26 czerwca (wtorek)
Szkoła Infografiki na Chłodnej 25 # 4
"Hipek i strzałka, czyli projektowanie systemów informacyjnych)
godz. 18.00
Serdecznie zapraszamy na czwarte spotkanie Szkoły Infografiki na Chłodnej 25
Spotkanie prowadzi Justyna Kucharczyk.
Justyna Kucharczyk - doktor sztuk plastycznych / adiunkt w Katedrze Projektowania Komunikacji Wizualnej na ASP w Katowicach.
Urodzona w Jaworznie. W roku 1997 uzyskała dyplom magistra w zakresie wzornictwa przemysłowego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie w Katedrze Komunikacji Wizualnej. Od 1997 zatrudniona w macierzystej uczelni w katowickiej Filii w Pracowni Projektowania Form Przemysłowych. Od 1.09.2001 na podstawie ustawy z dnia 15.02.2001 o utworzeniu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach stała się pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie zatrudniona na stanowisku starszego wykładowcy, prowadzi zajęcia z Podstaw Komunikacji Wizualnej oraz zajęcia w dyplomującej Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej. Od 2005 jest ekspertem w zespole doradczym Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Czynny udział w konferencjach, szkoleniach, warsztatach projektowych. Zajmuje się projektowaniem Całościowych Identyfiakcji oraz Systemów Informacji Wizualnej.
Niektóre realizacje:
Całościowa identyfikacja Geoglobe(zespół), Talk2 me, Dan Bygs, Revita Silesia(zespół), Expansion,
System informacji wizualnej dla Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach (wyróżnienie Śląska Rzecz 2006),
System informacji wizualnej dla portu lotniczego w Katowicach Pyrzowicach (wyróżnienie Śląska Rzecz 2008)(zespół),
System informacji wizualnej dla ASP Katowice, Koszarowa(zespół),
System informacji wizualnej dla Akademii Ekonomicznej w Katowicach(zespół),
System organizacji informacji wizualnej dla kompleksu Euro Centrum(zespół),
System organizacji informacji wizualnej dla parkingów w porcie lotniczym – Pyrzowice(zespół),
Opracowanie elementów informacji dla pasażerów KZK GOP.(zespół).
wstęp wolny
28 czerwca (czwartek)
After PLANETE+ DOC | odc. 1 | 5 rozbitych kamer, reż.Emad Burnat, Guy Davidi
godz. 20.00
Zapraszamy na nowy cykl filmowy "After PLANETE+ DOC". Już od 28 czerwca na Chłodnej25 w każdy czwartek o 20.00 będziecie mogli nadrobić zaległości z tegorocznej edycji festiwalu i zobaczyć najlepsze zdaniem jurorów i publiczności filmy pokazywane w maju na 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.
Cotygodniowym pokazom będą towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Film dokumentalny to więcej niż temat. Sprawdź czy rozumiesz świat i czy świat rozumie Ciebie!
"5 rozbitych kamer"
reż. Emad Burnat, Guy Davidi, Palestyna/Francja/Izrael/Holandia, 2011, 90 min
Sekcja: Oblicza rewolucji ·
Konkurs: Nagroda Millennium, wyróżnienie od jury Nagrody Amnesty Internationa, Grand Prix Dolnego Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Palestyński rolnik-Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko Żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Mada - Gibreel. Emad dokumentował, jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izreala, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji.
„5 rozbitych kamer” to nie tylko fasynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko- palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.
Wybrane nagrody i festiwale /Selected festivals and awards:
2011 - IDFA, Wyróżnienie Jury /International Documentary Festival Amsterdam, Special Mention,
2012 - FF Sundance/ Sundace FF
wstęp 10 zł
29 czerwca (piątek)
SE - MA - FOR na Chłodnej
Część II/ Erotyki lalkowe
godz.20.00
Zapraszamy w czerwcu na kolejne spotkanie dedykowane animacji z 2 Se-ma-for Film Festival. Po zestawie horrorów lalkowych (Scary Puppets) czas na filmy erotyczne z lalkami w rolach głównych (Sexy Dolls)
PROGRAM:
Amourette (2009), Maja Gehrig, 5’20”
Dwie drewniane lalki uprawiają seks na papierze ściernym. Poprzez ciągłe zmiany pozycji ścierają się o podłoże. Nastrój waha się pomiędzy zapasami a grą miłosną. Wreszcie akt miłosny zmienia się w wyścig z czasem.
