Wydarzenia

Chłodna 25 w tym tygodniu zaprasza serdecznie

19-24.06.2012

19 czerwca (wtorek)

"7 rozmów o Katarzynie Kobro" spotkanie z książką Marzeny Bomanowskiej

godz.18.30

Jaką osobą była Kobro? Czy lubiła pić kawę? W co się ubierała? Czy czuła się bardziej Polką czy Rosjanką? Czy należała do partii komunistycznej?

"Ta książka powinna być traktowana jako ważne uzupełnienie, a miejscami weryfikacja, informacji zawartych w publikacjach Niki Strzemińskiej. Dzięki temu uzyskujemy zróżnicowany a przez to bardziej wiarygodny obraz życia Katarzyny Kobro” – napisał o "7 rozmowach o Katarzynie Kobro" prof. Andrzej Szczerski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Marzena Bomanowska przeprowadziła wywiady z Zenobią Karnicką, Georgiem von Kobro, Ryszardem Rudawym, Juliuszem Budrynem, Agnieszką Minich, Danutą Golczyk–Nahorną i Józefem Robakowskim - świadkami życia rzeźbiarki, a także badaczką jej twórczości i artystą odwołującym się do idei Katarzyny Kobro. Ich relacje ukazują postać Kobro z różnych punktów widzenia - Bomanowska zaprosiła do rozmowy zarówno ludzi, którzy zetknęli się z artystką na płaszczyźnie prywatnej (m.in. Agnieszka Minich, córka pierwszego dyrektora łódzkiego Muzeum Sztuki, była uczennica Danuta Golczyk-Nahorna czy Ryszard Rudawy, protokolant rozprawy o prawa opieki nad córką Strzemińskich). Dzięki różnorodnej perspektywie czytelnik ma szansę na odczytanie postaci w pełnym jej wymiarze oraz przedefiniowanie stereotypu postrzegania Kobro jedynie jako żony Władysława Strzemińskiego.

Publikacja jest mozaiką wspomnień o Katarzynie Kobro – artystce, kobiecie, nauczycielce, matce. Składają się na nią nie tylko wywiady i wprowadzenie autorki, ale również zdjęcia i fotokopie dokumentów, w tym wiele publikowanych po raz pierwszy! Ocalają one pamięć i uzupełniają obraz artystki nakreślony przez jej córkę Nikę Strzemińską we wspomnieniowych publikacjach.

Tytuł: 7 rozmów o Katarzynie Kobro
Autorka: Marzena Bomanowska
Projekt graficzny: Jakub Stępień/HAKOBO.ART.PL
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Miejsce i rok wydania: Łódź 2011
Ilość stron: 184

wstęp wolny

 

20 czerwca (środa)
Dżihad na stadionach - co zrobić z antysemityzmem kibiców | Forum na Chłodnej

godz. 18.00

Dżihad na stadionach – co zrobić z antysemityzmem kibiców?
Flagi z faszystowską symboliką, antysemickie piosenki i wyzwiska wobec przeciwnych drużyn, graffiti na murach Łodzi, Krakowa i wielu innych miast. W samym 2011 widzieliśmy na stadionach choćby słynny transparent "Jihad Legia" podczas meczu z Hapoelem. Kibice Resovii namalowali w Rzeszowie graffiti “Hańba być Żydem” pod adresem rywala, kibice Stali wyzywali tych z Resovii od "j*** Żydów". Przyśpiewka "Hamas, Hamas, Jude auf dem Gas" ( "Hamas, Hamas, Żydzi do Gazu") śpiewana była przez kibiców Legii podczas meczu z Widzewem. "Jude Jude Cracovia" skandowane przez fanów goszczącego krakowską drużynę Ruchu Chorzów.
Czemu kibicowanie wiąże się z antysemityzmem, rasizmem i przemocą i czy tak na prawdę musi być?

O tym wszystkim rozmawiać będą Michał Listkiewicz, Michał Okoński, Rafał Pankowski, gen. Adam Rapacki. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Radzik

Michał Listkiewicz – sędzia piłkarski, działacz sportowy, były prezez PZPN
Michał Okoński – zastępca redaktora naczelnego “Tygodnika Powszechnego”, autor bloga “Futbol jest okrutny”
Rafał Pankowski – socjolog kultury, badacz radykalnej prawicy, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej, zastępca red. nacz. magazynu „Nigdy Więcej”.
Gen. Adam Rapacki – generał policji, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Kierował Radą Bezpieczeństwa Imprez Sportowych.

wstęp wolny

 

24 czerwca (niedziela)
Śniadanie na Chłodnej

zaczynamy o 10.30

magiczny talerz zawsze pełen jedzenia 20 zł.
smacznego !!!
zapraszamy serdecznie!
--
Klubokawiarnia Chłodna25
tel.(022) 620 24 13 /603 300 635 /603 300 835
chlodna25.blog.pl  

loading...