Plakaty z całego świata w czerwcu na 23. Biennale Plakatu
2200 prac, 800 artystów i 50 krajów, czyli 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu.
Kolumbia, Ekwador, Indonezja – to tylko kilka krajów, z których przysłano zgłoszenia na 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Muzeum Plakatu w Wilanowie podsumowało liczbę prac nadesłanych na odbywający się w czerwcu konkurs. Jak zwykle wydarzenie to przyciągnęło uwagę artystów z całego świata – przysłano ponad 2200 prac z blisko 50 krajów. Plakaty nadsyłali zarówno debiutanci, jak i uznani już artyści. W sumie w konkursie bierze udział ponad 800 twórców.
„W tym roku otrzymaliśmy imponującą liczbę zgłoszeń do konkursu” – zauważa Maria Kurpik, kurator Międzynarodowego Muzeum Plakatu. „Cieszy nas fakt, że dostajemy prace zarówno od profesjonalistów jak i młodych artystów. Dzięki temu Biennale staje się okazją do wymiany artystycznych wizji”. Z tą opinią zgadza się Alain Weill, członek Jury tegorocznego konkursu. „Biennale jest dla studentów szkół artystycznych świetną okazją, by poznawać ludzi związanych z projektowaniem grafiki oraz odkrywać nowe prace i trendy” – mówi Weill.
Zgłoszone do konkursu prace będą oceniane w czterech kategoriach: plakat kulturalny, plakat reklamowy, plakat społeczny oraz Złoty Debiut. Dodatkowo, w związku z odbywającymi się w czerwcu mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, wprowadzono kategorię specjalną – EURO 2012. Będzie to konkurs na plakat prezentujący graficzne spojrzenie na tematykę sportową, związaną z odbywającym się w Polsce i na Ukrainie turniejem. Do konkursu w tej kategorii stanie blisko 80 plakatów przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Prace wyłonione przez komisję kwalifikacyjną zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na wernisażu w Muzeum Plakatu w Wilanowie 2 czerwca 2012 o godzinie 18:00.
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego rodzaju był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego, profesor Stanisław Lorentz. Na siedzibę muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów, z czego 33 000 to plakaty polskie. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerokiej publiczności tej dziedziny sztuki, muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku odbywa się tu organizowane co dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu; na każdą jego edycję napływa ponad 2000 prac z całego świata.
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
w poniedziałki w godzinach 12.00–16.00
od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00
w poniedziałki wstęp wolny
bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł