Wydarzenia

Jedyny występ Ailey II w Polsce

25.05.2012

AILEY II po raz pierwszy w Polsce

 

Słynny obraz „Revelations” w choreografii Alvina Aileya zaprezentuje zespół Ailey II podczas jedynego występu w Polsce, już jutro - 25 maja w Sali Kongresowej w Warszawie. Ailey II to jedna z najlepszych grup baletowych na świecie, wywodząca się z amerykańskiej organizacji muzycznej Alvin Ailey American Dance Theatre, która gościć będzie w Polsce po raz pierwszy.

Ailey II to grupa niezwykle utalentowanych tancerzy, którzy w niezwykły sposób łączą elementy klasycznego tańca z nowoczesną muzyką i choreografią. Podczas dwugodzinnego spektaklu w Warszawie, poza ich najbardziej znaną suitą „Revelations”, zespół zatańczy także takie utwory jak: „Shards” w choreografii Donalda Byrda, „Splendid Isolation II” (fragment „The Calling”) Jessici Lang oraz „The Hunt” Roberta Battle’a.

Występ Ailey II w Polsce to już ostatnia okazja do zobaczenia pasji i kreatywnego podejścia do tańca młodych ludzi rozwijanych pod okiem - od wielu lat związanej z tańcem - Sylvii Waters, dyrektor artystycznej zespołu. Kiedyś Sylvia doskonaliła swoje umiejętności podczas lekcji u samego Alvina Aileya, Sophie Maslow czy Donalda McKayle’a.

Od czerwca grupa tancerzy Ailey II - wybieranych spośród najbardziej obiecujących stypendystów Szkoły Ailey – będzie szlifować swoje umiejętności pod okiem Troya Powella, nowego dyrektora artystycznego zespołu, desygnowanego na następcę Sylwii Waters. Troy Powell jest twórca choreografii m.in. do tanecznego spektaklu Ailey II „Referance Point” oraz twórcą 3 choreografii do doskonale znanej w Polsce „Ulicy Sezamkowej”.

Projekt Ailey II wywodzi się z ramienia jednej z najsłynniejszych, amerykańskich organizacji muzycznych – Alvin Ailey American Dance Theathre, założonej w 1958 roku, przez wybitnego tancerza i choreografa, Alvina Aileya. Zespół Ailey II powstał w 1974 roku, realizując jednocześnie cel impresario – stworzenie projektu tanecznego, który trafi zarówno w gusta wytrawnych konsumentów klasycznego baletu, jak i tych, którzy poszukują dla siebie czegoś nowego, nie mając na co dzień wiele wspólnego z klasyczną sztuką baletową.

Nowojorska grupa baletowa jest właśnie w trakcie swojego europejskiego tournee. Występuje głównie w Niemczech, ale tego lata odwiedzi także Estonię, Łotwę , Litwę oraz Polskę.

Organizatorem występu, promotorem oraz przedstawicielem zespołu Ailey II w Polsce jest Teatr Komedia Instytucja Kultury m.st. Warszawy przy współpracy MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY.
 

 

Prezentowane utwory - opis

Revelations

Wykorzystująca afroamerykańskie pieśni religijne, utwory gospel i „święty” blues (Holy blues) – ta suita namiętnie przenika przez miejsca najgłębszego żalu i najświętszej radości ludzkiej duszy.
Alvin Ailey powiedział, że jednym z największych skarbów Ameryki jest dziedzictwo kulturowe Afroamerykanów – „niekiedy smutne, niekiedy radosne, ale zawsze pełne nadziei”. Ten sztandarowy utwór z repertuaru Ailey II jest hołdem dla tamtego dziedzictwa i dla geniuszu Alvina Aileya
„Czy jest bardziej przejmujące dzieło taneczne z okresu XX wieku, niż Revelations?” – Richard Christiansen, Chicago Tribune
„Wielkie dzieło Alvin’a Ailey’a z 1960 roku, hołd dla czarnego dziedzictwa w Ameryce” – Anna Kisselgoff, The New York Times
„… jeden z najbardziej wysublimowanych utworów tanecznych, kiedykolwiek stworzonych” – Karen Cambell, The Boston Herald
Choreografia: Alvin Ailey
Muzyka: Tradycyjna

 

Shards

Shards to bardzo umiejętnie wykonany utwór autorstwa Donalda Byrda, który w niezwykły sposób prezentuje bardzo eklektyczną i skomplikowaną choreografię. W połączeniu z muzyką autorstwa Mio Morales, Byrd w tej choreografii łączy wielką pasję i ceremonialność, co fantastycznie odzwierciedlają na scenie tancerze Ailey II.

