Wydarzenia

Chłodna 25 w tym tygodniu

23-29.04.2012

23 kwietnia (poniedziałek) "Pani minister tańczy" w Telekawiarni na Chłodnej 25

godz. 19.45

W poniedziałek 23 kwietnia o 19:45 Telewizja Kino Polska zaprasza do Telekawiarni na Chłodnej 25 na przedwojenną komedię „Pani minister tańczy” – o dylematach władzy w obliczu miłości. Gościem specjalnym wieczoru będzie Stanisław Janicki - dziennikarz, reżyser, wytrawny znawca dawnego kina, prowadzący w latach 90 – tych program „W starym kinie”

PANI MINISTER TAŃCZYFilm fabularny, 82'
Rok produkcji: 1937Reżyseria: Juliusz Gardan
Muzyka: Henryk WarsSłowa piosenek: Jerzy Jurandot
Obsada: Tola Mankiewiczówna (Zuzanna, Minister Ochrony Moralności Publicznej i piosenkarka Lola, siostra pani minister), Aleksander Żabczyński (Sebastian Maria Rajmund hrabia de Santis, urzędnik Ministerstwa Ochrony Moralności Publicznej), Mieczysława Ćwiklińska (Leopoldyna "Polly" Gribaldi, dama do towarzystwa Loli) (filmpolski.pl)

OPIS FILMU:Pani minister czy ministra? Okazuje się, że problem z tymi formami istniał już przed wojną. Kiedy w filmie „Pani minister tańczy” z 1937 roku na czele Ministerstwa Ochrony Moralności Publicznej staje kobieta, urzędnicy nie bardzo wiedzą, jak się do niej zwracać. „Pani ministrze… Panie minister… Pani minister…” – plącze się młody zastępca szefa kancelarii (w tej roli jeden z największych przedwojennych amantów – Aleksander Żabczyński). Jego niepewność wobec zwierzchniczki z każdą sceną będzie już tylko rosła. Po pierwsze, bo między bohaterami pojawi się uczucie. Po drugie – bo pani minister ma siostrę bliźniaczkę, która w przeciwieństwie do niej moralności nie chroni, tylko ją wesoło nadweręża. A gdy jeszcze obie panie są praktycznie nie do odróżnienia, całą masę zabawnych pomyłek mamy tu jak w banku!

Roztańczoną Lolę i jej rozważniejszą wersję, czyli panią minister Zuzannę, koncertowo zagrała w filmie Tola Mankiewiczówna. Jak przedwojenna technika filmowa poradziła sobie z tą podwójnością? Warto sprawdzić!

Telekawiarnia to wspólny projekt filmowy Telewizji Kino Polska i klubokawiarni Chłodna 25, w ramach którego w piwnicy na Chłodnej raz w miesiącu możemy się spotkać przed telewizorem. Każda projekcja odbywa się na żywo z anteny, a towarzyszy jej spotkanie z gościem. Wstęp na pokazy jest bezpłatny – zapraszamy!

wstęp wolny

 

24 kwietnia (wtorek) i 25 kwietnia (środa)
SUPERMARKET zaprasza na
PRZEJŚCIE TECHNICZNE / monodram Jakuba Kamieńskiego.

godz. 20.00

reżyseria i wykonanie: Jakub Kamieński
produkcja i współpraca koncepcyjna: Łukasz Czapski
producent: SUPERMARKET
premiera: 21 stycznia 2010 w CSW Zamku Ujazdowskim, Festiwal Temps D'Images 2010
czas trwania: 1h

W "Przejściu technicznym" tradycyjny spektakl teatralny zamienia się w intymne zdarzenie. Zredukowana liczba widzów i nietypowa przestrzeń pozwalają wniknąć w świat drugiego człowieka. Monodram Jakuba Kamieńskiego to opowieść o samotności - tej bliskiej, tuż za ścian.

wstęp 30 zł

 

26 kwietnia (czwartek)
PLANETE DOC (P)REVIEW | odc. 5 | Zurbanizowani, reż. Gary Hustwit

godz.20.00

Spotkanie po filmie z zaproszonymi gośćmi poprowadzi Karolina Pasternak.

Goście:
Bogna Świątkowska – dziennikarka, twórczyni fundacji Bęc!Zmiana, która jest organizatorem Festiwalu Architektura XXI wieku. Synchronizacja. Projekty dla przyszłości.
Tematem tegorocznej kolejnej edycji projektu jest przyszłość miasta i architektury – dla której punktem odniesienia jest szczególny przypadek Warszawy.
Małgorzata Kuciewicz - projektantka z grupy Centrala (centrala.net.pl), zajmująca sie min. percepcją urbanistyki Warszawy.

