bilińska i Paula Bialski)
g 21.00

To będzie wieczór poświęcony Bertowi Janschowi, gitarzyście i kompozytorowi, właściwie twórcy neo-folku, zmarłemu 5 października. To jeden z moich sprawiedliwych którzy podtrzymują świat i przypominają o jego esencji. Jego muzyka jest ze mną od samego początku mojego związku z gitarą, a dziś duża część z tego co gram wynika z tego samego źródła co jego twórczość. Jego pierwszego utworu nauczyłem się nad dzikim jeziorem w dalekiej i już nie istniejącej krainie. Nie sądziłem wtedy, że mój idol też jest taką krainą dzieląc los wielu prawdziwych muzyków ze sceny "folkowej". Podobnie jak John Fahey, Karen Dalton, David Crosby i wielu innych, stał się parę lat po sukcesie, wyspą która oddaliła się od stałego lądu na wiele lat by powrócić na chwilę po latach samotności nieprzewidywalnych oceanów " All is loneliness" jak śpiewał Moondog dając nam muzykom tą mantrę o potężnej ńmocy. Przyjdźcie i bądźcie z nami w samotności którą pozostawił Bert Jansch i którą umiał opisać jak niewielu potrafi. Zagram trochę solo, ale też będą utwory które zagram z wokalistkami Olą Bilińską i Paulą Bialski.
Raphael Rogiński

Skład:
Raphael Rogiński - gitara

gościnnie:
Ola Bilińska - śpiew
Paula Bialski - śpiew, skrzypce

wstęp 20 zł

 

8 grudnia (czwartek)
spotkanie z Marcinem Cecko i jego rozwijającym się fabularnym poematem drogi
godz. 20.00

 

"Chciałbym zaprosić Państwa na czytanie moich wierszy najnowszych. Po latach walki i eksperymentów proponuję powrót do środkowo-wschodniej tradycji czytania poezji na siedząco, w blasku świec, przy łkających dźwiękach japońskiej gitary z serduszkiem, tak jak powinny to robić nasze matki i ojcowie, by ich dzieci nie były tak zagubione, jak są."

Marcin Cecko - (1981) - poeta, dramaturg. Autor tomików "Rozbiorek", "Pląsy" oraz "Mów" a także tekstów dla teatru "Odyseja", "Gwiazda Śmierci", "Życie seksualne Dzikich", współautor "Manifestu Neolingwistycznego".

wstep wolny

 

9 grudnia (piątek) 

Tarwid / Markanicz



koncert
godz. 20.00

Duet Grzegorz Tarwid, Tomasz Markanicz powstał w 2008 roku w Warszawie. Początkowo były to muzyczne spotkania typu nauczyciel-uczeń. Z czasem przekształciło się we wspólne tworzenie muzyki improwizowanej.
Skład duetu to: Grzegorz Tarwid – instrumenty klawiszowe i Tomasz Markanicz – saksofon altowy.
Muzyka jaką wykonuje ten zespół to wypadkowa jazzu, muzyki improwizowanej oraz ogólnie pojętej muzyki współczesnej. Twórczość tego składu to przede wszystkim otwarte formy kompozycji, w których w sposób bezkompromisowy łączą się ascetyczne frazy z kaskadami dźwięków. Ostatnio duet Tarwid-Markanicz przygotował muzykę do kilku filmów dokumentalnych o tematyce społecznej.
Gościnnie wystąpi Agnieszka Markanicz (wiolonczela,wokal)
Grzegorz Tarwid 17-letni wybitnie uzdolniony pianista. W wieku 13 lat zdobył wyróżnienie specjalnie na III Konkursie Pianistów Muzyki Rozrywkowej. Od tamtej pory koncertuje i wygrywa różnego rodzaju konkursy pianistyczne. Obecnie szlifuje swój pianistyczny warsztat w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Posiada największą kolekcję patyczaków w Europie Środkowej.
Tomasz Markanicz - 30l. Historyk Sztuki, saksofonista, pedagog. Założyciel kwartetu jazzowego STAFF, z którym zdobył pierwsze miejsce w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Od tego czasu koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie i na innych kontynentach. Z zamiłowania treser i hodowca nutrii.
wstęp 15pln
 

10 grudnia (sobota)
ŚNIADANIE PRASOWE: Kup sobie recenzję!
od godz. 11.00 

Jak mają się do siebie język krytyki i język promocji? Czy promocja szkodzi kulturze? Czym różni się tekst promocyjny od rzetelnej recenzji? Jaki wpływ na artykuły prasowe mają piarowcy? Czy dziennikarz powinien relacjonować wydarzenie kulturalne w innym mieście, jeśli jedzie tam na koszt sponsora? Czy patronat medialny nad przedsięwzięciem kulturalnym jest formą korupcji? Dyskusja z udziałem dziennikarzy oraz piarowców instytucji kulturalnych.

Od 11.00 gotuje Bogusław DEPTUŁA, autor cyklu „Literatura od kuchni” w dwutygodnik.com,
o 12.00 zaczynamy dyskusję, której gośćmi będą:

Dorota JARECKA dziennikarka "Gazety Wyborczej"
KAMIL DĄBROWA dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia
Katarzyna SZUSTOW szefowa Działu Komunikacji i Rozwoju Teatru Dramatycznego w Warszawie
Marcel ANDINO VELEZ wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Spotkanie poprowadzą:
Tomasz CYZ redaktor naczelny dwutygodnik.com
Mike URBANIAK redaktor naczelny Magazynu "WAW"

organizatorzy:
Narodowy Instytut Audiowizualny | dwutygodnik.com
Nowy Teatr w Warszawie | Magazyn "WAW"
Klubokawiarnia Chłodna 25

wstęp wolny

 

11 grudnia (niedziela)

NAWIJAK ! [odcinek jedenasty]
godz. 20.00

Anegdota i wódka od zawsze się siebie trzymają, dobrze sobie robią i nawet bez siebie żyć nie mogą. Nawiązując zatem do biesiadnego pochodzenia anegdoty, zapraszamy na Nawijak, wieczór opowiadania z wątkiem gastronomicznym w tle. Przyciągnie was swoją prostotą – każdy może opowiedzieć historię. Kto to zrobi, dostanie pięćdziesiątkę zimnej Wyborowej lub ciepłej Starogardzkiej. O tym, który trunek oddaje charakter danej historii decyduje publiczność.
Niezmiennie zapraszamy zarówno zainteresowanych czynnym, jak i biernym uczestnictwem. Przyjdź, opowiedz, posłuchaj i pomyśl sobie rzeczy takie jak: „A to ci!” albo „Nie do wiary”.

Za każdym razem opowiadamy do ostatniej historii. Rezerwujcie czas.

wstęp wolny

 

zapraszamy serdecznie

Klubokawiarnia Chłodna25

tel.(022) 620 24 13 /603 300 635 /603 300 835
www.chlodna25.pl ;

loading...