Choreografia: David Byrd
Muzyka: Mio Morales

 

The Hunt

Dzieło Roberta Battle’a, w bardzo dynamicznym wykonaniu sześciu wysportowanych tancerzy Ailey II, ukazuje drapieżną stronę ludzkiej natury i pierwotne emocje towarzyszące polowaniom.

Grzmiącą ścieżka dźwiękowa autorstwa Les Tambours du Bronx, dodatkowo napędza wybuchowe ruchy tancerzy, odzwierciedlające nie tylko współczesną lekkoatletykę, ale także rytuały antycznych gladiatorów.

Choreografia: Robert Battle
Muzyka: Les Tambours du Bronx


Splendid Isolation II – fragment The Calling

Choreografia przygotowana do chóralnego utworu O Maria, Stella Maris autorstwa Trio Mediaeval oraz Adagietto, czwartej części V Symfonii cis-moll Gustava Mahlera. Utwór koncentruje się na odzianej w długą, białą suknię kobiecie oraz towarzyszącym jej mężczyźnie, pozostali tancerze pojawiają się w pewnym oddaleniu, tworząc wrażenie izolacji pary.

Jessica Lang „zachwyca widza dzięki niezwykłej dynamice, potrzebie nacierającego ruchu w stale zmieniających się i zaskakujących układach tanecznych. Publiczność jest oczarowana pięknem jej ambitnej propozycji teatru tańca”.

Choreografia: Jessica Lang
Muzyka: Trio Mediaeval

Bilety na występ zespołu są do nabycia na stronie www.ebilet.pl, salonach EMPIK oraz kasach Sali Kongresowej.
___________________________________ 

BIOGRAFIA SYLVII WATERS, Dyrektor Artystyczny


Od momentu powstania Ailey II, ponad 35 lat temu, Sylvia Waters była odpowiedzialna za rozwój jednego z najbardziej dynamicznych zespołów tańca. Kształcąc się pod okiem wybitnych nauczycieli, wśród których bili m.in. : Antony Tudor, Martha Graham, Alfredo Corvino, Ethel Winter, Helen McGhee, Bertram Ross i Mary Hinkson, Sylvia Waters ukończyła Julliard School z tytułem licencjackim z tańca. Następnie przeprowadziła się do Paryża, gdzie podjęła współpracę z Michel’em Descombey, ówczesnym reżyserem Paryskiego Baletu Operowego i Milko Sparembleck”em. Sylvię można był oglądać regularnie we francuskiej telewizji. Występowała również w Brukseli i podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku. Po powrocie do USA, w 1968 roku, artystka dołączyła do Alvin Ailey American Dance Theater. Występowała jako główna tancerka zespołu aż do chwili objęcia obecnego stanowiska
w Ailey II. Sylvia Waters dała się poznać również jako świetny nauczyciel, prowadząc zajęcia w USA i Europie. W roku 1997 otrzymała honorowy doktorat od State University of New York w Oswego. Brała udział w pracach instytucji promujących kulturę i sztukę, m.in. National Endowment for the Arts i New York State Council on the Arts. Sylvia Waters otrzymała liczne nagrody, wśród których znajdują się Legacy Award przyznana podczas 20-ego Festiwalu IABD, Women of Distinction Award nadanej przez Uniwersytet Syracuse, Nagrodę czasopisma Dance oraz “Bessie” Award.
W semestrze wiosennym 2010 roku, Sylwia Waters wykładała gościnnie na Uniwersytecie Harwadzkim. 

loading...