Urbanized
(Zurbanizowani)
Reżyseria: Gary Hustwit
Zdjęcia: Luke Geissbuhler
Producent: Gary Hustwit
Produkcja: Film First Comp
Wielka Brytania 2011, 85'

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60%. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

Po „Helvetice” i „Objectified” - filmach poświęconych sztuce projektowania znaków drukarskich i przedmiotów - Gary Hustwit postanowił zmierzyć się z nieco szerszym tematem. W ostatniej części trylogii dizajnu bierze na warsztat projektowanie miast i dowodzi, że w dobie postępującej urbanizacji staje się ono jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Wracając do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki (pojedynek Jacobsa i Mosesa o Nowy Jork), poprzez współczesne ruchy obywatelskie (protest Stuttgart 21) i wypowiedzi ekspertów, aż po spektakularne porażki zarządzania przestrzenią zabudowaną (Brazylia jako nieudane wcielenie idei modernizmu), pokazuje kto i w jaki sposób naprawdę kształtuje miasto.

Wybrane nagrody i festiwale:
2011 - MFF Toronto,
2011 - CPH:DOX Kopenhaga

Artur Liebhart zaprasza:

"Film dokumentalny to więcej niż temat. To styl filmowania, opowiedzenia historii, sposób montażu. Twórcy, których znamy z poprzednich edycji festiwalu PLANETE DOC, w tym roku w maju pokażą w Warszawie swoje nowe filmy. Publiczność CHŁODNEJ 25 zobaczy je wcześniej. Zapraszam na serię PREVIEWS, która pokaże dlaczego warto wybrać się w maju na 9 edycję festiwalu PLANETE DOC."

wstęp 10 zł

 

28 kwietnia (sobota)
Longplay przed majówkowy. Epizod 1: Święto pracy

29 kwietnia (niedziela)
Longplay przed majówkowy. Epizod 2: Święto flagi (ft. Grzegorz „Estragon” Bruszewski)

30 kwietnia (poniedziałek)
Longplay przed majówkowy. Epizod 3: Konstytucja

każdego dnia o godz.20.00

Przed majówkowy tryptyk: „Święto pracy, Święto flagi, Konstytucja”. Podczas gdy wszyscy szykują się do półtoratygodniowego weekendu my postanowiliśmy poważnie popracować – gramy trzy spektakle Longplaya, każdy z nich tematycznie dedykowany innemu majowemu świętu! Drugiego dnia zasili nas uznany, warszawski slamer Grzegorz Bruszewski.

Spektakl Longplay to świat długich form improwizowanych. Inspiracją jest jedno słowo. Po nim monolog. Następnie seria scen nawiązujących do monologu, układających się w kolaż skojarzeń i nawiązań. Żadnych gier, żadnych wymyślnych założeń, tylko fabuła, wyimprowizowana na oczach widowni przez siedem osób umiejscowionych na scenie i wyposażonych w niepowtarzalne umiejętności kojarzenia rzeczy z rzeczami. Czasem całkiem dziwnych rzeczy.
Na całym świecie długie impro to spektakle w których improwizacja znajduje swoją tożsamość a teatr, gra, zabawa, opowiadanie historii, komedia i energia spotykają się w jednym punkcie. Wy macie tylko przyjść, powiedzieć słowo i wyrabiać się na wirażach skojarzeń. A, no i krzyczeć "głośniej!" jak czegoś nie słychać. Zapraszamy!

Klancyk od pięciu lat wykorzystuje różne formy teatru i komedii improwizowanej - tworzy spektakle skeczowe, muzyczne, wykorzystujące konwencje gatunkowe oraz oparte o stworzonych wcześniej bohaterów. Najbliższa premiera jest jednocześnie zebraniem wszystkich dotychczasowych doświadczeń, w swej otwartości pozwalającej na najróżnorodniejsze ukazanie działań improwizatorów. Jednocześnie stanowi największe wyzwanie dla aktorów.

wstęp 25/15 zł
rezerwacje: impro.klancyk@gmail.com

 

29 kwietnia (niedziela)
Śniadanie na Chłodnej

zaczynamy o 10.30

magiczny talerz zawsze pełen jedzenia 20 zł.
smacznego !!!
zapraszamy serdecznie!
--
Klubokawiarnia Chłodna25
tel.(022) 620 24 13 /603 300 635 /603 300 835
chlodna25.blog.pl ;