Blue, an erotic life (2010), Thibault (Tibo) Charroppin, 3’25”
BLUE: “Życie erotyczne” to narracja poklatkowa o życiu grudki gliny, zmagającej się z chronicznym uzależnieniem od seksu. Film ten bawi się kontrastem pomiędzy treścią graficzną odpowiednią dla dorosłych a jej groteskową prezentacją w technice poklatkowej. Taka kombinacja zaowocowała powstaniem absurdalnego, przesyconego czarnym humorem filmu. krótkometrażowego.
The peacock eye (2010), Gerlando Infuso, 13’
Sibylle Huntress, kolekcjonerka sztuki i artystka, szuka ostatniego pociągnięcia pędzlem.
Pussycat (2008), Takena Nagao, 5’
Ładna kotka wpada w kłopoty… Historia wyuzdanego romansu Wilka, Prosiaka i Kocicy.
Twin girls of sunset street (2010), Marc Riba & Anna Solanas, 13’
Maści, eliksiry i okłady. Enriqueta i Ramoneta, z Sunset Street nr. 17A w Barcelonie, zajmą się tobą dyskretnie, z szacunkiem i uprzejmie. Nie do sprzedaży w aptekach i drogeriach.
Venus (2010), Tor Fruergaard, 8’
Caroline i Rasmus mają problemy. Nie uprawiali seksu od 4 miesięcy. Ku rozpaczy Caroline, Rasmus wierzy, że rozwiązanie znajdzie w miejscowym klubie ze strip-teasem, a Caroline pozwala mu na te poszukiwania, desperacko próbując w ten sposób ratować ich związek. „Venus” to erotyczna komedia o odkrywaniu siebie nawzajem i znajdywaniu iskry tam, gdzie się jej najmniej spodziewamy.
Lucky day forever (2011), Alek Wasilewski , 16’
Prol 514 marzy o zwycięstwie w Wielkiej Loterii, w której główną nagrodą jest awans do elitarnej społeczności Białych. Tam wszyscy są piękni, młodzi i szczęśliwi, a życie upływa na nieustającej, beztroskiej zabawie. Pewnego dnia jego marzenie się spełnia… Ale czy tego właśnie pragnął? Czy świat Białych jest rzeczywiście tym miejscem, w którym odnajdzie szczęście?
STUDIO FILMOWE SE-MA-FOR
Początki Se-ma-fora sięgają 1947 roku, kiedy to nakręcono pierwszy polski, lalkowy film animowany Za króla Krakusa w reżyserii Zenona Wasilewskiego. Wydarzenie to zapoczątkowało powstanie Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for z którym, w różnych okresach, współpracowali wybitni polscy artyści min. Krzysztof Penderecki, Roman Polański, Krzysztof Komeda, Janusz Majewski, Filip Bajon, Krzysztof Krazue, Zbigniew Rybczyńki, Tadeusz Wilkosz, Marek Skrobecki czy Piotr Dumała.
Początkowo Se-ma-for zasłynął jako pierwsza i jedyna w Polsce wytwórnia filmów lalkowych. Z czasem zaczęto produkować także filmy dokumentalne (Z głębokości wołam, Treser żuków), eksperymentalne (Zbigniew Rybczyński, Stefan Schabenbeck, Hieronim Nauman) i rysunkowe (np. seriale dla dzieci Przygody Kota Filemona, Zaczarowany ołówek, Przygód Kilka Wróbla Ćwirka).
W 1999 roku państwowe Studio zostało postawione w stan likwidacji, a na jego miejsce powstała spółka Se-ma-for Produkcja Filmowa, która miała kontynuować tradycje starego Se-ma-fora czyli produkcję filmów animowanych, ze szczególnym uwzględnieniem lalkowych (Ichthys i Danny Boy Marka Skrobeckiego oraz MASKA Braci Quay).
W Se-ma-forze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z nagrodą OSKARA za film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego w 1983 roku oraz za film Piotruś i Wilk Suzie Templeton w 2007 roku.
patronat:
portalfilmowy.pl
wstęp wolny
1 lipca (niedziela)
Śniadanie na Chłodnej
zaczynamy o 10.30
magiczny talerz zawsze pełen jedzenia 20 zł.
smacznego !!!
zapraszamy serdecznie!